Հասարակություն 13:07 13/11/2018 Հայաստան
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում  քաղաքական, հասարակական, մշակութային գործիչներ, մարզական աշխարհի ներկայացուցիչներ, նախկին ու ներկա պաշտոնյաներ,  ընկերներն ու հարազատները, քաղաքացիները վերջին հրաժեշտ են տալիս աշխարհահռչակ հայ ծանրորդ, օլիմպիական խաղերի, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Յուրի Վարդանյանին։
«Լեգենդ էր, բայց միևնույն ժամանակ ոչ մի աստղային բան չկար նրա մեջ։ Նրա ուրախությունը ժողովրդին ուրախություն պատճառելն էր։ Ինքը դրանից ուրախանում էր։ Շատ համեստ մարդ էր, փառասիրություն չուներ։
Մեր ընկերությունը սկսվել է 76 թվականից, մինչև այսօր ընկերներ ենք։ Հոյակապ ընկեր էր, բոլորին օգնում էր, անգամ անծանոթներին։ Իր համար բոլոր դռները բաց էին, բայց անձնական ոչինչ չէր խնդրում,  ուրիշների համար էր խնդրում։ Գիտեք, որ ծանր հիվանդ էր, Ամերիկա էր գնացել բուժվելու։ Ասում էր՝ կբուժվեմ, էլի կաշխատեմ, եռանդը միշտ կար»,-հիշում է Վարդանյանի ընկերը՝ Կարապետ Օհանյանը։
նրա խոսքով, Վարդանյանը որտեղ էլ աշխատել է, ծանրաձողը միշտ եղել է նրա սենյակում, միշտ մարզվել է։
Հումորիստ Աշոտ Ղազարյանը,  «Արարատ 73»-ի ֆուտբոլիստ  Խորեն Հովհաննիսյանն ու Յուրի Վարդանյանը մտերիմ ընկերներ են եղել։
«Մի օր Խորեն Հովհաննիսյանը զանգեց, ասեց՝ ո՞ւր ես, ավտոդ մի հանի, գալիս եմ գնանք Լենինական, Յուրան վթարի է ենթարվել, ծանր վիճակում է, հիվանդանոցում է։ Ճանապահները սառույց, մի կերպ հասել ենք Լենինական, բարձրացել ենք տուն, տեսնենք, սեղանը ճոխ դրած, նստած է։ Ծիծաղում է, որ ասեի՝ եկեք մի կտոր  հաց ուտենք, կասեիք՝ էսօր-էգուց... Ինքը լավ ընկեր էր։ Նա է մեր տանը մնացել, ես եմ իրենց տանը մնացել։ Սա ինձ համար դաժան, կրկնակի կորուստ է, համ կորցրել ենք Յուրիկ Վարդանյանին, համ  մտերիմ ընկերոջը»,-ասում է Աշոտ Ղազարյանը։
Ժողովրդական արտիստ Ջիվան Գասպարյանը ցավում է՝ Յուրան շատ երիտասարդ էր, նրա գնալու ժամանակը չէր։
«Յուրայի մասին շատ բան կարելի է ասել, լավ մարդ է, ընտիր ընկեր, ապրել է իր ժողովրդով։ Մարդ կա տնից է գնում, մարդ կա քաղաքից է գնում, մարդ էլ կա, աշխարհից է գնում։ Յուրան աշխարհից է գնում։ Պետք է ամեն բան անել, որ նրա տեղը բաց չմնա...»,-ասում է Գասպարյանը։
Համալիրում սիրված մարզիկին, քաղաքական գործչին հրաժեշտ տալու են եկել Կարեն Դեմիրճյանի որդին՝ Ստեփան Դեմիրճյանը,  ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը, ԱԺ պատգամավոր, գործարար Գագիկ Ծառուկյանը, նախօրեին աշխարհի փոխչեմպիոն դարձած Գոռ Մինասյանը,  պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։
Վերջինը հիշում է՝  հաճախ է հանդիպել Վարդանյանի հետ, բախտ է ունեցել մարզվել, ձգումներ անել Վարդանյանի հետ։
«Համբերություն մաղթենք բոլորին ու մխիթարվենք նրանով, որ հանգչելու է մայր հողում»,-նշում է Օհանյանը։
Յուրի Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծված հանձնաժողովի որոշմամբ անվանի մարզիկը կհուղարկավորվի Երևանի Կոմիտասի անվան պանթեոնում:
Արցախի Զբոսաշրջության և  մշակույթի զարգացման գործակալությունը  նախաձեռնել է նոր՝ Ստեփանակերտի մոնումենտալ արվեստի կոթողների հաշվառման...

Общество 14:02 13/11/2018 Армения
В Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване  политические, общественные и культурные деятели, представители спортивного мира, бывшие и нынешние должностные лица, друзья и родственники, рядовые граждане прощаются с известным армянским тяжелоатлетом, чемпионом Олимпийских игр, мира и Европы Юрием Варданяном.
«Он был легендой, но в то же время в нем не было ничего звездного. Его радовало приносить радость людям. Он был доволен этим. Он был очень скромным человеком, лишенным честолюбия.
Наша дружба началась с 76 года, до сих пор мы друзья. Он был отличным другом, помогал всем, даже незнакомцам. Все двери были открыты для него, но он ничего не просил для себя, просил для других. Знаете, что он был серьезно болен, отправился в Америку на лечение. Говорил, что поправится и снова будет работать, всегда был полон энергии», – вспоминает друг Варданяна – Карапет Оганян.
Юморист Ашот Казарян, футболист клуба «Арарат-73» Хорен Ованнисян и Юрий Варданян были близкими друзьями.
«Однажды Хорен Ованнисян позвонил, сказал, что срочно едем в Ленинакан, Юра попал в аварию, находится в тяжелом состоянии, в больнице. На дорогах был гололед, еле доехали, поднялись к нему домой, видим – накрыл роскошный стол, сидит. Смеясь, сказал: если бы вас пригласил посидеть, вы бы никак не смогли быстро собраться, все время переносили бы встречу… Он был хорошим другом. Мы часто гостили друг у друга дома.  Это для меня жестокая, двойная потеря. Мы потеряли спортсмена Юрия Варданяна, а я потерял еще и близкого друга», – сказал Ашот Казарян.
Скорбит и народный артист, мастер игры на дудуке Дживан Гаспарян: Юра был очень молод, ушел безвременно.
«О Юре многое можно сказать: хороший человек, замечательный друг, живший заботами своего народа деятель. Есть люди, с уходом которых становится пусто в доме, в городе, а есть люди, после смерти которых становится пусто в мире», – говорит Гаспарян.
Попрощаться с Варданяном в СКК пришли также сын Карена Демирчяна – Степан Демирчян, вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, руководитель фракции РПА Ваграм Багдасарян, депутат НС, бизнесмен Гагик Царукян, ставший на днях вице-чемпионом мира тяжелоатлет Гор Минасян, бывший министр обороны Сейран Оганян.