Մշակույթ 09:00 30/10/2018 Հայաստան
Արցախցի բանաստեղծ, զինվորական Արմեն Բարխուդարյանի անդրանիկ՝ «Սիրահարների  կղզին» ժողովածուն դրվել է ընթերցողի սեղանին: Գրքի հիմնական թեման սերն է, կյանքի այն մեծ շարժիչ ուժը, որը երբեմն մարդուն հասցնում է վեհ բարձունքներ, երբեմն շղթայում՝ նետելով վշտերի ծովը: Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչությունը:
«Ներշնչանքիս աղբյուրը հանդիսացել է Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի՝ աշխարհին հայտնի, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր «Սերը ժանտախտի օրերին»  վեպը և «100 տարվա մենություն» վեպը: «Սիրահարների կղզին» գրքում պատկերված  են այնպիսի տեսարաններ, որոնցից  ոմանց, վստահաբար, ականատեսը եղել է նաև գրքի ընթերցողը»,-գրքի մասին պատմում է հեղինակը:
Բանաստեղծի խոսքով՝ այնտեղ նկարագրված են՝ սեր, դավաճանություն, բերկրանք, միայնություն, կարոտ, թախիծ, հիասթափություն, երջանկություն նպատակասլացություն,  ապրելու և հաղթելու ձգտում, սիրահարների բաժանում, հանդիպման  բերկրանք: Գրքում պատկերված է այն աղջիկների կերպարը, որոնց համար սերը դրված է փողի նժարին ու, ցավոք, փողը ծանր կշիռ ունի նրանց աշխարհում: Նկարագրված է նաև այնպիսի աղջիկների կերպար, որոնց թիվը բավականին սակավ է, սակայն նրանց տեսակը դեռ չի վերացել:
Հեղինակի խոսքով, «Սիրահարների կղզին» գրքի հիմքում դրված է այն գաղափարը, որ առանց կնոջ աշխարհը կլիներ դժգույն, անհետաքրքիր, երջանկությունից զուրկ:
«Էդիթ Պրինտ» հրատարակչությունից տեղեկացնում են, որ գրքում ներառված են հեղինակի ՝ 8 տարվա 100-ից ավելի բանաստեղծություններ: Մինչև գիրքը լույս տեսնելը մի քանի բանաստեղծություն հրատարակվել է Արցախի թերթերում:
Ի դեպ,Արմեն Բարխուդարյանը զուգահեռ աշխատում է հաջորդ գրքի վրա: Հետագայում ցանկանում է գրել արձակ ոճում:

Culture 10:47 30/10/2018 Armenia
Artsakh poet, military Armen Barkhudaryan has published his debut collection of poetry. The book titled “The Island of Lovers” and published by Edit Print publishing house centers around love – the great driving force of life that sometimes takes people to heights or chains them, throwing into the sea of sorrow, Edit Print told Panorama.am.
“The source of my inspiration was world-famous Nobel prize winning novel ‘Love in the Time of Cholera’ and ‘100 Years of Solitude’ by Gabriel García Márquez. ‘The Island of Lovers’ features scenes some of which its readers have certainly witnessed,” the author said.
According to the poet, the book tells about love, joy, betrayal, loneliness, longing, grief, disappointment, happiness, desire to live and win, break up and pleasure of reunion. He says the book is based on the idea that without women the world would be uninteresting, colorless and joyless.
The book features more than 100 poems written by Barkhudaryan in 8 years. Before the release of the book, some of the poems had been published by Artsakh newspaper.
Moreover, in parallel to the poems, Barkhudaryan is also working on his next book, and has plans to write a novel in the future.