ԵԽԽՎ. Եվրոպական խորհրդարաններում կանանց նկատմամբ սեռական բռնությունները տագնապալի մակարդակում են
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն ու Միջխորհրդարանական միության (IPU) կատարած համատեղ ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ Եվրոպական երկրների խորհրդարաններում սեքսիզմը, կանանց նկատմամբ բռնությունը համատարած բնույթ է կրում։ Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ կին խորհրդարանականների 85 տոկոսը խորհրդարանում տուժել են հոգեբանական բռնությունից։ Սեռական ոտնձգությունների հավանականությունն առավել մեծ է 40 տարեկանից ցածր կանանց նկատմամբ։
Հաղորդվում է, որ խորհրդարանների աշխատակազմի կին աշխատողների նկատմամբ սեռական բռնություններն ավելի տարածված է, քան կին պատգամավորների։ Խորհրդարանների մեծամասնությունում չկան մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան կանանց խոսել այդ մասին։
IPU-ԵԽԽՎ համատեղ ուսումնասիրության արդյունքները հիմնված են 45 եվրոպական երկրներից 123 կանանց հարցազրույցների վրա, որից 81-ը եղել են կին պատգամավորներ, իսկ 42-ը աշխատակազմի կին ներկայացուցիչներ։
Այս ուսումնասիրությունը մեկ անգամ ևս հաստատում է 2016թ.-ի IPU-ի կատարած հետազոտության արդյունքները, որը բացահայտել էր գենդերային հիմքով լայնածավալ սեռական ոտնձգությունները։
Նշվում է, որ այս հետազոտությունն առաջինն է շարքում, որը պետք է օգնի կազմել խորհրդարաններում կանանց նկատմամբ սեքսիզմի, սեռական ոտնձգությունների ու բռնությունների գլոբալ պատկերը։
ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մուրի Պասկիեն ասել է, որ, ցավոք, ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս տխուր իրականությունը։
«#MeToo (Ես նույնպես) շարժումը չխնայեց քաղաքականության աշխարհը։ Քանի դեռ կանանց ու տղամարդկանց միջև անհավասարությունը շարունակվում է, ոչ մի կին ապահովված չի լինի բռնությունից ու սեռական ոտնձգությունից։ Մենք՝ քաղաքականության մեջ կանայք ու տղամարդիկ, ունենք լծակ, որ կարող է մեզ դարձնել փոփոխության շարժիչներ՝ Ստամբուլի կոնվենցիան, իրավական գործիք, որն ուղղված է կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելմանը, պաշտպանությանը ու դատական հետապնդմանը»,-ասել է ԵԽԽՎ ախագահը։
Հարցված կանանց 47 տոկոսը նշել է, որ ստացել է մահվան, բռնաբարության ու ծեծի սպառնալիքներ։ 68 տոկոսը եղել է սեռական մեկնաբանությունների թիրախ՝ կապված իրենց ֆիզիկական տեսքի հետ, իսկ 25 տոկոսն էլ ասել է, որ ենթարկվել է սեռական բռնության։ 58 տոկոսն էլ նշել է, որ իրենց նկատմամբ սեռական հարձակումներ են եղել առցանց ու սոցիալական մեդիայում։
Զեկույցը ներառում է նաև մի շարք գործիքներ, որոնք ուղղված են խորհրդարաններում կանանց նկատմամբ սեքսիզմի ու բռնությունների դեմ պայքարելուն։ Այդ գործողություններից է այն, որ պետք է հստակորեն ընդգծել, որ գենդերային հիմքով սեռական ոտնձությունը լիովին անընդունելի է, սահմանել գաղտնի բողոքների ու հետաքննության մեխանիզմներ, մեղավորների նկատմամբ սահմանել կարգապահական պատժամիջոցներ։

Society 16:30 16/10/2018 World
A new study by the Inter-Parliamentary Union (IPU) and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) shows that acts of sexism, abuse and violence against women are widespread in parliaments across Europe, PACE official website reports.
The findings reveal that 85 per cent of women MPs have suffered from psychological violence in parliament; women MPs under 40 are more likely to be harassed; female parliamentary staff endure more sexual violence than female MPs; and that the majority of parliaments don’t have mechanisms to enable women to speak out.
The IPU/PACE study is based on extensive interviews with 123 women from 45 European countries. Of the sample, 81 of the women were MPs and 42 were members of the parliamentary staff. This report follows up and confirms the results of the IPU’s landmark 2016 study, which revealed widespread gender-based harassment in parliaments.
This new report is the first in a series of IPU regional studies that will help build a global picture of sexism, harassment and violence against women in parliaments.
Liliane Maury Pasquier, PACE President, said: “Unfortunately, the study points to a sad reality. The #MeToo movement has not spared the world of politics. As long as inequality between women and men persists, no woman will be safe from violence and harassment. We, women and men in politics, do however have a lever that can turn us into movers of change: the Istanbul Convention – a legal instrument aimed at preventing, protecting, prosecuting and, above all, breaking the sexist pattern.”
Of the women interviewed, 47 per cent said they had received threats of death, rape or beating; 68 per cent had been the target of sexist comments relating to their physical appearance and gender role stereotypes while 25 per cent said they had endured sexual violence.
Social media remained the main channel for threats and harassment with 58 per cent saying they had been the target of online sexist attacks on social networks. European women MPs active in the fight against gender inequality and violence against women were often singled out for attack.
The IPU/PACE report contains a number of practical measures to combat sexism and violence against women in parliaments. These actions include making it clear that sexist behaviour, harassment and gender-based violence in parliament are totally unacceptable; putting in place a confidential complaints and investigation mechanism; and disciplinary sanctions against the perpetrators.