Հունաստանը Թուրքիային կոչ է արել հետևել միջազգային իրավունքին
Աթենքը հայտարարել է, որ իր բացառիկ տնտեսական գոտու սահմանները որոշելիս Հունաստանը մտադիր չէ ուշադրություն դարձնել միջազգային իրավունքը խախտող Թուրքիայի տեսությունների վրա: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ նովոստին»։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հինգշաբթի, պատասխանելով Հունաստանում նոր ամերիկյան բազաների մասին հարցին, հայտարարել է, որ Աթենքը պետք է հետևի կղզիների ապառազականացման մասին պայմանավորվածություններին, հարգի միջազգային իրավունքը և պայմանագրերը, սադրանքներ չիրականացնի:
Թուրք նախարարն ավելի վաղ հասկացրել էր, որ Անկարան անհրաժեշտ միջոցառումներ կձեռնարկի, եթե Հունաստանը խախտի Էգեյան ծովում իր իրավունքները՝ տարածքային ջրերը 12 մղոնով ընդլայնելով: Նա նաև նախազգուշացրել էր, որ Թուրքիան այլևս չի հանդուրժի թուրքական նավերի նկատմամբ սպառնալիքը Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում:
«Հունաստանի բացառիկ տնտեսական գոտու սահմանագծումն, ընդհանուր առմամբ, կիրականացվի միջազգային իրավունքի հիման վրա և, իհարկե, առանց հաշվի առնելու անհիմն և կամայական տեսությունները, որոնք ընդունվել են միջազգային իրավունքը խախտող Թուրքիայի կողմից»,-հայտարարել են Հունաստանի ԱԳՆ-ից:

Greece’s exclusive economic zone (EEZ) will be delimitated taking into consideration international law and not Turkey’s views on the issue, the country’s foreign ministry said on Thursday, according to local sources.
The ministry was responding to Turkey’s Defense Minister Hulusi Akar who said in an interview on Wednesday that his country will take necessary measures if a decision is taken that compromises its rights and interests in the Aegean Sea.
“The delimitation of the Greek EEZ in its entirety will be determined based on international law and certainly not by taking into account unsubstantiated and arbitrary theories adopted by the violator of international law, Turkey,” the ministry said in a press release.
The ministry said Greece will not be drawn into an exchange of aggressive statements and called on Turkey to respect the UN Charter.
Ankara was irked by comments made by former foreign minister Nikos Kotzias last week who claimed Greece was ready to extend its western maritime borders from 6 to 12 nautical miles.