Օրվա մամուլ 09:49 09/11/2018 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Քաղաքական շրջանակներում կասկած չունեն, որ ապագա խորհրդարանը նման չի լինելու նախորդին՝ 105 պատգամավոր, այլ շատ ավելի մեծաքանակ է լինելու։
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրությամբ ֆիքսված չէ պատգամավորների քանակը, այն «լողացող» է։ Եթե, օրինակ, «ՔՊ»-ն ստանա 90 տոկոս ձայն, ապա ԱԺ անցած մյուս ուժերի տոկոսները պետք է բարձրացնեն այնքան, որ ընդդիմության ներկայացվածությունը խորհրդարանում դառնա 30 տոկոս։
Հարցը կանոնակարգվում է ԸՕ 96-րդ հոդվածի 2-րդ կետով․ «Եթե որևէ կուսակցություն ստացել է մանդատների ընդհանուր թվի 2/3-ից ավելին, ապա մյուս կուսակցություններն ստանում են այնքան նվազագույն թվով լրացուցիչ մանդատներ, որ արդյունքում նրանց մանդատների ընդհանուր թիվը լինի ԱԺ մանդատների ընդհանուր թվի 1/3-ից ոչ պակաս»:

Пресса дня 11:28 09/11/2018 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что в политических кругах не сомневаются в том, что будущий парламент будет отличаться от предыдущего, в состав которого входили 105 депутатов, и будет более многочисленным.
Напомним, в Конституции не зафиксировано число депутатов, оно «плавающее». Если, например, партия «Гражданский договор» получит 90% голосов, то проценты прошедших в парламент других политических сил должны увеличиться настолько, чтобы присутствие оппозиции в парламенте достигло т30 процентов.
Вопрос регулируется п.2 ст.96 Избирательного кодекса: «Если одна из партий получила более 2/3 от общего числа мандатов, то другие партии получают такое минимальное число дополнительных мандатов, чтобы в результате общее число их мандатов составило бы не менее 1/3 от общего числа мандатов Национального Собрания».