Սեպտեմբերին տնտեսության աճը գրեթե զրոյական է, բայց ճիշտ չէ ասել՝ տնտեսության վիճակը վատ է. Մեսրոպ Առաքելյան
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն հոկտեմբերի 22-ին հրապարակեց 2018 թվականի հունվար-սեպտեմբերի մակրոտնտեսական ցուցանիշները, որոնք, մեղմ ասած, այնքան էլ հուսադրող չեն:
Վիճակագրության համաձայն՝ 2018 թվականի հունվար-սեպտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 6.5%-ով, մինչդեռ ՏԱՑ-ը 2018 թվականի սեպտեմբերին 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 0.2 %:
Սեպտեմբերին առավել մեծ անկում է գրանցվել գյուղատնտեսության ոլորտում՝ 2017 թ-ի հունվար-սեպտեմբերի նկատմամբ նվազելով 17.7 տոկոսով: Ցածր աճ է գրանցվել նաև արդյունաբերության ոլորտում: Մասնավորապես, սեպտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ արձանագրվել է ընդամենը 0.9% աճ, որի արդյունքում այս տարվա 9 ամիսներին Հայաստանում գրանցվել է արդյունաբերության ընդամենը 4 տոկոսի աճ:
ՀՀ վարչապետի խորհրդական Մեսրոպ Առաքելյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ, այո, սեպտեմբերին տնտեսության աճը գրեթե զրոյական է, սակայն միայն մեկ ամիսը չի ամբողջացնում ընդհանուր տնտեսության ամբողջական պատկերը:
«Եթե վերլուծում ենք տնտեսական աճի կառուցվածքը, ապա տեսնում ենք, որ անկումը հիմնականում պայմանավորված է սեպտեմբերին գյուղատնտեսության մոտ 18 տոկոս նվազումով: Այստեղ բավականին մեծ է սեզոնայնության գործոնը, իսկ մնացած ոլորտներում, օրինակ, շինարարությունում արձանագրվել է 3,5 %, առևտրի ոլորտում՝ մոտ 9 % աճ: Այսինքն՝ ճիշտ չէ ֆիքսվել միայն այդ ցուցանիշի վրա»,- նշեց տնտեսագետը:
Նրա խոսքով՝ տարվա ընթացքում տարբեր ոլորտներում տարբեր գործոններ կարող են ունենալ և դրական, և բացասական կարճաժամկետ էֆեկտներ, որոշ ամիսներին կարող է լինել աճ, իսկ հետո՝ լուրջ տատանումներ, ուստի, ըստ նրա, հիմնվել միայն սեպտեմբերի ցուցանիշների վրա և ասել, որ տնտեսության վիճակը վատ է, ճիշտ չէ:
Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին նախորդ տարվա համեմատ տնտեսության ակտիվության ցուցանիշը կազմում է 6,5 % աճ, ինչը բավականին նորմալ ցուցանիշ է. «Կարծում եմ, որ տարեվերջին նորմալ տնտեսական աճ կունենանք»:
Ըստ վարչապետի խորհրդականի՝ կառավարության նպատակն ամենևին մակրոտնտեսական ցուցանիշների արմագրումը չէ, կառավարության նպատակն է ունենալ այնպիսի տնտեսական աճ, որը կբերի բիզնեսի զարգացմանն ու մարդկանց բարեկեցության մակարդակի բարձրացմանը: «Այո, կառավարության գործունեության առաջին ամիսներին էլ, այսօր էլ կան որոշ խնդիրներ, բայց արվում է առավելագույնը հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հասնել նրան, որը երկրում լինի որակական տնտեսական աճ»,- ընդգծեց տնտեսագետը:
Նրա խոսքով՝ հեղափոխությունից հետո բիզնեսի և հասարակության սպասումները բավականին մեծ են, սակայն կան օբյեկտիվ պատճառներ՝ քաղաքական իրավիճակը, սպասվող արտահերթ ընտրությունները, տասնամյակներով կուտակված խնդիրները, որոնք տնտեսությունը բերում են նման վիճակի: Սակայն, ըստ Մեսրոպ Առաքելյանի, այդ խնդիրները լուծման փուլում են գտնվում և անհրաժեշտ է որոշակի ժամանակահատված, որից հետո արդեն կարող են ունենալ տնտեսության որակական աճ:
Կարևոր քայլերից մեկը համարեց այն, որ ներկայիս իշխանությունը որևէ հովանավորչություն չունի տնտեսության վրա և ցանկացած տնտեսվարող հնարավորություն ունի բիզնես գործունեություն ծավալել: Սակայն այստեղ ևս անհրաժեշտ են բարեփոխումներ՝ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և այլն: «Մեր նպատակն է ունենալ այնպիսի բիզնես միջավայր, որը հնարավորություն կտա և տեղական, և օտարերկրյա ներդրողներին ավելի մեծ տեմպերով ներդրումներ կատարել»,- ընդգծեց Մեսրոպ Առաքելյանը:
Վարչապետի խորհրդականը միաժամանակ նշեց, որ առաջիկա ամիսներին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով պայմանավորված, չեն կարող ակնկալել տնտեսական լուրջ աճ,սակայն ընտություններից հետո, երբ երկրում վերջնական կայունացում կլինի , կառավարությունն առաջին հերթին կլծվի տնտեսության բարեփոխումների իրականացման գործին:
«Կարծում եմ, որ հաջորդ տարվա ընթացքում տնտեսությունում էական դրական փոփոխությունների ականատես կլինենք»,- նշեց Մեսրոպ Առաքելյանը:

Экономика 13:14 25/10/2018 Армения
Месроп Аракелян: В сентябре рост практически нулевой, однако неверно говорить о плохом состоянии экономики Армении
Статистический комитет Республики Армения 22 октября 2018 года обнародовал макроэкономические показатели за январь-сентябрь 2018 года, которые, мягко говоря, не очень обнадеживают.
