Մշակույթ 10:21 29/10/2018 Հայաստան
Փառատոնի բացմանը, ի պատիվ հայկական անիմացիայի 80-ամյա պատմության, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ հանդես է եկել «Անիմացիայի սրտի զարկերը» խորագիրը կրող համերգով. հնչել են հայկական անիմացիոն ֆիլմերի երաժշտությունները՝ դասական ձևաչափով: Մշակույթի նախարարության տեղեացմամբ, համերգի աջակիցներն են՝ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Եվրոպական Միության հայաստանյան պատվիրակությունը՝ Եվրոպական մշակութային ժառանգության տարվա շրջանակում:
Փառատոնն այս տարի ստացել էր ավելի քան 2000 հայտ աշխարհի մոտ 100 երկրներից։ Շուրջ 400 ֆիլմ, այդ թվում՝ 8 լիամետրաժ, ներառվել են 5 մրցութային ծրագրերում՝ «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն ավարտական ֆիլմ», «Լավագույն հեռուստատեսային և ուսուցողական ֆիլմ» և «Լավագույն երաժշտական անիմացիոն հոլովակ»։
Փառատոնի շրջանակում կանցկացվի Աննեսիի «Animation du Monde 2018» նախագիծը: Ծրագրի նպատակն է խթանել անիմացիայի զարգացումը և հնարավորություն տալ երիտասարդ անիմատորներին դուրս գալ միջազգային հարթակ: Մրցութային կարգով ընտրված լավագույն ֆիլմի հեղինակը կստանա բացառիկ հնարավորություն ուղևորվելու Ֆրանսիա՝  ներկայացնելու իր ֆիլմը ներդրողներին և պրոդյուսերական կենտրոններին՝ ֆինանսավորում ստանալու նպատակով:
Փառատոնը կհյուրընկալի համաշխարհային ճանաչում ունեցող բացառիկ հյուրերի։ Նրանք ոչ միայն կգնահատեն ցուցադրվող ֆիլմերը, այլև վարպետության դասեր կանցկացնեն երիտասարդ անիմատորների համար։

Культура 11:14 29/10/2018 Армения
Накануне, 28 октября, стартовал 10-й международный фестиваль анимационных фильмов и комиксов «ReAnimania».
На открытии фестиваля в честь 80-летней истории армянской анимации, Армянский государственный симфонический оркестр под руководством дирижера Сергея Смбатяна выступил с концертом «Стук сердца анимации»: прозвучала музыка из армянских анимационных фильмов в классическом формате, исполнении.
Как сообщает пресс-служба министерства культуры Армении, концерт организован при поддержке Министерства культуры РА и делегации Европейского союза в РА в рамках Года европейского культурного наследия в Армении.
На фестиваль в этом году поступило свыше 2000 заявок примерно из 100 стран. Около 400 фильмов, в том числе – 8 полнометражных фильмов включены в 5 конкурсных программ.
В рамках фестиваля состоится проект «Animation du Monde 2018». Цель программы заключается в стимулировании развития анимации и предоставление молодым аниматорам возможности выйти на международные площадки. Автор лучшего фильма получит уникальную возможность посетить Францию, где представит свой фильм спонсорам и продюсерским центрам с целью получения финансирования.
Гостями фестиваля станут имеющие мировую известность гости. Они не только оценят представленные фильмы, но также проведут мастер-классы.