Քաղաքական 11:37 06/11/2018 Հայաստան
Օրերս ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ ամբիոնից հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հարաբերությունների և աշխարհաքաղաքական իրավիճակի պատճառով հայ-իրանական սահմանը դե ֆակտո ամեն պահի կարող է փակվել։
Փաշինյանի այս հայտարարությունը լայն արձագանք էր գտել ինչպես սոցցանցերում, այնպես էլ փորձագիտական շրջանակներում, քանի որ խիստ ռեալ էր համարվել նմանօրինակ հայտարարությունից հետո Հայաստանի նկատմամբ Իրանի վերաբերմունքի կտրուկ փոփոխությունը։
Panorama.am-ի թղթակիցը թեմայի շուրջ խոսեց իրանագետ Արտյոմ Տոնոյանի հետ՝ տեղեկանալու՝ արդյոք ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի կողմից սահմանի հնարավոր փակման մասին հայտարարությունից հետո Իրանը Հայաստանին ամերիկամե՞տ է դիտարկում և փոխե՞լ է արդյոք բարեկամական վերաբերմունքը։
Վերջինս նշեց, որ Իրանը Հայաստանին միանշանակորեն ամերիկամետ պետություն չի համարում։
«Մինչ այս պահը եղած ուղերձներից դատելով՝ նման դիրքորոշում իրանական կողմից չկա։ Ավելին ասեմ, ամերիկամետ լինելու վերաբերյալ մեսիջներ կան Ադրբեջանի հասցեին։ Հայաստանի նկատմամբ նման միտում չկա։ Ըստ էության՝ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության համատեքստը խիստ հասկանալի է եղել Իրանի համար։ Որքանով ես եմ  հետևում, իրանական կողմից որևէ բացասական արձագանք, հայտարարություն չի եղել։
Զուտ համատեքստի խնդիր է։ Այսինքն՝ նա խոսում էր արևելքից և արևմուտքից առկա Հայաստանի փակ սահմանների և հայ-իրանական սահմանի՝ դե ֆակտո փակման մասին»,- ընդգծեց Արտյոմ Տոնոյանը։
Իրանագետի համոզմամբ՝ հայ-իրանական սահմանի փակումը Հայաստանի համար ամենաանցանկալի սցենարը կարող է լինել։ Սահմանի հնարավոր փակում, ըստ իրանագետի, կարող է լինել միայն արտակարգ իրավիճակներում, ինչպես օրինակ, պատերազմական վիճակն է։
«Միաժամանակ, պետք է աչքի տակ ունենալ բոլոր հնարավոր սցենարները։ Եթե, Աստված մի արասցե, Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմական գործողություններ տեղի ունենան, պետք է հասկանալ այն ամենը, ինչը կարող է վտանգավոր լինել Հայաստանի համար։ Իհարկե, ցանկալի կլիներ, որ չխոսվեր սահմանի փակման հավանականության մասին»,- ամփոփեց Արտյոմ Տոնոյանը։
Մեր կողմից հավելենք, որ զուտ վիզուալ առումով վերջին շրջանում իրանցիների թիվը Երևանում էականորեն նվազել է, և տեսակետ կա, որ դրա պատճառը կարող է Իրանի զգուշավորությունը լինել՝ ճշգրտումների այս ժամանակահատվածում իր քաղաքացիներին հնարավորինս հետ պահել Հայաստան այցելություններից։
Պարզելու՝ իսկապե՞ս իրանցիների թիվը վերջին շրջանում նվազել է, և եթե այո, որոնք են հնարավոր պատճառները, Panorama.am-ի թղթակիցը գրավոր հարցում ուղարկեց Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատուն։ Օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունից նաև հետաքրքրվեցինք՝ կա՞ն արդյոք վիճակագրական տվյալներ իրանցիների ելքերի և մուտքերի վերաբերյալ՝ նախորդ տարվա նույն  ժամանակահատված համեմատությամբ։
Դեսպանատնից մեզ պատասխանեցին, որ իրենք վիճակագրական տվյալներ չունեն, օգտվում են ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեի տրամադրած տվյալներից։
Ինչ վերաբերում է իրանցիների թվաքանակի նվազելու մասին հարցին, դեսպանատնից հերքեցին, որ նման բան կա, նշեցին, որ իրենք նմանօրիանկ դիտարկումներ չունեն։ Իրանցի այն գործարարները, որոնք տարիներ շարունակ աշխատում են Հայաստանում, ըստ դեսպանության, շարունակում են իրենց բնականոն գործունեությունը ծավալել։ Ինչ վերաբերում է իրանցի զբոսաշրջիկկների թվի նվազեցմանը, դեսպանատնից դա բնականոն որակեցին՝ նշված հանգամանքը պայմանավորելով սեպտեմբերի վերջից Իրանում մեկնարկած ուսումնական տարով, ինչպես նաև եղանակային պայմաններով։ Դիվանագիտական ներկայացուցչությունից հույս հայտնեցին, որ գարնանը՝ Նովրուզ Բայրամի ժամանակաշրջանում, Հայաստան կրկին մեծ թվով իրանցիներ կժամանեն։
Այսպես, թե այնպես՝ արևելյան, թե արևմտյան Արևելքը Հայաստանում ներկա է՝  վերջին ամիսներին Հայաստանում զգալիորեն աճել է հնդիկների թիվը։ Թե ինչով է սա պայմանավորված, նախ ճշտեցինք ՀՀ արտգործնախարարությունից։ Արտաքին գերատեսչությունից մեր գրավոր հարցմանը պատասխանեցին, որ   ՀՀ կառավարության 2017 թվականի նոյեմբերի 16-ի N1435-Ն որոշմամբ՝ Հնդկաստանի Հանրապետության քաղաքացիները 2017 թվականի նոյեմբերի 22-ից սկսած ՀՀ մուտքի արտոնագրեր կարողանում ենք ձեռք բերել ՀՀ սահմանային անցակետերում, ինչպես նաև «Էլեկտրոնային վիզա» համակարգի միջոցով:
Այս հանգամանքն էականորեն նպաստել է Հնդկաստանի Հանրապետության քաղաքացիների՝ Հայաստանի Հանրապետություն այցելությունների քանակի շեշտակի աճին. Ըստ այդմ՝ 2016 թվականին Հնդկաստանի Հանրապետության 3204 քաղաքացի է ստացել ՀՀ մուտքի արտոնագիր, 2017 թվականին՝ 10642, իսկ 2018 թվականի հունվարի 1-ից նոյեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ 28659:
Հայաստանում Հնդկաստանի Հանրապետության դեսպանատնից ևս մեզ պատասխանեցին, որ հատկապես մուտքի արտոնագրերի տրամադրումից հետո Հայաստանը հնդիկների համար բավական գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն է հանդիսանում։ Բացի այդ՝ ավելի ու ավելի մեծ թվով հնդիկ ուսանողներ են ցանկություն հայտնում պրոֆեսիոնալ կրթություն ստանալ Հայաստանում՝ հատկապես բժշկական համալսարաններում։

