Քաղաքական 18:22 30/10/2018 Տարածաշրջան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ սիրիական զորքերը մոտ ժամանակներս ռազմական գործողություն կսկսեն Եփրատ գետից արևելք գտնվող սիրիացի քրդերի դեմ։ Այս մասին, «Լենտա.ռու»-ի փոխանցմամբ, ասված է Էրդողանի կայքում։
Նրա խոսքով, թուրք զինվորականներն ահաբեկիչներին թույլ չեն տա իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում «արյուն հեղել»։
«Մենք կանգ չենք առնի ձեռք բերվածի վրա և կոչնչացնենք Եփրատից արևելք ընկած ահաբեկչական խմբավորմանը։ Շուտով մենք առավել արդյունավետ գործողություններով կոչնչացնենք ահաբեկչական խմբավորմանը»,- հայտարարել է Էրդողանը։
Նա նաև ասել է, որ գործողության նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն ավարտվել են։ Էրդողանը հավելել է, որ զինվորականներն ակտիվ գործողությունները սկսել են մի քանի օր առաջ։

Политика 19:34 30/10/2018 Регион
Президент Турции  РеджепТайип Эрдоган заявил, что сирийские войска в «скором времени» начнут военную операцию против сирийских курдов к востоку от реки Евфрат. Об этом сообщается на сайте президента. Подробности сообщает Газета.Ру.
По словам Эрдогана, турецкие военные не позволят террористам «утопить в огне и крови» подконтрольные им территории.
«Мы не остановимся на достигнутом и уничтожим террористическую группировку к востоку от Евфрата. Вскоре мы сокрушим террористическую организацию более всеобъемлющими и эффективными операциями», – заявил Эрдоган.
Также он рассказал, что предварительная подготовка к операции уже завершена. Турецкий лидер добавил, что военные приступили к активным действиям несколько дней назад. Он подчеркнул, что страна «не сможет смотреть в будущее с уверенностью» без того, чтобы сирийский вопрос был решен.