Տնտեսություն 11:05 09/11/2018 Հայաստան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն Աստանայում աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Ղազախստանի «Ատամեկեն» գործարարների ազգային պալատի նախագահության անդամ, նավթագազային արդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Աբուլգազին Դանիյար Ռուստեմովիչի և «Մոսստոն էնջինիերինգ» ընկերության տնօրեն Դավիթ Գալստյանի հետ:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ զրուցակիցները քննարկել են էներգակիրների ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին վերաբերող տարբեր հարցեր, անդրադարձել հայաստանյան շուկայում առկա պայմաններին ու հնարավորություններին, գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ կառավարության քայլերին:
Ղազախական կողմը շահագրգռվածություն է հայտնել գործունեություն ծավալել մեր երկրում: Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է նախաձեռնությունը և առաջարկել համագործակցության ուղղությամբ քննարկումները շարունակել ՀՀ կառավարության համապատասխան մարմինների հետ` հետագա քայլերը նախանշելու և կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում արտադրվող տարբեր ապրանքների` Ղազախստան արտահանում կազմակերպելու հետ կապված հարցերին:

Economy 14:25 09/11/2018 Armenia
Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan on Friday had working breakfast in Astana with Atameken Chamber of Commerce member, Chairman of Oil and Gas Industry Committee Abulfazin Daniyar Rustemovich and Mosstone Engineering Company Director David Galstyan.
The interlocutors discussed issues related to cooperation prospects in the energy sector. They touched upon the opportunities available on the Armenian market, and the government’s steps aimed at improving the business environment, the PM’s office reports.
The Kazakh side expressed interest in making investments in Armenia. Welcoming the initiative, Pashinyan suggested discussing the matter with Armenia’s relevant government agencies in order to identify and outline the steps to take ahead.