Recently the acting Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan stated at the National Assembly that due to the US-Iranian relations and the geopolitical situation, the Armenian-Iranian border can be de-facto closed at any moment.
Pashinyan's statement has received a broad response both on social media and in expert circles, as the drastic change in Iran's attitude towards Armenia after such a statement was strictly considered real.
Panorama.am correspondent talked with Iranian expert Artyom Tonoyan about the topic, wondering whether after the statement on possible closure of the border by the RA acting Prime Minister, Iran views Armenia as pro-American and has changed its friendly attitude?
The expert mentioned that Iran does not regard Armenia as a pro-American state.
"There is no such position from the Iranian side, taking into account the messages that have been sent so far. Moreover, there are messages regarding the pro-American orientation of Azerbaijan. There is no such tendency towards Armenia. In essence, the context of Nikol Pashinyan's statement was quite understandable for Iran. As far as I am informed, there hasn’t been any negative response from the Iranian side.
It's a purely contextual issue. That is to say, he was referring to the closed borders of Armenia in the east and west and the de facto closure of the Armenian-Iranian border, "Artyom Tonoyan underscored.
According to the expert, the closure of the Armenian-Iranian border may be the most undesirable scenario for Armenia. He noted that the possible closing of the border might only occur in emergencies, such as the state of war.
"At the same time, all possible scenarios should be taken into account. If God forbid, there are military activities between Iran and the United States, we need to understand what can be dangerous for Armenia. Of course, it would be desirable for us not to talk about the possible closing of the border,"Artyom Tonoyan summed up.
It should be added that in recent years, the number of Iranians in Yerevan has dropped dramatically, and there is a view that the reason can be Iran's cautiousness to make its citizens refrain from visiting Armenia during this period.
To make sure whether the number of Iranians has indeed dropped recently, and if yes, what the possible reasons are, Panorama.am correspondent sent a written inquiry to the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Armenia. We also inquired from the foreign diplomatic office whether there were statistical data on the arrivals and departures of Iranians compared with the same period last year.
The embassy responded to us that they did not have any statistical data and that they used the data provided by the RA Tourism Committee.
As to the question of the decrease in the number of Iranians in Armenia, the embassy refuted it mentioning that they did not have such an observation. The Iranian businessmen, who have been working in Armenia for many years, continue their regular activities. As to the decline in the number of Iranian tourists, the embassy considered it normal, explaining it by the start of the academic year in September and weather conditions. The diplomatic representation hopes that in the spring of Novruz Bayram, a large number of Iranians will arrive in Armenia again.
Nevertheless, Eastern or Western East is present in Armenia, during the recent months the number of Indians has considerably increased in Armenia. To understand the tendency we tried to inquire some information from the Foreign Ministry of Armenia. In response to our written inquiry,  the Foreign Ministry said that by the decision N1435-N of November 16, 2017 adopted by the Government of the Republic of Armenia, citizens of the Republic of India can obtain RA entry visas through the border checkpoints, as well as through the "Electronic Visa" system.
This circumstance has substantially contributed to the sharp increase in the number of visits by citizens of India to the Republic of Armenia. Accordingly, in 2016, 3204 citizens of India have received a visa to visit Armenia, 10642 in 2017, and 28659 in the period from January 1 to November 1, 2018.
The Embassy of India in Armenia also told us that due to the visa circumstances, Armenia is a very attractive tourist destination for Indians. In addition, more and more Indian students are eager to get professional education in Armenia, especially at medical universities.