Քաղաքական 11:45 14/11/2018 Հայաստան
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Ռուզան Առաքելյանը մտահոգ է, որ գալիք տարվա բյուջեում մարզերի համաչափ զարգացման հայեցակարգ չկա։ Այս մասին նա ասաց այսօր՝ ԱԺ նիստի ժամանակ։
«Իհարկե, ես գիտեմ, որ կառավարության համար սա առաջնահերթ խնդիր է, բայց հայեցակարգ չտեսա։ Մենք ասում ենք աշխատանքի խրախուսում, բայց որտե՞ղ ենք խրախուսում աշխատանքը։ Գյուղում, որտեղ միայն  ծերե՞ր են ապրում։ Մարզում, որտեղ երիտասարդությնա 60-70 տոկոսն արտագաղթե՞լ է։ Մենք ունենք դատարկված և դատարկվող գյուղեր։ Եթե աշխատանքը խրախուսում ենք, բայց չկան մարդիկ, ովքեր պետք է աշխատեն, ուրեմն մի տեսակ գաղափարը մնում է կիսատ, օդի մեջ կախված։ Եթե խրախուսում ենք մանր ու միջին բիզնեսը, բայց չկան երիտասարդներ, ովքեր կզբաղվեն բիզնեսով, ապա ո՞ւմ համար է այս ծրագիրը»,- հռետորական հարց հնչեցրեց պատգամավորը։
Դաշնակցական պատգամավորը կարևորեց նաև հայրենադարձության խնդիրը։ Նա նկատեց, որ գործող կառավարութունը, խոսելով հայրենադարձության մասին, նկատի է ունենում միայն սփյուռքը, բայց վերջին 10-15 տարիների ընթացքում արտագաղթել է միջին սերունդը։ Հարցին, Ռուզան Առաքելյանի համոզմամբ, պետք է առավել ընդհանուր նայել։
«Երիտասարդը պետք է հասկանա՝ ինչ է իրեն սպասվում, եթե վերադառնա Հայաստան, ինչ արտոնություններ են տրվում իրեն։ Միայն հարկային արտոնություններ տալը ներգաղթի հարցը չի լուծում։ Հույս ունեմ, որ կունենաք հայրենադարձության մասին մի հայեցակարգ, որը մեր հայրենակիցների համար ներշնչող կլինի»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով գյուղատնտեսության զարգացմանը՝ պատգամավորը շեշտեց, որ որևէ ռազմավարական քայլ այդ ուղղությամբ չենք տեսնում։ Նա հիշեցրեց, որ աշխարհի մի շարք երկրներում գործում է գյուղատնտեսության ապահովագրության մասին օրենք։
«Կարծում եմ՝ արդեն ժամանակն է, որ մենք նույնպես մտածենք այս մասին, որպեսզի գյուղացին իր ճակատագիրը չկապի եղանակի բարեհաճության հետ»,- ասաց նա։
Գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանն, արձագանքելով պատգամավորի դիտարկումներին, իր հերթին նկատեց, որ դրամաշնորհներով իրականացվելու են մի շարք ծրագրեր, իսկ 2019-ից ներդրվելու է գյուղատնտեսության ապահովագրության համակարգ.

Acting Minister: From 2019, a system of agricultural insurance to be introduced
ARF MP Ruzan Arakelyan is concerned that there is no concept for proportional development of the regions in the next year's budget.
"Of course, I know that this is a relevant issue for the government, but I have not seen a concept. We want to encourage labor, but where do we encourage it? In the village where only elderly people live? In the regions, where 60-70% of young people have emigrated? We have deserted villages and ones which are in the process. If we encourage work, but there are no people who will work, then the idea remains unfinished, hangigng in the air. If we encourage small and medium-sized businesses and there are no young people who will engage in business, who is this program for?" the MP said at the NA sitting Wednesday.
The MP also highlighted the issue of repatriation. She noticed that the current government, speaking of repatriation, means only the diaspora, but during the recent 10-15 years the middle-aged generation has immigrated.
"The young people should understand what to expected and what privileges would be granted to them if they return to Armenia. Only tax privileges do not solve the repatriation problem. I hope we will have a concept for repatriation that will inspire our compatriots, "he said.
Touching upon the development of agriculture, the MP stressed that she does not see any strategic steps in this direction. She reminded that in a number of countries the law on agricultural insurance is being implemented.
Gegham Gevorgyan, the acting Agriculture Minister, responded to the MP's observations, noting that a number of programs were planned to be implemented through grants, and from 2019 a system of agricultural insurance will be introduced.