Մշակույթ 17:08 14/11/2018 Հայաստան
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի և մշակույթի նախարարությունները կենսաթոշակառուներին կտրամադրվեն մշակութային միջոցառումների անվճար տոմսեր։ Կենսաթոշակառուները հնարավորություն կունենան անվճար այցելել մշակույթի նախարարության ենթակայությամբ գործող թատրոններ և համերգասրահներ: Ծրագրի մեկնարկն արդեն տրված է։ Յուրաքանչյուր ամիս ծրագրից կարող է օգտվել ամսական շուրջ 2000 թոշակառու։
Ծրագրի հետ  կապված Panorama.am-ը  հարցերով դիմեց մշակույթի նախարարությանը։
Panorama.am- Կենսաթոշակի անցած քաղաքացիների մշակութային ժամանցն ապահովելու  ծրագրի համաձայն, թոշակառուներին բաժին է հասնում «դատարկ աթոռներ»։ Արդյո՞ք  համերգասրահներում միջոցառումների ժամանակ  կամ թատրոններում դատարկ աթոռներ լինում են։
Մշնախարարարություն-Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության համատեղ նախաձեռնությամբ մեկնարկել է կենսաթոշակի իրավունք ունեցող անձանց՝ մշակութային միջոցառումների մասնակցության կազմակերպման ծրագիրը: Համաձայն գերատեսչությունների միջև 09.11.2018 թ. ստորագրված Համագործակցության հուշագրի՝ յուրաքանչյուր մշակութային կազմակերպություն ինքնուրույն է որոշում՝ մասնակցել, թե ոչ այս ծրագրին: Կազմակերպությունը նաև ինքնուրույն է որոշում կենսաթոշակառուներին անվճար տրամադրվող տոմսերի քանակը, որը, սակայն, չպետք է պակաս լինի, քան դահլիճի տարողության 2,5%-ը: Վերոգրյալից բխում է, որ կենսաթոշակառուներին տրամադրվող  անվճար տոմսերի բաշխումը «դատարկ աթոռների» սկզբունքով չի իրականացվելու:
Ինչ վերաբերում է հարցի երկրորդ մասին՝ տեղեկացնում ենք, որ մի շարք հանգամանքներով պայմանավորված, այո՛, թատերահամերգային միջոցառումների ընթացքում հնարավոր է լինեն դատարկ աթոռներ:
Panorama.am- Արդյո՞ք այդպես չեք պարտադրում համերգասրահին՝  մասնակցելու ձեր ծրագրին։
Մշնախարարություն-Ծրագիրն ամբողջական ծավալով կմեկնարկի 2019 թվականից և  նախարարության ենթակայության թատերահամերգային կազմակերպությունների սուբսիդիաների պայմանագրերով կամրագրվի ծրագրին մասնակցության դրույթը, իսկ մինչ այդ՝ ս. թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում, ՊՈԱԿ-ները կամավորության սկզբունքով են մասնակցում ծրագրին (29 թատերահամերգային կազմակերպություններից ծրագրին մասնակցում է 25-ը): Նշենք, որ ծրագրի իրականացումը պետբյուջեից լրացուցիչ միջոցներ չի պահանջում:
Panorama.am-Չե՞ք գտնում, որ այս միջոցառումը ամենևին մշակույթի նախարարության գործառույթը չէ, ու որ այսպիսով մշակույթի նախարարությունը վազանցում է իր իրավասությունները և օգտագործում դիրքն ու պաշտոնը՝ որոշակի պարտադրանքների անցնելով:
Մշնախարարություն- Ծրագիրը լիովին համահունչ է նախարարության խնդիրներին և գործառույթներին, մասնավորապես՝ ՀՀ վարչապետի 2018 թվականի հունիսի 11-ի N 705-Լ որոշմամբ հաստատված ՀՀ մշակույթի նախարարության կանոնադրության 9-րդ կետի 5-րդ ենթակետի համաձայն՝ նախարարության նպատակներից է՝ մշակութային արժեքներին հաղորդակցվելու, մշակույթի ոլորտում մատչելի ծառայությունների մատուցման պայմանների ապահովումը, իսկ նույն կանոնադրության 10-րդ կետի 5-րդ ենթակետի համաձայն՝ նախարարության խնդիրներից է՝ նպաստել մշակույթին պարբերաբար հաղորդակցվելու միջոցով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ազատ և երջանիկ լինելու ձգտմանը:
Panorama.am-Մինչև համերգի ժամը տոմսերը վաճառվում են, այսինքն համերգից մեկ ժամ առաջ պետք է զանգեք ու տեղյաք պահեք թոշակառուին, որ համերգ ե՞ք գնալու։
Մշնախարարություն-  Մշակութային կազմակերպությունների կողմից իրականացվող  մշակութային միջոցառումներից անվճար օգտվելու պայմաններն ամրագրված են հուշագրով, իսկ տոմսերի տրամադրման գործընթացն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը: Ըստ հուշագրի՝ մշակութային կազմակերպություններ այցելող կենսաթոշակառուները պետք է ներկայանան մշակութային կազմակերպությունների կողմից իրականացվող միջոցառումներից անվճար օգտվելու իրավունքը հաստատող փաստաթղթով՝ կենսաթոշակի վկայագրով: Շահառուները մշակութային միջոցառումների մասին նախապես, առնվազն 3 օր առաջ, տեղեկացվում են հեռախոսազանգի կամ այլ հասանելի միջոցով։  Մասնակցությունը հաստատած շահառուների տոմսերը տրամադրվում են սոցիալական աշխատող-ներկայացուցիչների կողմից, վերջիններիս բնակության վայրի հասցեում։
Ի դեպ, այս ծրագիրն այնքան էլ չի ոգևորել հենց ծրագրի շահառուներին։ Panorama.am-ը հետաքրքրվեց  շահառուներից, թե ի՞նչ են մտածում այս ծրագրի մասին, կայցելե՞ն թատրոններ, համերգասրահները, նրանք, մասնավորապես, ասացին. «Թող թոշակները բարձրացնեն», «Թատրոնով փորս չի կշտանա», «Թոշակառուները նախ ապրելու կարիք ունեն», «Էդ նախարարներն իրենց ռեկլամ են անում»։

Культура 18:30 14/11/2018 Армения
Министерство труда и социальных вопросов совместно с министерством культуры Армении предоставят гражданам пенсионного возраста бесплатные билеты на посещение культурных мероприятий.
