Օրվա մամուլ 09:46 13/11/2018 Հայաստան
«Ժողովուրդ». Որքանո՞վ է ճիշտ խոսել գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը կորցնելու մասին, երբ այն նախաձեռնվել է հենց հայկական կողմից
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Փոխադարձ լսել են տարբերվող կարծիքներ ու համապատասխան հիմնավորումներ, որոշել են միառժամանակ վերցնել դադար վերլուծելու և որոշելու համար, թե որ տարբերակը լավագույնս կծառայի Կազմակերպությանը»,- մեկնաբանելով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի շուրջ ստեղծված իրավիճակը` «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում հայտարարել է ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի մշտական և լիազոր ներկայացուցիչ Դավիթ Վիրաբյանը` պնդելով, որ նման դեպքում կա իրավական բաց:
Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը կորցնելու պարագայում մեր կողմից կառույցում մեր գտնվելու նպատակահարմարության հարցը բարձրացնելուն, Վիրաբյանն ասել է. «Որքանո՞վ է ճիշտ խոսել գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը կորցնելու մասին, երբ մենք փաստում ենք, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի լիազորությունների վաղաժամ դադարեցումը նախաձեռնվել է հենց հայկական կողմից Կազմակերպության հեղինակությունը ներքին իրավական գործընթացներից զերծ պահելու համար»:

Пресса дня 11:59 13/11/2018 Армения
«Жоховурд»: Насколько правильно говорить о потере поста генсека ОДКБ, если это инициировано с армянской стороны
«Мы выслушали различные мнения и соответствующие обоснования, решили взять перерыв на какое-то время, чтобы проанализировать и решить, какой из этих вариантов наилучшим образом послужит Организации», - заявил в беседе с корреспондентом газеты «Жоховурд» Постоянный и полномочный представитель Армении при ОДКБ Давид Вирабян, комментируя создавшуюся вокруг генерального секретаря ОДКБ ситуацию. По его утверждению, в данном случае есть правовой пробел.
Что касается озвучивания с армянской стороны вопроса целесообразности нахождения в этой структуре в дальнейшем в случае потери должности генерального секретаря ОДКБ, Давид Вирабян заявил: «Насколько правильно говорить о потере поста генсека, когда мы констатируем, что преждевременное прекращение полномочий секретаря ОДКБ инициировано именно армянской стороной, чтобы не нанести вред авторитету Организации в результате внутренних правовых процессов».