Տնտեսություն 10:43 17/10/2018 Աշխարհում
Վենեսուելան հրաժարվում է ամերիկյան դոլարից ու ապագայում այն միջազգային գործարքները կատարելու է եվրոյով։ Այս մասին նախօրեին հայտարարել է էկոնոմիկայի փոխնախագահ Թարեք Էլ Այսամին։
Վերջերս Վաշինգտոնի կողմից Կարակասի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները «արգելափակում են ԱՄՆ դոլարով աևտուր իրականացնելու հնարավորությունը Վենեսուելայի փոխանակման շուկայում», ասել է Էլ Այսամին, ավելացնելով, որ ամերիկյան պատժամիջոցներն անօրինական են ու դեմ միջազգային իրավունքին։
Ամերիկյան ֆինանսական բլոկադան Վենեսուելայի նկատմամբ ազդում է երկրի հանրային ու մասնավոր հատվածի վրա, ներառյալ գյուղատնտեսություն, դեղագործական։
Փոխնախագահը նշել է, որ կառավարությունը պատրաստվում է վաճառել 2մլրդ եվրո նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին, որպեսզի թույլ տա հանրությանը գնել եվրոպական արժույթը՝  իրական, այլ ոչ թե սպեկուլյատիվ դրույքաչափերով։

Экономика 11:46 17/10/2018 В мире
Венесуэла отказалась от торговли долларами на валютном рынке из-за санкций США, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на ABC News.
Вице-президент страны Тарек Эль-Айсами объявил, что вместо доллара в стране теперь будут использоваться евро, юани и другие конвертируемые валюты. Отмечается, что в планах правительства направить два миллиарда евро в экономику страны, чтобы у жителей страны была возможность импорта. Для производственных секторов процесс начнется в ноябре-декабре, по словам Эль-Айсами.
Он также отметил, что санкции, наложенные Соединенными Штатами, оказали негативное влияние на частные секторы экономики, в том числе на сельское хозяйство и фармацевтику.
В последние годы Венесуэла переживает огромную инфляцию, вызванную экономическим кризисом и американскими санкциями.