Իրավունք 12:00 31/10/2018 Հայաստան
ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունը ԱԱԾ և ոստիկանության հետ սերտորեն համագործակցության արդյունքում բացատայտել է ոչ միայն մաքսանենգների, նաև հանցագործության մեջ ներգրաված ամբողջ խմբեր, զենք զինամթերք, թմրանյութերի մաքսանենգության դեպքեր։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության պետ Վարդան Վարդանյանը՝ ներկայացնելով հունվար-հոկտեմբերին կատարված աշխատանքը։
Հայտնաբերված դեպքերից ամենաուշագրավը, նրա ներկայացմամբ,  սոցիալական կայքերում թմրանյութերի վաճառով զբաղվող հայտնի խումբ էր, հայտնաբերել են 600 գրամ հաշիշ և 20 գրամ այլ տեսակի թմրանյութ։ Կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունքում կանխվել է մաքսային  իրավախախտումների 126 դեպք, 70-ով հարուցվել են քրեական գործեր։
Տասը ամիսներում հայտնաբերել են թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգության աննախադեպ  խմբաքանակներ, այդ թվում նաև թմրանյութերի պարունակությամբ քաղցրավենիքներ։ Կանխվել են թմրանյութերի արտահանման դեպքեր։
Թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի բավականին շատ խմբաքանակ հայտնաբերել են  փոստային առաքանիներում։ Մասնավորապես, փորձ է արվել ԱՄՆ-ից ներմուծել հաշիշի յուղ պարունակող էլեկտրոնային ծխախոտներ, Եվրոպայից՝ հոգեմետ նյութ և թմրանյութ պարունակող դեղահաբեր:
Վ. Վարդանյանն ընդգծեց, որ ՀՀ-ում թմրամիջոցների մաքսազերծում չկա, դրանք բերվում են մաքսանենգ ճանապարհով ու քրեորեն պատժելի են, հնարավոր բոլոր փորձերը փորձում են կանխել։

Право 17:24 31/10/2018 Армения
В результате тесного сотрудничества управления по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов (КГД) Армении, СНБ и Полиции РА выявлены не только контрабандисты, но и целые преступные группировки, случаи контрабанды оружия, боеприпасов и наркотиков. Об этом на пресс-конференции в среду, 31 октября, заявил начальник управления по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов РА Вардан Варданян, представляя проведенную за январь-октябрь с.г. работу.
По его словам, наиболее примечательный из выявленных случаев – продажа наркотических средств через социальные сети. Было обнаружено 600 граммов гашиша и 20 граммов других видов наркотических средств. В результаты предпринятых мер, были пресечены 126 случаев таможенных правонарушений, возбуждены 70 уголовных дел.
За 10 месяцев с.г. зафиксированы беспрецедентные случаи контрабанды наркотических средств и психотропных веществ, в том числе сладости с содержанием наркотических средств. Предотвращены попытки вывоза наркотических средств.
По словам В. Варданяна, были выявлены также случаи ввоза больших партий наркотических средств и психотропных веществ в почтовых посылках. В частности, была предпринята попытка ввоза из США электронных сигарет с содержанием гашишным маслом, а из Европы – лекарственных таблеток с содержанием наркотических средств и психотропных веществ.
В. Варданян подчеркнул, что наркотики ввозятся в страну контрабандным путем и подлежат уголовному наказанию.