Հասարակություն 10:14 18/10/2018 Հայաստան
Գյումրիում  գործող Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան երեխաների խնամքի պաշտպանության թիվ 2 գիշերօթիկ հաստատության շենքի մոտ երեկոյան պահակը պոլիէթիլենային տոպրակի մեջ երկու նորածին երեխա էր գտել։ Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատության տնօրեն Անահիտ Կարապետյանն ասաց, այս պահին երեխաներն իրենց մոտ չեն։
«Ուշ ժամի մեր պահակը նկատել է, զանգահարել համապատասխան մարմիններին, մնացած օրինական քայլերն արեցի, եկան, երեխաներին տարան։ Երկու տղա երեխա էին»,-ասաց Կարապետյանը։
Շիրակի փոխմարզպետ Սոֆիա Հովսեփյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ երեխաները տեղափոխվել են Գյումրիի «Երեխայի տուն» մանկատուն։
«Երեխաների տաքուկ անկյունի հարցը լուծված է, ապահով միջավայրում են, մնացած հարցերը թե ինչպես կլինեն, կտեղափոխվե՞ն, թե՞ կմնան այդ մանկատանը դեռ հստակ չէ»,-ասաց մարզպետի տեղակալը։
Հովսեփյանի խոսքով, երեխաները ենթարկվել են բժշկական հետազոտության։ Արդյունքում պարզվել է, որ առողջական խնդիրներ չունեն, նրանց մարմինների վրա բռնության հետքեր չկան։
«Այդ մանկատանը կան բժիշկներ, մանկաբույժներ։ Հետազոտության ենթարկվեցին անմիջապես։ Նախնական տվյալներով, նրանք 4-5 օրական են, երկվորյակներ են»,-ասաց նա։

Общество 11:27 18/10/2018 Армения
Вечером 17 октября у здания Гюмрийского дома-интерната №2 по уходу и защите детей имени Фритьофа Нансена сторож обнаружил двоих новорожденных малышей, завернутых в полиэтиленовый пакет.
В беседе с корреспондентом Panorama.am директор учреждения Анаит Карапетян  отметила, что на данный момент дети не у них.
«Поздно вечером наш сторож заметил, позвонил в соответствующие органы, все законные шаги были предприняты, приехали детей, двоих мальчиков, забрали», – сказала Карапетян.
Заместитель губернатора Ширакской области Армении София Овсепян сообщила Panorama.am, что дети были размещены в детском доме «Дом ребенка» Гюмри.
«Малыши в безопасной среде, остальные вопросы – останутся в этом детском доме или нет – пока не ясны», – сказала она.
По словам Овсепян, дети прошли медобследование. В результате выяснилось, что у них нет проблем со здоровьем, на их телах отсутствуют следы насилия.
«В детском доме, где они находятся, есть медики, педиатры. Малыши немедленно прошли медобследование.  По предварительным данным, им 4-5 дней от роду, двойняшки», – указала она.