Եվրամիության բնակչության 22.5%-ն աղքատության շեմին է
2017 թվականին Եվրամիության պետությունների բնակիչների 22.5%-ը կամ 112,9 մլն-ը հայտնվել են աղքատության կամ սոցիալական մեկուսացման եզրին: Այս մասին նշված է Եվրոստատի զեկույցում:
Եվրոստատի հաշվարկի մեթոդիկան հիմնվում է 3 համալիր չափանիշների վերլուծության հիման վրա: Առաջինը իրական եկամտի մակարդակն է, երկրորդը՝ սեփական բնակության վայրում նյութական բարիքների՝ սննդամթերքի, բնակվարձի, էլեկտրականության ու ջեռուցման համար յուրաքանչյուր ընտանիքի վճարելու կարողությունը, երրորդը՝ զբաղվածության ցածր մակարդակը:
Ըստ զեկույցի՝ 2009-2012-ին ԵՄ-ում ծայրահեղ աղքատության կամ մեկուսացման մեջ գտնվողների շուրջ 25 տոկոս ցուցանիշը տարեցտարի նվազում է՝ 2017թ-ին հասնելով 22,5%-ի: Դա 1.2 տոկոսով ցածր է 2008-ի վերահսկիչ կետից և 1 տոկոսով՝ 2016-ից:
Այսպիսով, ԵՄ ամենաաղքատ պետությունը համարվել է Բուլղարիան, որտեղ աղքատության շեմին է գտնվում բնակչության 38,9%-ը, երկրորդ տեղը կիսել են Ռումինիան (35,7%) ու Հունաստանը (34,8%): Ամենաբարեկեցիկ երկրներ են համարվել Չեխիան (12,2%), Ֆինլանդիան (15,7%), Սլովակիան (16.3%), Նիդերլանդները (17%), Սլովենիան և Ֆրանսիան (17.1%), ինչպես նաև Դանիան (17.2%):
Զեկույցի համաձայն՝ 2008 թվականից ի վեր ԵՄ 6 երկրում աղքատության ռիսկն աճել է: Ամենամեծ աճը նկատվում է Հունաստանում (+ 6.7%), Իտալիայում (+ 3.4%), Իսպանիայում (+ 2.8%), Նիդեռլանդներում (+ 2.1%), Կիպրոսում (+ 1.9%) և Էստոնիայում (+ 1.6%): Ամենամեծ անկումը գրանցվել է Լեհաստանում (-11%), Ռումինիայում (-8.5%), Լատվիայում (-6%) և Բուլղարիայում (-5.9%):

Society 14:11 19/10/2018 World
112.9 million people, or 22.5% of the population in the European Union (EU) were at risk of poverty or social exclusion in 2017, according to a new report published by Eurostat, the statistical office of the union.
This means that they were in at least one of the following three conditions: at risk of poverty after social transfers (income poverty), severely materially deprived or living in households with very low work intensity, the report says.
After three consecutive increases between 2009 and 2012 to reach almost 25%, the proportion of persons at risk of poverty or social exclusion in the EU has since continuously decreased to 22.5% last year, 1.2 percentage points below its 2008 reference-point and 1 percentage point below the 2016 level.
Thus, more than a third of the population was at risk of poverty or social exclusion in three EU member states last year: Bulgaria (38.9%), Romania (35.7%) and Greece (34.8%). At the opposite end of the scale, the lowest shares of persons being at risk of poverty or social exclusion were recorded in the Czech Republic (12.2%), Finland (15.7%), Slovakia (16.3%), the Netherlands (17.0%), Slovenia and France (both 17.1%) and Denmark (17.2%).
According to the report, the poverty risk rate has grown since 2008 in ten EU countries, with the highest increases being recorded in Greece (from 28.1% in 2008 to 34.8% in 2017, or +6.7 percentage points), Italy (+3.4 pp), Spain (+2.8 pp), the Netherlands (+2.1 pp), Cyprus (+1.9 pp) and Estonia (+1.6 pp). In contrast, the largest decrease was observed in Poland (from 30.5% to 19.5%, or -11.0 pp), followed by Romania (-8.5 pp), Latvia (-6.0 pp) and Bulgaria (-5.9 pp).