Քաղաքական 10:32 03/11/2018 Հայաստան
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանը խորհրդատվական պարզաբանումներ է ներկայացրել, թե ինչու է ԱԺ-ն առաջին նիստը գումարելու ոչ թե դեկտեմբերի 31-ին, ինչպես երեկ տարածվել էր սոցցանցերում, այլ 24-ին։
«Այսպես, ինչպես գիտենք Հանրապետության նախագահի հրամանագրի համաձայն ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունները նշանակվել են սույն թվականի դեկտեմբերի 9-ին (կիրակի)։ Համաձայն ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի 7-րդ մասի՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քվեարկության օրվանից հետո` 7-րդ օրը, հիմք ընդունելով քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունը, դատարանի վճիռները, հանձնաժողովներում ստացված դիմումների (բողոքների) քննարկման արդյունքով ընդունած որոշումները, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների գրանցամատյաններում քվեարկության օրն արձանագրված խախտումների վերաբերյալ տարածքային ընտրական հանձնաժողովների որոշումները, քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ ընդունած որոշումները, ամփոփում է ընտրության արդյունքները և ընդունում որոշում ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ:
Եթե ընտրություններն ավարտվում են մեկ փուլով (ձևավորվում է մեծամասնություն), բացակայում են Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված բոլոր այն առիթները, որոնք հիմք են հանդիսանալու ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ որոշում ընդունելը հետաձգելուն, ապա նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նիստը կկայանա դեկտեմբերի 24-ին, քանի որ ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրության դեպքում առաջին նստաշրջանը հրավիրվում է նորընտիր Ազգային ժողովի կազմավորումից հետո՝ երկրորդ երկուշաբթի օրը՝ ժամը 10:00-ին։
Ընտրության օր՝ դեկ.9 + ԿԸՀ որոշման օր՝ 7-րդ օր = դեկտ.16 (կիրակի) – առաջին երկուշաբթին՝ դեկ.17, երկրորդ երկուշաբթին՝ դեկ.24)։
Հիշեցնում եմ, որ սա այն դեպքն է, երբ չի լինի Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ԿԸՀ-ի կողմից որոշման ընդունումը հետաձգելու առիթ, իսկ Օրենսգրքով նախատեսված են բազմաթիվ առիթներ»,-նշել է Բաբայանը։

Политика 15:59 03/11/2018 Армения
Заместитель руководителя Аппарата Национального Собрания Армении Арсен Бабаян на своей странице в соцсети Facebook пояснил, почему НС 7-го созыва первое заседание созовет не 31 декабря, как вчера это распространилось в соцсетях, а 24 декабря.
«Согласно указу президента  РА, внеочередные выборы в НС РА  состоятся 9 декабря сего года (в воскресенье). Согласно ч.7 ст.75 Избирательного кодекса  РА, на 7 день после  голосования
Центральная избирательная комиссия (ЦИК), принимая за  основу  протокол о результатах голосования, решения  суда, принятые по результатам обсуждения поступивших в комиссии жалоб и заявлений решения,  решения территориальных избирательных комиссий о нарушениях в день голосования, зафиксированных в регистрационных журналах,  а также решения о результатах голосования, подводит итоги выборов и принимает решение о результатах выборов.
Если выборы завершаются первым туром (формируется большинство), отсутствуют все предусмотренные Избирательным кодексом поводы,  которые послужат основанием для отсрочки принятия решения о результатах выборов, то первое заседание новоизбранного НС состоится 24 декабря, поскольку, в соответствии с конституционным законом "Регламент НС", в случае внеочередных выборов первая сессия НС созывается во второй понедельник после формирования новоизбранного НС – в 10:00.
День выборов: 9 декабря + день решения ЦИК – на седьмой день = 16 декабря (воскресенье), первый понедельник – 17 декабря, второй понедельник – 24 декабря», – написал Арсен Бабаян.
Заместитель руководителя Аппарата Национального Собрания Армении вновь напомнил: «Это тот случай, когда отсутствуют предусмотренные Избирательным кодексом поводы для отсрочки принятия ЦИК решения о результатах выборов».