Հասարակություն 12:50 23/10/2018 Աշխարհում
ՉԺՀ նախագահ Սի Ձինփինը հայտարարել է աշխարհում ամենաերկար ծովային կամուրջի բացման մասին: Այս մասին գրում է Գազետա.ռու-ն՝ հղում անելով  South China Morning Post:
Կամուրջի երկարությունը 55 կմ է, այն կապում է երեք ափամերձ քաղաքները `Հոնկոնգը, Մակաուն ու Չժուհայը: Չինաստանի փոխվարչապետը նշել է, որ կամուրջի առկայությունը հնարավորություն կտա սերտացնել Չինաստանի ու Հոնկոնգի, Մակաուի կապերը:
Ինչպես նշում է թերթը, կամուրջի շինարարությունը սկսվել է 2009 թվականին, նախապես նախատեսվում էր այն բացել 2016 թվականին: Ծրագրի քննադատներն այն անվանել են «սպիտակ փիղ» և «արյան և քրտինքի նախագիծ»՝ ակնարկելով այն, որ շինարարության ընթացքում զոհվել է 10 աշխատող, տուժել 600 մարդ:

Общество 13:17 23/10/2018 В мире
Председатель КНР Си Цзиньпин объявил открытым самый длинный в мире морской мост. Об этом сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на South China Morning Post.
Длина моста составляет 55 км, он связывает три приморских города – Гонконг, Чжухай и Макао. Вице-премьер Китая Хань Чжэн заявил, что мост поможет интеграции Гонконга и Макао с материковой частью страны.
Как отмечает издание, строительство моста началось в 2009 году, первоначально он должен был открыться в 2016 году. Критики проекта называли его «белым слоном», намекая на дороговизну, и «проектом крови и пота», так как во время строительства 10 рабочих погибли и более 600 пострадали.