Մշակույթ 10:55 09/11/2018 Հայաստան
Հատկացումների համար կա օրենքով նախատեսված ընթացակարգ. Մշնախի պարզաբանումը՝ Թովմաս Պողոսյանի ահազանգին
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը պարզաբանում է տարածել նախօրեին «Ժողովուրդ» օրաթերթում հրապարակված հոդվածի առնչությամբ, որտեղ ՀՀ ժողովրդական արտիս Թովմաս Պողոսյանը ահազանգել էր Արցախում բարեգործական համերգի համար ավտոբուսի գումար տրամադրելու մերժման մասին։
«Պաշտոնապես հայտնում եմ, որ պարոն Թովմաս Պողոսյանը բարեգործական համերգի ֆինանսական աջակցության դիմումը նախարարություն ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին՝ առավոտյան 10:03-ին: Նույն օրը՝ 10:23-ին, դիմումը մակագրվել է համապատասխան վարչություն և գործին տրվել է ընթացք: Նշեմ, որ սեպտեմբերի 13-ը հինգշաբթի էր, իսկ համերգը նախատեսված է եղել անցկացնել երկուշաբթի՝ սեպտեմբերի 17-ին, Արցախի Հանրապետությունում: Չնայած այն հանգամանքին, որ կայացվել է դրական որոշում ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու մասին, այդ կարճ ժամանակահատվածում՝ փաստացի 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում, տեխնիկապես հնարավոր չի եղել ապահովել ֆինանսական աջակցությունը, քանի որ հատկացումներ կատարելու համար կա օրենքով նախատեսված ընթացակարգ:
Միջոցառումն անցկացնելուց հետո հնարավոր չէր կատարել փոխանցումը, քանի որ այն այդ պարագայում համարվում է փոխհատուցում, այլ ոչ աջակցություն, ինչը նախարարության համար գրանցվում է որպես ֆինանսական խախտում՝ իր հետևանքներով: Պարոն Պողոսյանն այդ մասին տեղեկացվել է գրավոր:
Առիթն օգտագործելով խնդրում եմ, որպեսզի աջակցություն ցուցաբերելու դիմումները նախարարություն ներկայացվեն նախատեսվող միջոցառումից առնվազն 2 շաբաթ շուտ:
Հերքում եմ նաև այն պնդումը, որ «արգելված է» նախարարություն մուտք գործելը կամ նախարարի հետ հանդիպելը: Նման բան գոյություն չունի և չի էլ կարող ունենալ»,- ասված է նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցի պարզաբանման մեջ։

Culture 13:20 09/11/2018 Armenia
Armenia’s Acting Minister of Culture Lilit Makunts has issued comments on an article by Zhoghovurd daily stating the ministry has rejected financial assistance to famous Armenian singer Tovmas Poghosyan to hold a charity concert in Artsakh.
In a statement released on Friday, the official says the singer applied for financial on Thursday, 13 September, only 4 days before the scheduled concert in Artsakh.
“Regardless of a positive decision adopted on the financial support, it was technically impossible to provide assistance in that short period of time, in fact within two working days, since there is a procedure prescribed by law for allocations,” reads the statement.
The caretaker minister further explains that after the event it was also impossible to make a transfer, since it would be considered a compensation rather than assistance, which would make a financial offence for the ministry, with ‘all its consequences.’
“Tovmas Poghosyan has been notified about it in written form,” she said, at the same time urging organizers to apply for financial assistance at least 2 weeks before a planned event.
“I also deny the allegations that it is ‘forbidden’ to enter the ministry and meet the minister. There is no such a thing or can ever be,” concludes the statement.