Դատապարտել և դատապարտելու եմ աղանդավորության և նույնասեռականության ցանկացած քարոզ. Շարմազանով
ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարություն է տարածել, որտեղ նշել է, որ դատապարտել և դատապարտելու է աղանդավորության և նույնասեռականության ցանկացած քարոզը։
«Հարգելի հայրենակիցներ
Առաջնորդվելով ազգային և քրիստոնեական արժեքների ամրապնդման և զարգացման անհրաժեշտությամբ՝ վերջին ամիսների ընթացքում բազմիցս ներկայացրել եմ իմ մտագոհությունները այս կարևորագույն հարցի վերաբերյալ:
Հայաստանը, լինելով քրիստոնեական օազիս պանթուրքիստական պետությունների միջև, դատապարտված է ապրելու բացառապես հենվելով քրիստոնեական և ազգային արժեհամակարգի վրա: Որոնք են այդ արժեքները. հայ ավանդական ընտանիք, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի, դպրոց, որը նախ և առաջ պետք է լինի հայրենասիրության տաճար և ազգային բանակ:
Արդյոք մենք պատշաճ կերպով պաշտպանել ենք այդ արժեքները: Արդյոք այսօր Հայաստանում առկա են ապազգային չարժեքների, աղանդավորության և նույնասեռականության քարոզի տարրեր:
Վերջին ամիսները լի էին մտահոգիչ իրադարձություններով`ներխուժում Մայր Աթոռի վեհարան, հարձակումներ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի վրա, նույնասեռականության բացահայտ քարոզ և նմանատիպ այլ երևույթներ: Գործը հասել է նրան, որ որոշ «կարկառուն գործիչներ» առաջարկում են հանել «Հայ եկեղեցու պատմություն « առարկայի դասավանդումը դպրոցներից, իսկ կառավարությունն էլ որևէ հստակ գնահատական չի տվել դրանց առ այսօր, ինչպես ասում են՝ լռությունը համաձայնության նշան է՞: Սա անթույլատրելի է:
Մտահոգված լինելով այս իրողություններով՝ գործընկերներիս հետ երկու օրենսդրական նախաձեռնությամբ էի հանդես եկել, որոնց համաձայն՝ երեխաների շրջանում պետք է արգելվի թմրամիջոցների և նույնասեռականության քարոզը: Մյուս օրենսդրական նախառեձնությամբ առաջարկում էի օրենքով արգելել բողոքի հավաքների կազմակերպումը Հայ Առաքելական Եկեղեցուն պատկանող հաստատությունների տարածքում: Բայց արի ու տես Փաշինյանի կառավարությունը այս երկու օրենսդրական նախաձեռնություններին էլ տվել է բացասական եզրակացություն, որը մեղմ ասած`ընդունելի չէ:
Կարծում եմ`այս գումարման Ազգային ժողովը դժվար թե հասցնի քննարկել այս օրենքները, բայց հուսով եմ, որ նորընտիր Ազգային ժողովում այս օրենքները պետք է քննարկվեն և ընդունվեն:
Ես շարունակելու եմ պայքարել և՛ Խորհրդարանում և՛ այլ հարթակներում ազգային և քրիսատոնեական արժեքների զարգացման ու պահպանման համար: Ինչպես ՀՀԿ առաջնորդ Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանն էր նշում. «Եթե նույնիսկ ամբողջ աշխարհը դառնա աղանդավորների և հոմոսեքսուալների պաշտպան, ես նրանց պաշտպան լինել չեմ կարող»: Սա Սպարապետ Վազգենի խոսքերն են, իսկ ես որպես թե՛ պատգամավոր և թե՛ քաղաքացի դատապարտել և դատապարտելու եմ աղանդավորության և նույնասեռականության քարոզը»։

Общество 16:04 06/11/2018 Армения
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов распространил заявление, в котором отметил, что осуждал и будет осуждать любую пропаганду сектантства и однополых отношений.
Руководствуясь необходимостью укрепления и развития национальных и христианских ценностей, в последние месяцы многократно представлял свои опасения, обеспокоенность касательно этого важнейшего вопроса.
Армения, будучи оазисом между пантюркистскими государствами, обязана жить исключительно, опираясь на христианскую и национальную систему ценностей. Каковы эти ценности: армянская традиционная семья, Святая Армянская Апостольская церковь, школа, которая прежде всего должна быть храмом патриотизма и национальной армией.
На самом ли деле мы надлежащим образом защищали эти ценности? На самом ли деле в Армении присутствуют элементы пропаганды отсутствия национальных ценностей,
сектантства и однополых отношений».
«Будучи обеспокоенным данными явлениями, вместе со своими коллегами мы выступили с двумя законодательными инициативами, согласно которым – необходимо запретить пропаганду наркотических средств и однополых отношений среди детей», – пояснил Э. Шармазанов.
Коснувшись темы законодательных инициатив, он добавил также: «Считаю, что Национальное Собрание этого созыва вряд ли успеет обсудить данные законопроекты, однако надеюсь, что в парламенте следующего созыва данные законопроекты будут обсуждены и приняты. Я продолжу бороться и в парламенте, и на других платформах во имя развития и сохранения национальных и христианских ценностей».
Э. Шармазанов процитировал также Вазгена Саргсяна, погибшего при теракте в парламенте 1999г. премьера Армении, который считается одним из основателей Армянской армии (именно поэтому его именуют «Спарапет»), отметив: «Как говорил Спарапет Вазген Саргсян, “Если даже весь мир станет защитником сектантов и гомосексуалистов, я не смогу их защищать”. Это слова Спарапета Вазгена Саргсяна, а я, в качестве и депутата, и рядового гражданина, осуждал и буду осуждать пропаганду сектантства и однополых отношений».