Արվեստ, որ ժպիտ է պարգևում. Հարություն Չալիկյանի ցուցահանդեսը բացվել է նկարիչների տանը
Հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի նկարիչների տան առաջին հարկի մեծ ցուցասրահում բացվեց ծաղրանկարիչ, քանդակագործ Հարություն Չալիկյանի հոբելյանական անհատական ցուցահանդեսը: Այն բաց կլինի մինչև նոյեմբերի 1-ը:
Անվանի արվեստագետ Հ. Չալիկյանը մեկ հարկի տակ է հավաքել Շառլ Ազնավուրին, Սերժ Թանկյանին, Վլադիմիր Պուտինին, Թերեզա Մեյին, Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին, Անգելա Մերկելին, Օհան Դուրյանին, Քըրք Քըրքոյանին, Եղիշե Չարենցին, Սոս Սարգսյանին և շատ ուրիշ հանրահայտ դեմքերի՝ իր թեթև ձեռքով թղթին ու քարին տալով ժպիտ, որը փոխանցվում է նաև այցելուներին:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են հեղինակի ստեղծած 120-ից ավելի ծաղրանկարներ, քանդակներ և մեդալներ: Նա նաև հումորային, դիպուկ երկտողեր է գրել իր յուրաքանչյուր հերոսի մասին` դրանցում միառժամանակ արտահայտելով քաղաքական և սոցիալական խնդիրների շուրջ իր սուր մոտեցումները:
Ցուցահանդեսի բացմանը շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկան նկարիչների, ծաղրանկարիչների և ճարտարապետների միությունների նախագահները, ինչպես նաև ՀՀ ժողովրդական և վաստակավոր արտիստներ: Ծաղրանկարիչների միության նախագահ Սուքիաս Թորոսյանը Հարությունին հանձնեց առաջին կարգի «Երգիծանկարչության ասպետի» կոչումը:
Ասում են` արվեստի ուժը չափվում է իր պարգևած էմոցիայով. Չալիկյանի արվեստը պարգևում է հանդիսատեսին ամենակենսական էմոցիան – ուրախություն և ժպիտ, ստիպում է նաև խորը մտածել:
«Իմ ծաղրանկարները ծաղրելու կամ նշավակելու նպատակ չունեն: Դրանք ցույց են տալիս իմ հերոսների բնավորությունն ու ներքին էությունը: Այդ պատճառով ես դրանց հաճախ վերաբերվում եմ ինչպես հոգեբանական դիմանկարների»,-ասում է հեղինակը:
Հարցին, թե ի՞նչն է իրեն ոգեշնչում կյանքում և ստեղծագործելիս, Հարությունն անկեղծորեն պատասխանում է՝ ԻՄ ԿԻՆԸ:
«Հարությունի աշխատանքները կարելի է ճանաչել առաջին հայացքից՝ շնորհիվ նրա յուրահատուկ գրաֆիկական ոճի: Նրա աշխատանքներում անհնար է չնկատել մարդու ներքին գեղեցկությունը ցույց տալու ձգտումը»,- ասում է ՀՀ վաստակավոր նկարիչ Վլադիմիր Աբրոյանը:
Բացի ծաղրանկարներից և քանդակներից Հ. Չալիկյանը Հայաստանի ոսկու գործարանի հետ համագործակցությամբ ստեղծել է նաև ոսկե մեդալների 2 հավաքածու. առաջինը՝ Մեծ ութնյակի երկրներնի նախագահների, երկրորդը՝ հայտնի ֆուտբոլիստների պատկերներով: Այդ հավաքածուները 2017-ին ցուցադրվել են Գերմանիայում, Ռուսաստանում և այլ երկրներում:
Հ. Չալիկյանի աշխատանքները ցուցադրվել են Փարիզում, Նյու Յորքում, Մոսկվայում, Քեմբրիջում, Երևանում և այլ քաղաքներում: Նա մի շարք միջազգային պարգևների դափնեկիր է:

Культура 20:10 29/10/2018 Армения
27 октября в большом зале первого этажа Дома художников Армении открылась юбилейная персональная выставка карикатуриста, скульптора Арутюна Чаликяна. Выставка будет действовать до 1 ноября.
Известный деятель искусства А.Чаликян собрал под одной крышей Шарля Азнавура, Сержа Танкяна, Владимира Путина, Терезу Mэй, Папу Римского Франциска, Ангелу Меркель, Oгана Дурьяна, Кирка Керкоряна, Егише Чаренца, Соса Саркисяна и многих других знаменитых людей, легкой рукой придав бумаге и камню улыбку, которая передает и посетителям.
На выставке представлено более 120 карикатур, скульптур и медалей, созданных автором. Он также писал юмористические, точные строчки о каждом из своих героев, выражая в них одновременно свои острые подходы вокруг политических и социальных вопросов.
На церемонии открытия выставки с  поздравлениями выступили главы Союзов художников, карикатуристов и архитекторов, а также заслуженные и народные артисты Армении. Президент Союза карикатуристов Сукиас Торосян присвоил Арутюну Чаликяну титул «Рыцаря карикатуры» первого ранга.
Говорят, что сила искусства измеряется подаренными эмоциями. Искусство Чаликяна дарит зрителям самую жизненную эмоцию – радость и улыбку, а также заставляет их глубоко задуматься.
«Мои карикатуры не преследуют цели высмеивать или порочить. Они показывают характер и внутреннюю природу моих героев. Вот почему я часто отношусь к ним как к психологическим портретам», – говорит автор.
На вопрос, что же его воодушевляет, вдохновляет на творчество и в жизни, Арутюн искренне отвечает: моя жена.
«Работы Арутюна можно узнать с первого взгляда – благодаря его уникальному графическому стилю. В его работах невозможно упустить стремление показать внутреннюю красоту человека», – говорит заслуженный художник РА Владимир Аброян.
Кроме карикатур и скульптур, А.Чаликян в сотрудничестве с ювелирным создал также две коллекции золотых медалей. Первая – с изображениями президентов G-8, а вторая –известных футболистов. Эти коллекции в 2017 году были представлены в Германии, России и других странах.
Работы Чаликяна были выставлены в Париже, Нью-Йорке, Москве, Кембридже, Ереване и других городах. Он является обладателем нескольких международных наград.