Согласно статистическим данным, в январе-сентябре 2018 года показатель экономической активности, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, вырос на 6,5%,  тогда как в сентябре 2018 года, по сравнению с аналогичным периодом 2017 года, показатель экономической активности составил 0,2%.
В сентябре наибольший спад был зафиксирован в сфере сельского хозяйства –  на 17,7%, по сравнению с январем-сентябрем 2017 года. Низкий рост был зарегистрирован и в сфере  промышленности. В частности, в сентябре, по сравнению с тем же периодом прошлого года, был зафиксирован рост всего в 0,9% в результате чего в Армении за 9 месяцев текущего года зарегистрирован только 4-процентный рост промышленности.
Советник премьер-министра Армении Месроп Аракелян в интервью Panorama.am отметил, что действительно в сентябре рост экономики практически нулевой, однако лишь месяц не завершает общую картину экономики.
«Если анализируем структуру экономического роста, то видим, что спад в основном обусловлен 18-процентным сокращением роста в сфере сельского хозяйства в сентябре. Здесь довольно высок фактор сезонности, а в других секторах, например, в сфере строительства зарегистрирован рост на уровне 3,5%, торговли –  порядка 9%. То есть,  неверно концентрироваться  только на этом показателе», – отметил экономист.
По его словам, в течение года разные факторы могут иметь и положительные, и отрицательные краткосрочные эффекты, некоторые месяцы может регистрироваться рост, а затем могут последовать серьезные колебания, посему, как он отметил, основываться только на сентябрьских показателях и говорить о плохом состоянии экономики неправильно.
Месроп Аракелян отметил, что в январе-сентябре 2018 года, по сравнению с предыдущим годом, показатель экономической активности вырос на 6,5%, что является вполне нормальным показателем. «Я думаю, что к концу года у нас будет нормальный экономический рост», – сказал он.
Как отметил советник премьера Армении, цель правительства – вовсе не закрепление макроэкономических показателей, целью правительства является обеспечение такого экономического роста, который приведет к развитию бизнеса и повышению уровня  благосостояния людей. «Да, и в первые месяцы деятельности правительства, и сейчас  есть некоторые проблемы, но делается все возможное для того, чтобы в максимально сжатые сроки достичь качественного экономического роста в стране», - подчеркнул экономист.
По его словам, после революции ожидания бизнеса и общества достаточно высоки, но есть объективные причины – политическая ситуация, предстоящие внеочередные выборы, накопленные на протяжении десятилетий проблемы, которые приводят экономику к такому состоянию. Однако, по мнению Месропа Аракеляна, эти проблемы находятся в процессе решения, и необходим определенный промежуток времени, после чего уже можно иметь качественный экономический рост.
Одним из важных шагов он назвал то, что нынешние власти не имеют покровительства над экономикой и любой хозяйствующий субъект имеет возможность заниматься предпринимательской деятельностью. Тем не менее, здесь также нужны реформы – в Налоговом кодексе и т. д.. «Наша цель – создать бизнес-среду, которая позволит как местным, так и иностранным инвесторам осуществлять инвестиции более высокими темпами», – сказал Месроп Аракелян.
Советник премьер-министра, вместе с тем, отметил, что в ближайшие месяцы из-за внеочередных парламентских выборов нельзя ожидать серьезного экономического роста, однако после выборов, когда в стране наступит окончательная стабилизация, правительство, в первую очередь, возьмется за дело осуществления реформ в сфере экономики.
«Я думаю, что в течение следующего года мы станем свидетелями существенных позитивных изменений в сфере экономики», - сказал Месроп Аракелян.