Люди пенсионного возраста получат возможность бесплатно посещать действующие при министерстве культуры театры и концертные залы. Старт программы уже дан. Каждый месяц программой могут воспользоваться около 2000 пенсионеров.
Корреспондент Panorama.am обратился в министерство культуры с вопросами по части стартовавшей программы.
Panorama.am: Согласно программе по обеспечению культурного досуга граждан пенсионного возраста, пенсионерам полагаются «свободные места». На самом ли деле во время мероприятий в концертных залах или в театрах остаются свободные места?
Министерство культуры: При совместной инициативе министерства культуры Республики Армения и министерства труда и социальных вопросов РА стартовала программа по организации участия граждан пенсионного возраста в культурных мероприятиях. Согласно подписанного между министерствами меморандума о сотрудничестве от 09.11.2018г, каждая организация в сфере культуры самостоятельно решает, принимать участие в данной программе или нет. Организации также самостоятельно решают число предоставляемых бесплатных билетов для граждан пенсионного возраста, которое, однако, не должно быть меньше, чем 2,5% от вместимости зала. Из вышесказанного следует, что распределение предоставляемых пенсионерам бесплатных билетов не осуществляется по принципу оставшихся «свободных мест».
Что касается второй части вопроса, сообщаем, что из-за ряда нескольких обстоятельств, да – во время проведения театрально-концертных мероприятий, возможно, что будут также свободные места.
Panorama.am: На самом ли деле, таким образом вы не обязываете концертный зал принять участие в вашей программе?
Министерство культуры: В полном объеме программа стартует с 2019 года и в договорах о субсидировании театрально-концертных организаций при министерстве будет закреплен пункт об участии в программе, а до этого, в течение ноября-декабря с.г., ГНКО на добровольной основе принимают участие в программе (Из 29 театрально-концертных организаций в программе уже участвуют 25). Отметим, что реализация программы не требует дополнительного финансирования из государственного бюджета РА.
Panorama.am:  Не считаете, что организация подобных программ совсем не входит в функции министерства культуры, и, что таким образом министерство культуры превышает свои полномочия и использует положение, переходя на некоторые принуждения?
Министерство культуры: Программа полностью созвучна задачам и функциям министерства, в частности, согласно пп.5 п.9 Устава министерства культуры РА, утвержденного решением премьер-министра РА N 705-Լ от 11 июня 2018 года, одной из целей министерства является – обеспечение условий для предоставления доступных услуг в сфере культуры. Согласно пп.5 п.10 того же Устава, одной из задач министерства является – способствовать стремлению граждан Республики Армения быть свободными и счастливыми посредством регулярного соприкосновения с культурой.
Panorama.am: Как правило, билеты ещё продаются за час до начала того или иного концерта, то есть, вы собираетесь за час до начала мероприятия сообщать пенсионерам об этом?
Министерство культуры: Условия, по которым организации в сфере культуры предоставляют бесплатные билеты на посещение культурных мероприятий, закреплены в Меморандуме, а процесс предоставления билетов осуществляется министерством труда и социальных вопросов РА. Согласно меморандуму, граждане пенсионного возраста, посещающие культурные организации должны явиться с документом, свидетельствующим право на бесплатное посещение культурных мероприятий, осуществляемых культурными организациями, то есть, предоставить пенсионное удостоверение.
Бенефициары информируются как минимум за три дня до начала культурного мероприятия или другим доступным способом. Билеты бенефициаров, подтвердивших свое участие, предоставляются социальными работниками, которые доставляют билеты по месту жительства пенсионеров.
Кстати, программа не воодушевила самих бенефициаров. Корреспондент  Panorama.am поинтересовался у нескольких пенсионеров, что они думают о данной программе, собираются ли посещать театры, концерты, они, в частности, ответили: «Пусть лучше повысят размер пенсий», «Театром сыт не будешь», «Пенсионеры, в первую очередь, нуждаются в том, чтобы нормально жить», «Эти министры просто занимаются саморекламой».