Քաղաքական 12:18 24/10/2018 Հայաստան
«Նիկոլ Փաշինյանի ելույթի ամբողջական մի մասը ընդհանրապես կապ չուներ ՀՀԿ-ի հետ և պետք չէր ՀՀԿ-ին ցուցումներ տալ, թե ինչպես պիտի շարունակի»,- այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Գալուստ Սահակյանը։
«Նախ, մենք դեմ ենք քվեարկելու, այսինքն՝ նախապես ինչ ասել ենք, անելու ենք։ Մնացած բոլոր խնդիրների մասին ես այնքան եմ լսել։ Դա էդպես չի»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով Ընտրական օրենսգրքի քննարկումներին՝ Գալուստ Սահակյանը հավաստիացրեց, որ իրենք ռեվանշի խնդիր չունեն, իրենք կողմնակից են լիարժեք համամասնականին, բայց պետք է առաջարկությունները քննարկվեն։
«Թե ՀՀԿ-ի, թե այլ քաղաքական ուժերի առաջարկները չկան օրենսգրքում»,- փաստեց խորհրդարանականը։
Դիտարկմանը, թե իշխանությունների պնդմամբ հին օրենսգրքով Հանրապետականը ոչ մի ձայն չի հավաքի, Գալուստ Սահակյանը չհամաձայնեց՝ համոզմունք հայտնելով, որ եթե անգամ ՀՀԿ-ն ձայն չհավաքի, միևնույն է, այն մնալու է երկրի կարևորագույն քաղաքական ուժը։
Հարցին՝ արդյոք իր քաղաքական ուժը մասակցելու է դեկտեմբերին կայանալիք արտահերթ ընտրություններին՝ Սահակյանը պատասխանեց. «Ես կարծում եմ՝ պիտի մասնակցի։ Ես ու իմ կուսակցությունը կորոշենք՝ ցուցակում լինելո՞ւ եմ։ ՀՀԿ-ն, իհարկե, Ազգային ժողովում կլինի՝ այն շանսերով ինչով մենք կանք, մեծամասնություն չենք լինի,  համենայնդեպս ինչ-որ քանակ կունենանք, և եթե նույնիսկ չունենանք, կրկնում եմ, ՀՀԿ-ն լինելու է երկրի ամենաամուր քաղաքական ուժը»,- ասաց պատգամավորը։
Գալուստ Սահակյանը համոզմունք հայտնեց, որ եթե առաջադրվի, մեծաքանակ ձայներ կբերի ինչպես իր ապրած թաղամասից, այնպես էլ ամբողջ հանրապետության տարածքից։

Политика 13:53 24/10/2018 Армения
«Целая часть выступления выдвинутого кандидатом в премьер-министры РА Никола Пашиняна вообще не имела отношения к Республиканской партии Армении (РПА), и не нужно было давать указаний РПА, как быть дальше», – заявил сегодня на брифинге депутат Национального Собрания от фракции РПА, бывший спикер парламента Галуст Саакян.
«Во-первых, мы проголосуем против избрания Пашиняна, все, что заранее говорили, сделаем», – сказал Саакян.
Коснувшись обсуждения поправок в Избирательный кодекс Армении, Галуст Саакян заверил, что РПА не ставит цели взять реванш, партия выступает за полноценную пропорциональную избирательную систему, но предложения нужно обсудить.
«В проекте нет предложений ни РПА, ни других политсил», – сказал он.
На замечание, что, по мнению представителей власти, по действующему Избирательному кодексу РПА не получит голосов избирателей, Галуст Саакян  указал: если даже РПА не получит голосов, она все равно останется важнейшей политсилой страны.
На вопрос, примет ли участие РПА во внеочередных выборах в НС РА в декабре, Галуст Саакян ответил: «Я считаю, что должна принять участие. Буду ли я включен в предвыборный список, решим я и партия. РПА, конечно, пройдет в НС, большинством не будем, но, тем не менее, определенное присутствие будет. И даже если не будет, повторю, РПА будет самой крепкой политсилой страны».