Քաղաքական 15:49 25/10/2018 Հայաստան
«Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծումը բարդ է, եթե հեշտ լիներ, արդեն վաղուց կարգավորված կլիներ այդ հարցը։ Ես այս այցով չեմ եկել ամերիկյան քաղաքականության մեջ փոփոխություն ազդարարելու կամ նոր լուծումներ առաջարկելու։ Անշուշտ, կողմերը պետք է աշխատեն միմյանց հետ և ի վերջո, պետք է կարողանան գտնել լուծումը», - այսօր Երևանում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը։
Նա հիշեցրեց, իր նախկին վերադասներից մեկը՝  Ջիմ Բեյքերը, մեկ այլ երկարատև հակամարտության հետ կապված հետևյալ խոսքն էր ասել. «Երևի ոչ-ոք ավելի շատ խաղաղություն չի ուզում, քան իրենք՝ կողմերը»։
Բոլթոնի խոսքով՝ Հայաստանի համար արտաքին ճնշումները նվազեցնելու ամենավստահ ուղին ԼՂ հակամարտության լուծման ապահովումն է։
«Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղմման և Ադրբեջանին զենք վաճառելու մասին վերաբերող հարցին Բոլթոնը պատասխանեց. «Այս պահին դեռևս որոշում կայացված չէ և չեմ կարող կանխատեսել, թե ինչպիսին կլինի որոշումը զենքի վաճառքն ավելացնելու վերաբերյալ։ Բայց իրավիճակն այսպիսին է՝ Հայաստանն իր զենքի մեծամասնությունը ձեռք է բերում Ռուսաստանից, Ադրբեջանը նույնպես իր զենքի 80 տոկոսը ձեռք է բերում Ռուսաստանից։ Այս հանգամանքն անշուշտ չի նպաստում հակամարտության կարգավորմանը, քանզի դա Ռուսաստանին կողմերի նկատմամբ մեծ ազդեցության լծակ է տալիս և խաղաղության չի բերում։ Մենք ամերիկացիներ ենք, մենք հավատում ենք մրցակցությանը՝ որպես բարելավման շարժիչ ուժ։ Մեր զենքն ու զինամթերքն այս պարագայում ավելի լավն է, քան ռուսականը։ Կարծում եմ, սա մենք պետք է քննության առնենք, դիտարկենք մեր օրենքների շրջանակում», - ասաց նա:
Նա նշեց, որ եթե դեկտեմբերին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած կուսակցությունը ստանա մանդատ, դա լավ հնարավորություն կլինի, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում ավելի վճռական և որոշիչ քայլերի ձեռնամուխ լինեն. «Եթե պատրաստակամությունը լինի, մենք պետք է աշխատենք, որպեսզի Ադրբեջանի կողմից նույնպես նույն կերպ արձագանք լինի»:
Հայաստանի կողմից Սիրիա ուղարկված հումանիտար աջակցությանը վերաբերող հարցին նա պատասխանեց, որ այսօրվա հանդիպումների ընթացքում այդ հարցին անդրադարձ կատարել են։
«ԱՄՆ-ն նույնպես մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերում է, և այն պետք է քաղաքական հարաբերությունների վրա իր ազդեցությունը չունենա՝ մի կողմից ռեժիմի մասով, մյուս կողմից՝ ահաբեկիչների։ Լայնածավալ մարդասիրական աջակցությունն  այստեղ իրականացվում է», - ասաց Բոլթոնը։
Բոլթոնը նշեց, որ հանդիպման ընթացքում ՀՀ նախագահն ասել է՝ օգնությունը լինելու է մարդասիրական աջակցության տեսքով և ռազմական ուղղվածություն չի ունենալու։
«Ցանկացած երկրի, ցանկացած կողմի համար սխալ կլինի, եթե ռազմական ներգրավվածություն ունենա։ Այս պահին արդեն իսկ 7-8 մարտնչող կողմ կա և այլ երկրի համար այնտեղ որպես կողմ ներգրավվելը, կարծում եմ, սխալ է», - հացելեց Ջոն Բոլթոնը։
Նշենք, որ այսօր Անվտանգության խորհրդի գրասենյակում կայացել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի, պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանի և արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հետ։

Политика 17:25 25/10/2018 Армения
Джон Болтон: Нахожусь с визитом в Армении не для того, чтобы предложить новые решения по карабахскому вопросу
«Решение карабахского конфликта сложное, иначе данный конфликт был бы давно уже урегулирован. Я не приехал сюда, чтобы заявлять о смене политики США по этому вопросу или предлагать новые решения. Несомненно, стороны должны работать вместе и найти решение», – заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване советник президента США по вопросам национальной безопасности Джон Болтон.
Он напомнил слова Джима Бейкли, который, комментируя один из длительных конфликтов, сказал: «Никто так не хочет мира как сами стороны».
По словам Болтона, самым верным способом для снижения внешнего воздействия на Армению является обеспечение урегулирования карабахского конфликта.
Что касается вопросов касательно 907-й поправки к «Акту в поддержку свободы» и продажи вооружения Азербайджану, Дж. Болтон отметил: «На данный момент решение о приостановлении действия пока не принято, и я не могу прогнозировать, каким оно будет по части увеличения продажи вооружения.  Но, ситуация такова, что Армения большую часть своего вооружения приобретает у России, Азербайджан также более 80 % закупает у РФ. Это обстоятельство, безусловно, не способствует урегулированию карабахского конфликта, поскольку это дает России рычаги влияния в отношении обеих сторон и не приводит к миру.
Мы – американцы, мы верим в то, что конкуренция должна стать движущей силой улучшения ситуации. Наше оружие в любом случае лучше российского. Считаю, что этот вопрос необходимо рассмотреть в рамках нашего закона».
Он отметил, что, если партия Никола Пашиняна на предстоящих внеочередных парламентских выборах в декабре с.г. получит мандат, то это станет хорошей возможностью, чтобы в карабахском урегулировании были сделаны решительные шаги. «Если будет готовность, мы должны работать, чтобы со стороны Азербайджана была такая же реакция», – подчеркнул он.
На вопрос касательно отправки гуманитарной миссии Арменией в Сирию, Дж. Болтон ответил, что в ходе сегодняшних встреч был обсужден и данный вопрос.
«США тоже осуществляют гуманитарную миссию. И это не должно повлиять на политические отношения», – отметил Дж. Болтон.
Дж. Болтон отметил, что на встрече президент РА Армен Саркисян сказал – помощь будет носить гуманитарный характер, миссия не будет иметь военного направления.
«Для любой страны, для любой стороны будет неверным решение о военном участии. Там уже 7-8 противоборствующих сторон, и вовлечение какой-либо новой страны станет неверным решением», – добавил он.
Отметим, что в офисе Совета национальной безопасности Армении состоялась встреча Секретарь совета национальной безопасности РА Армена Григоряна, и.о. министра обороны РА Давида Тонояна и и.о. главы МИД РА Зограба Мнацаканяна с советником президента США по вопросам национальной безопасности Джоном Болтоном.