ՊԵԿ նախագահ. Քրեական գործ հարուցելը դեռ դատավճիռ չէ
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունում չարաշահումներ են հայտնաբերվել պլանային ստուգումների արդյունքում։ Կառավարության նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ ճապազրույցում հայտարարեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
ՊԵԿ-ն ամիսներ առաջ հրապարակել է ռիսկերի չափանիշների հիման վրա գնահատված ստուգման ենթակա հարկ վճարողների ցանկը, որում ընդգրկված է եղել նաև Գազպրոմ Արմենիա ընկերությունը։
«Բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության հետ կապված ստուգման արդյունքում հարկային ծառայողների կողմից որոշակի տեղեկատվություն է բացահայտվել, որը ներկայացվել է ՊԵԿ քննչական վարչություն, հաղորդում է տրվել հետգա ստուգումներ իրականացնելու համար։ Այս պահին քննիչի որոշման հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ»,-ասաց կոմիտեի ղեկավարը։
Անանյանը շեշտեց, քրեական գործ հարուցելը դեռ դատավճիռ չէ, դրա շրջանակում պետք է կատարվեն այնպիսի գործողություններ, որոնք հնարավոր չէ իրականացնել ստուգման շրջանակում։
Հարցին, հնարավո՞ր է քրեական գործի ավարտից հետո, գազի սակագինը որևէ փոփոխության ենթարկվի, Անանյանը նշեց, դա խոր վերլուծություն ու բարդ հաշվարկներ է ենթադրում, այս պահին ասել չի կարող։
ՊԵԿ-ից ավելի վաղ հայնտել էին, որ բացահայտվել են մի շարք խախտումներ և առանձնապես խոշոր չափերով հարկային պարտավորություններ չվճարելու դեպքեր: Մասնավորապես՝ ՊԵԿ խոշոր ու միջին հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչության աշխատակիցների կողմից ընկերությունում իրականացված հարկային համալիր ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ Գազպրոմ Արմենիա ՓԲԸ-ն 2016 և 2017 թվականների ընթացքում հարկային մարմին ներկայացված ԱԱՀ-ի և շահութահարկի հաշվարկներում ներառել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ, ինչի արդյունքում մի քանի միլիարդ դրամի չափով պակաս է հաշվարկել հարկային պարտավորությունները:
Ի պատասխան «Գազպրոմ Արմենիա»-ն հայտարարեց. «Համալիր հարկային ստուգումը ներկայումս փաստացի ընթացքի մեջ է և առ այսօր ՊԵԿ-ը ‹‹Գազպրոմ Արմենիա›› ՓԲԸ-ին ՀՀ հարկային օրենսդրության դրույթները խախտելու որևէ դրվագ չի ներկայացրել»։

Economy 16:12 15/11/2018 Armenia
The misconduct in Gazprom Armenia has been found during the planned audit, State Revenue Committee (SRC) Chairman David Ananyan told reporters on Thursday, referring to the criminal investigation into the subsidiary of Russian gas giant Gazprom.
He says a few months ago the committee published a list of taxpayers subject to inspections based on risk assessment, with Gazprom Armenia on the list.
“During the inspections, the tax agents have discovered certain information that has been provided to the SRC Investigative Department, with a report made to conduct further inspections. A criminal case has been opened at the moment upon the inspector’s decision,” he detailed.
The tax chief stressed ‘filing a criminal case isn’t a verdict yet,’ while it allows agents to take certain actions impossible to take on the sidelines of the inspections.
Commenting on possible gas price reduction after the completion of criminal investigation, he stressed it is too early to talk about it, since the case requires a thorough analysis and calculations.
The SRC said on Wednesday that it has revealed a major tax evasion scam in Gazprom Armenia.
The inspections have found that Gazprom Armenia presented fake figures in the value-added tax (VAT) and income tax reports to tax authorities in 2016 and 2017, due to which the company’s tax duties were reported several billion drams lower.
The comparative analysis on the volumes of supplied natural gas to self-service gas stations also testify to the fraud allegations, the SRC said in a statement.
According to the committee, Gazprom Armenia’s volume of loss in the distribution network reduced by an average of over 3 times from June to July 2018 compared to January-May of the same year. Meantime, the research data shows that the company’s gas supply volumes to the filling stations rose sharply by 37% in June-September from the first five months of 2018.
A criminal case has been launched under Article 205 (Part 2) of Armenia’s Criminal Code – evasion from taxes, duties or other mandatory payments.