Հասարակություն 12:35 17/10/2018 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության բնակչությունը 2018թ. առաջին կիսամյակի տվյալներով  նվազել է 10 հազար  մարդով: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի «Օժանդակություն բնակչության հարցերով քաղաքականությունների իրականացման» ծրագրի համակարգող Աննա Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը կներկայացնի «Աշխարհի բնակչությունը» ամենամյա զեկույցը։
Ներկայացված տվյալներով, Հայաստանում ծնունդների թիվը շարունակում է  նվազել, 2018 առաջին եռամսյակում 2017-ի համեմատ, արդեն 1000 երեխայով ծնունդները նվազել են։ Ա. Հովհաննիսյանի խոսքով, ծնելիության նվազման առումով Հայաստանը հետ չի մնում համաշխարհային տենդներից ու ծնելիությունը գնալով նվազում է։
Նա նշեց, որ Հայաստանը փոքր ինչ տարբերվում է տարածաշրջանային այլ  երկրներից մահացության գործակցով։ Արևելյան Եվրոպայի և Անդրկովկասի երկրներում մահացածների թվաքանակն ավելի է, քան ծնվածների թվաքանակը։ Հայաստանում այս տարի մոտ 1500 դեպքով մահացության ցուցանիշը իջել է. եթե անցած տարի նույն ժամանակաշրջանում 14 հազար 500 էր մահացների թիվը, այս տարի 13 հազար է։
«Սա ավելի ցածր է, քան ծնվածների թիվը․ ժողովրդագրական տեսանկյունից սա նշանակում է, որ ունենք բնական հավելաճ։ Այս դեպքում ինչո՞ւ է նվազել բնակչության թվաքականը 10 հազարով։ Դա արտագաղթի բացասական մնացորդի հետևանքն է»,- նշեց նա։
Ներկայացված տվյալների համաձայն, Հայաստանում նվազում է ամուսնությունների թիվը, ավելանում են ամուսնալուծվածները։ Հայաստանում շարունակում է  բարձրանալ ամուսնության տարիքը։
Ա. Հովհաննիսյանն ասաց, որ զեկույցի համաձայն, կյանքի  սպասվելիք միջին տևողության մեծացումը բերում է բնակչության ծերացմանը։
«Հայաստանում 2018 թվականին տարեցների ցուցանիշը՝  63 տարեկան և բարձր,  գրանցվել է 13 տոկոս։ Հայաստանը համարվում է ծերացող երկիր։ ՄԱԿ-ի միջազգային սանդղակով, եթե բնակչության ծերացման գործակիցը 7 տոկոսից ավելի է, բնակչությունը համարվում է ծերացող։ ՄԱԿ-ի կանխատեսումներով, ունենք մտահոգիչ պատկեր. 2050 թվականին տարեցների թիվը կհասնի  մոտ 22 տոկոսի, որը լուրջ սոցիալ-տնտեսական, ժողովրդագրական մարտահրավեր է։ Սա վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի կառավարությունն օր առաջ պետք է քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի կարողանանք պատրաստ լինել և դիմակայել այդ իրավիճակին, երբ բնակչության 5-ից 1-ը կամ 4-ից 1-ը կլինեն 63 և բարձր տարիքի»,- նշեց Ա. Հովհաննիսյանը։
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանում բարձր  է գործազրկության մակարդակը. «Ակնկալվում է լուրջ պետական միջամտություն, պետական քաղաքականություն։ Պետք է կարողանալ ստեղծել հավասար պայմաններ, որ կինը լինի մրցունակ։ Ծննդաբերությունից հետո կինը պետք է կարողանա վերադառալ աշխատանքի՝ համատեղելով երեխայի ծննդյան խնամքի հետ»։
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Ծովինար Հարությունյանն ասում է, որ աշխարհում ամենաբարձր ծնելիության գործակից ունի Նիգերը 6.6 գործակցով, ամենացածր գործակիցը՝ Չինաստանի նահանգներից մեկը, որտեղ գործակիցը 1.1 է:

Society 16:15 17/10/2018 Armenia
Armenia saw a significant decline in population numbers in the first half of 2018, according to the State of World Population (SWOP) 2018 report launched by the United Nations Population Fund (UNFPA).
The country’s population dropped by 10,000 people in the first half-year, Anna Hovhannisyan, UNFPA Armenia "Support to Implementation of Population Policies" Project Coordinator, told a news conference on Wednesday, presenting the report.
According to the figures, Armenia’s fertility rates continue to drop, falling by 1,000 children from January to June 2018 compared to the same period last year, keeping up with the global trend.
Meantime, the country’s mortality rates have fallen by 1,500 to 13,000 deaths this year against 14,500 deaths recorded in the same period last year.
“The figure is lower than that of the birth rate. In terms of demography, this means that we have recorded a natural increase. In this case why has the number of population reduced by 10,000? This is the result of negative net migration rate,” Hovhannisyan said.
Marriages are dropping, while divorces are rising in Armenia, with average marriage age increasing in the country, the report revealed.
Armenia is among the aging countries with people aged 63 and over comprising 13 percent of its population in the first half-year, the UNFPA Armenia official said.
She also pointed to the high unemployment rate in the country. “A serious government intervention, state policy is expected in this regard. Equal conditions should be ensured for women to be competitive. After childbirth, a woman should be able to get back to work, combining it with the childcare,” she said.
Tsovinar Harutyunyan, UNFPA Armenia Assistant Representative, in attendance of the conference, said Niger has the world’s highest birth rate with 6.6 children per woman, while China has the lowest – 1.1 children per woman.