Քաղաքական 11:25 25/10/2018 Հայաստան
Փոքր երկիր,  քիչ մարդ, մեծ սեր՝ էլ ի՞նչ է պետք ռացիոնալ լուծումների համար: Պարզվում է՝  կադրեր, կադրեր, կադրեր ու կրթություն: Ու հետո՝  որ մարդիկ չվախենան անել իրենց գործը: Միայն իրենց գործը:
Երեկ սոցցանցերում կրքերի ու մեմերի օր էր:  Պետք էր Փաշինյանին չընտրել, ու հետո էլի չընտրել, եթե ուզում են նա լինի վարչապետը:
Ինչ է սա, եթե ոչ՝ օրենքի ծաղր:
Վարչապետի պաշտոնակատարը երեկ հայտնեց, որ դա ոչ թե քաղաքական, այլ իրավական հարց է: Բայց արդյո՞ք միայն իրավական: Քաղաքական էթիկայի տեսակետից արդյո՞ք պատեհ չէր լինի, որ այն պարագայում, երբ այլ առաջադրվող չկար, ոչ ոք չառաջադրվեր, քան դառնալ զավեշտի թեմա՝  «մերժելով կողմ կըլլանք»:
Հիմա՝ կրթության մասով.  երկար ժամանակ իրավաբանների շրջանում բանավեճեր են ընթանում՝ արդյոք պետք է վարչապետի հրաժարականից հետո յոթօրյա ժամկետում թեկնածու առաջադրվի, Ազգային ժողովում առաջին փուլում քվեարկություն լինի, թե անհրաժեշտություն չկա։ Իրավաբանների որոշակի շրջանակ  գտնում էր, որ թեկնածու առաջադրելու անհրաժեշտություն չկա, մի մասն էլ գտնում էր՝ անհրաժեշտ է։
ՀՀ սահմանադրության 149-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ «Վարչապետ չընտրվելու դեպքում քվեարկությունից յոթ օր հետո անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովն արձակվում է իրավունքի ուժով:
Հենց «քվեարկությունից յոթ օր հետո» սահմանումը  էր որոշ փաստաբաններին ու իրավաբաններին տարընթերցման առիթ է տվել։
Panorama.аm-ը հետաքրքրվեց իրավաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանից՝  եթե երեկ թեկնածու չառաջադրվեր, արդյո՞ք  Ազգային ժողովը չէր արձակվի։ Նրա կարծիքով՝ առաջադրվելու անհրաժեշտություն չկար ու երկու տարբերակում էլ Ազգային ժողովը կարձակվեր։
«Սահմանադրության մեջ բավական սխալ ձևակերպում է  տված մի բառի, որը անհրաժեշտություն էր կայանում երկակի մեկնաբանության։ Ես որպես իրավաբան  կարծում եմ, որ եթե խոսքը ժամկետների  հաշվարկի մասին է, ապա ժամկետը հաշվարկելիս օրերով են հաշվարկում և այդ դեպքում ոչ մի խնդիր չկար չառաջադրվելու։ Որպեսզի, ինչպես վարչապետն ասաց, բացառել այս կամ այն հնարավոր մեկնաբանությունները, ցանկացած հնարավոր սցենարը, գնաց այդ ճանապարհով։  Ես անձամբ չէի գնա այդ ճանապարհով, չէի առաջադրվի»,- ասաց իրավաբանը։
Օրենքների տարընթերցման դեպքում կարող է «օգնության գալ» Սահմանադրական դատարանը, ինչպես դա եղել էր, օրինակ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի դեպքում։
Դիմեցինք Սահմանադրական դատարան՝ օրենքի տարընթերցումը Սահմանադրական դատարանի՞ պարզաբանման գործառույթն է: Ու եթե ոչ, ապա ինչո՞ւ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի դեպքում Սահմանադրականը պարզաբանեց:
ՍԴ-ից մեզ պատասխանեցին. «Դիմել էին այդ օրենքի սահմանադրականության հարցով: ՍԴ-ն օրենքի սահմանադրականությունը քննելիս գնահատում է նաև իրավակիրառական պրակտիկան»:
Հարցի առաջին մասի պատասխանը բացակա է:
Գուցե Վճռաբե՞կ դատարանը օրենքի մեկնաբանություն տալու գործառույթ ունի: Ասացին՝ օրենքի տարընթերցումը դատական իշխանության մեկնաբանելու հարցը չէ:

Политика 15:41 25/10/2018 Армения
Маленькая страна, мало людей, большая любовь – что еще нужно для рациональных решений? Оказывается – кадры, кадры, кадры и образование. И потом: чтобы люди не боялись делать свое дело. Только свое дело.
Вчера в соцсетях был день страстей и мемов. Нужно было не избрать Пашиняна на пост премьера Армении, потом еще раз не избрать, если хотят, чтобы он стал премьером.
Что это, если не издевка над законом?
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении вчера заявил, что это не политический, а правовой вопрос. Но разве только правовой? С точки зрения политической этики разве было бы не уместнее, если бы в случае отсутствия других кандидатов вообще бы никто не выдвинулся, нежели стать предметом для насмешек: «отвергая, поддерживаем».
Теперь, по части образования: долгое время среди юристов проводились дискуссии , должен ли быть выдвинут кандидат в 7-дневный срок после отставки премьера, нужно ли хотя бы на первом этапе проводить в Национальном Собрании Армении голосование или нет необходимости. Определенные круги юристов считали, что необходимости в выдвижении кандидата нет, другая же часть видела необходимость в этом.
В соответствии ч.3 ст. 149 Конституции РА, в случае неизбрания премьер-министра через семь дней после голосования проводятся новые выборы премьер-министра, право на участие в которых имеют кандидаты в премьер-министры, выдвинутые как минимум одной третью от общего числа депутатов. Если премьер-министр не избирается большинством голосов от общего числа депутатов, то Национальное Собрание распускается в силу права.
Именно формулировка «через семь дней после голосования» давала некоторым адвокатам и юристам повод для разночтений.
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у адвоката Николая Багдасаряна: без выдвижения накануне кандидата в премьеры Национальное Собрание не могло быть распущено? По его мнению, необходимости в выдвижении не было, НС РА было бы распущено в обоих случаях.
«В Конституции дана довольно ошибочная формулировка слову, что давало повод для двойной интерпретации. Как юрист, я думаю, что если речь идет о подсчете сроков, то подсчитывать нужно в днях и в этом случае вопроса выдвижения не стояло бы. Для того, как сказал и.о. премьер-министра, чтобы исключить любые возможные комментарии, любой возможный сценарий, был выбран этот путь. Я лично не пошел бы по этому пути, не выдвинул бы своей кандидатуры», – сказал адвокат.
В случае разночтений закона может «на помощь» прийти Конституционный суд, как это было, например, в случае с законом «О накопительных пенсиях».
Обратились в КС: разъяснять разночтения закона – функция Конституционного суда? И если нет, то почему в случае с законом «О накопительных пенсиях» КС выступил с разъяснением?
Из КС ответили: «Обратились по вопросу конституционности этого закона. КС при рассмотрении конституционности закона оценивает также правоприменительную практику».
Ответ на первую часть вопроса отсутствует.
Может, у Кассационного суда есть функция трактовки закона? Ответили: разночтение закона – не вопрос комментирования  судебной власти.