Տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքների խախտումներն աճել են. Աշոտ Մելիքյան
«Մեզանում սովորաբար ընտրությունների ժամանակ հետխորհրդային շրջանում իրավիճակը շատ լարված էր լինում, ավելանում էին նաև տարատեսակ ճնշումները, հարձակումները լրագրողների, լրատվամիջոցների նկատմամբ, սակայն այս վերջին ընտրությունները շահեկանորեն տարբերվեցին նախորդներից լրագրողների ու լրատվամիջոցների անկաշկանդ գործունեությամբ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ ներկայացնելով ԽԱՊԿ 2018թ. երրորդ եռամսյակի (հուլիս-սեպտեմբեր) զեկույցը` Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակի և լրագրողների ու ԶԼՄ-ների իրավունքների մասին:
Նա նշեց, որ նույնիսկ հանգիստ ընտրությունների ժամանակ արձանագրվել է մեկ ֆիզիկական բռնության և մեկ մասնագիտական գործունեության խոչընդոտման փաստ։
«Բայց, ամեն դեպքում, եթե համեմատում ենք նախորդ՝ 2017 թվականի մայիսի 14-ին կայացած ավագանու ընտրությունների հետ, նկատում ենք, որ այն ժամանակ այդ տիպի խախտումները շատ ավելի շատ էին, հենց քվեարկության օրը երկու ֆիզիկական բռնություն էր արձանագրվել և 5 խոչընդոտման դեպք»,- ասաց Ա. Մելիքյանը։
Համեմատելով երկրորդ եռամսյակի հետ, երրորդ եռամսյակում, նրա խոսքով, նկատելիորեն նվազել են լրագրողների և լրատվամիջոցների իրավունքների խախտումների ընդհանուր քանակը՝ 54-ից իջել է 37-ի։ Ա. Մելիքյանն ասաց, որ որոշ խախտումների տեսակներ ավելացել են. «Օրինակ, ֆիզիկական բռնությունների առումով՝ երկրորդ եռամսյակում գրանցվել էր 19 դեպք, երրորդ եռամսյակում՝ 2 դեպք, լրագրողների և լրատվամիջոցների նկատմամբ ճնշումների առումով՝ երկրորդ եռամսյակում 23 դեպք, երրորդում՝ 13 դեպք։
Բայց ահա տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքների խախտումների առումով աճ ենք գրանցել։ Եթե երկրորդ եռամսյակում 12 դեպք էինք արձանագրել, երրորդում՝ 22 խախտման փաստ է արձանագրված»։
Ա. Մելիքյանն ասաց, որ հետհեղափոխական շրջանում, հատկապես արտահերթ ընտրությունների ժամանակ առավել ցայտուն երևաց, որ հայաստանական լրատվամիջոցները բաժանված են տարբեր քաղաքական և տնտեսական ճամբարների։
- Տեղեկատվության տրամադրման հարցում ավանդաբար ակտիվ են Լոռու, պասիվ՝ Արագածոտնի համայքապետերը. զեկույց

Society 15:37 19/10/2018 Armenia
The recent early municipal elections in the Armenian capital of Yerevan were marked by freedom of media and journalist’s work, Chairman of the Committee to Protect Freedom of Expression (CPFE) Ashot Melikyan told a news conference on Friday, presenting a new CPFE report on the state of freedom of speech and rights of media and reporters for the third quarter of 2018.
“Election periods used to be very tense in Armenia, coupled with increased attacks, various types of pressure against journalists and media outlets. But the recent elections were different from previous ones, standing out with free journalistic and media activity,” he said.
Meantime, he added, one physical attackagainst reporters and one case of obstruction of their professional duties were recorded during the municipal elections.
“But compared to the 14 May 2017 City Council elections, we can state that the number of such violations were much greater at that time, with 2 cases of physical attack and 5 cases of impediments registered on the voting day,” Melikyan said.
He added in the third quarter of this year the total number of violations of the rights of journalists and media outlets dropped to 37 from the second quarter’s 54 cases, with violence on media representatives down to 2 cases from the second quarter’s 19, and pressure on media outlets and reporters to 13 cases from 23.
Meanwhile, the cases of violating the right to receiving and disseminating information has risen in the country in the reporting period. 22 such cases were recorded from July to August against the 12 cases of the second quarter of 2018.
Melikyan also said the snap municipal elections clearly showed that Armenian news agencies are politically and economically biased.