Աշխարհահռչակ դաշնակահար Բորիս Բերեզովսկին հանդես կգա Խաչատրյանի փառատոնի շրջանակում
Աշխարհահռչակ դաշնակահար Բորիս Բերեզովսկին հոկտեմբերի 31-ին հանդես կգա Խաչատրյանի 6-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում։ Նա ելույթ կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ ներկայացնելով Արամ Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտը։ Համերգը կղեկավարի դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ Բորիս Բերեզովսկին համարվում է Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտի լավագույն կատարողներից մեկը։ Դաշնակահարը խոստովանում է՝ Խաչատրյանի ստեղծագործություններն իր ռեպերտուարում իրենց ուրույն տեղն ունեն։ Երաժիշտը նկատում է, որ իր համար միշտ հաճելի է կատարել Խաչատրյանի գործերը, քանի որ նա ստեղծել է մաքրամաքուր և անկեղծ երաժշտություն։
Մի առիթով դաշնակահարը նշել է, որ ինքը գիտի հանդիսատեսին գրավելու միայն մեկ միջոց, և դա լավ նվագելն է։ Հայ երաժշտասերները հոկտեմբերի 31-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում հնարավորություն ունեն ունկնդրելու աշխարհի լավագույն դաշնակահարներից մեկի վիրտուոզ կատարումը։
Ի դեպ, նույն երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կկատարի նաև Արամ Խաչատրյանի Թիվ 1 սիմֆոնիան։
Խաչատրյանի միջազգային փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։

Famous pianist Boris Berezovsky to perform in the scope of the 6th Khachaturian International Festival
Famous Russian pianist Boris Berezovsky will perform with the Armenian State Symphony Orchestra (ASSO) on October 31 in Yerevan. The concert is held in the scope of the 6th Khachaturian International Festival and will be conducted by ASSO Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan.
As the State Symphony Orchestra reported in a press release, the concert will feature Aram Khachaturian Piano Concerto.
Berezovsky is known for his love for Khachaturian music and confessed once he was always happy to play the works of the Armenian composer who had created pure and sincere pieces of music.
During the event, the State Symphony Orchestra will perform also Aram Khachaturian’s Symphony No.1.
To note, Khachaturian International Festival is organized by the Armenian State Symphony Orchestra with the support of the RA Ministry of Culture.