Քաղաքական 18:02 17/11/2018 Հայաստան
Ռուբեն Մեհրաբյան. Հայաստանը պետք է ծանր ու թեթև անի՝ հասկանալու թե ինչ է անում ՀԱՊԿ կոչվող գազանանոցում
ՀԱՊԿ գագաթաժողովի շրջանակում  Աստանայում կայացած հանդիպումներին հաջորդած հայտարարությունները վկայում են, որ կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի թեկնածունների շուրջ քննարկումները թեժ են եղել։ Գագաթաժողովից հետո նախ Ղազախստանի նախագահը հայտարարությամբ հանդես եկավ,  ապա Լուկաշենկոն սիրտն ու գաղտնիքները բացեց Ադրբեջանի դեսպանի առաջ։ Այս ամենից զարմացած Փաշինյանն ասաց՝ պարզաբանումներ է պահանջելու նրանցից։ Պարզաբանումների փոխարեն այսօր Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը փորձեց «շշպռել» Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարին։
Հասկանալու համար, թե ի՞նչ է տեղի ունենում,  հայկական կողմի արձագանքն ինչպիսի՞ն պետք է լինի, Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքական վերլուծաբան Ռուբեն Մեհրաբյանի հետ։
Նրա կարծիքով, Բելառուսի, Ղազախստանի հայտարարությունները, արձագանքները խոսում են այն մասին, որ հետխորհրդային բռնապետություններն ուղղակի սվիններով են ընդունում Հայաստանում տեղի ունեցածը։
«Նրանք խախտում են  ջենտլմենական բոլոր պայմանավորվածությունները, տակտը, բարոյականությունն ու ամեն ինչը։ Խոսք է եղել նման հայտարարությունների անթույլատրելիության, պարզաբանումների անհրաժեշտության  մասին,  իսկ Բելառուսը դա որակում է փողոցային դեմոկրատիայի կանոններ։ Այս պարագայում, այո´, մենք գործ ունենք բռնապետությունների հետ, որոնք  Հայաստանում տեղի ունեցածը իրենց ռեժիմների համար համարում են սպառնալիք և անում են ամեն ինչ,  ինչպես իրենց է թվում, Հայաստանին տեղը ցույց տալու համար»,-նման գնահատական տվեց Մեհրաբյանը։
Քաղաքական վերլուծաբանի կարծիքով, թե´ Բելառուսի, թե´ Ղազախստանի Ադրբեջանի հետ ունեցած լավ հարաբերությունները պայմանավորված են այդ պետություններում առկա միանման ռեժիմով։
«Ադրբեջանն էլ իրենց նման ավտորիտար երկիր է։ Բնականաբար, նրանք շահագրգռված կլինեն Ադրբեջանին սիրաշահել՝ ի հաշիվ Հայաստանի»,-ասաց Մեհրաբյանը։
Ստեղծված իրավիճակում ո՞րը պետք է լինի հայկական կողմի արձագանքը։ Panorama.am-ի զրուցակիցը համարում է, որ նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանի, վարչապետի պաշտոնակատար Փաշինյանի հայտարարություններն ամբողջացրեցին Հայաստանի դիրքորոշումն ու գնդակն ուղարկեցին նրանց դաշտ։
«Պետք է ծանր ու թեթև անել՝ հասկանալու, թե Հայաստանի համար ի՞նչ է իրենից ներկայացնում ՀԱՊԿ-ը։ Սա զսպաշապիկ է կամ չգիտեմ՝  դնչկալ, բայց ոչ ռազմական դաշինք։ Այստեղ անդամակցող պետություններն իրար դաշնակից չեն ու լիարժեք կապված չեն այնպիսի պարտավորություններով, ինչպիսին ասենք ենաթադրում է ՆԱՏՕ-ի պայմանագրի 5-րդ հոդվածը։ Ընդ որում, Վարշավյան պակտն ուներ այդ հոդվածի անալոգը, դա չորրորդ հոդվածն էր։ ՀԱՊԿ-ը  դա չունի, բայց դրա հետ մեկտեղ ունի բազմաթիվ սահմանափակումներ, թե ինչ չեն կարող անել կազմակերպությանն անդամակցող երկրները։ Սա Ռուսաստանի նեոկայսերապաշտական, կրիմինալ ռեժիմի շահերը սպասարկող կազմակերպություն է»,-կարծիք հայտնեց քաղաքական վերլուծաբանը։
Մեհրաբյանի խոսքով, անկախ այն հանգամանքից կազմակերպությունը հայաստանցի է գլխավորելու, թե ոչ, այն իր էությունը չի փոխելու, ոչ էլ դառնալու է ավելի լավը։
«Սակայն հարցն այստեղ սկզբունքային է։ Կոնսենսուսով Հայաստանին տրված է նախագահության իրավունք մինչև 2020 թվականը, և այդ իրավունքը պետք է հարգվի մեր գործընկերների կողմից, եթե իհարկե, նրանք գործընկերներ են, ոչ թե խաբեբաներ։ Այստեղ կլինի նաև այն հարցի պատասխանը, արդյոք ջենտլմենական պայմանավորվածությունները հարգվո՞ւմ են, թե՞ ոչ։ Վերջին հարցն էլ այն, արդյոք այդ գործընկերների համար կազմակերպության հեղինակությունը կարևոր է, դրա մասին արդեն հայտարարել են Զոհրաբ Մնացականյանն ու Կարեն Նազարյանը։ Եթե պարզվի, նրանք նույն մղումները չունեն, դա կբերի այլ հետևությունների, օրինակ, թե մենք ի՞նչ ենք անում ընդհանրապես այդ գազանանոցում»,-ասաց Մեհրաբյանը։
Հարցին, եթե ամեն դեպքում ՀԱՊԿ գլխավոր պաշտոնը չստանձնի Հայաստանի ներկայացուցիչը, ո՞րը պետք է լինի Երևանի անելիքը, քաղաքական վերլուծաբանը պատասխանեց՝ Հայաստանը պետք է իրեն ազատ զգա այն պարտավորություններից, որոնք սահմանափակում են իր հնարավորություններն արտաքին աշխարհի հետ իրենց շահերից բխող շփումներում։
«Չեմ կարծում, որ Հայաստանը պետք է դեմարշներ անի, դուրս գա կազմակերպությունից։ Բայց Հայաստանը պետք է ձեռնարկի քայլեր, որոնք բխում են բացառապես մեր շահերից, դիվերսիֆիկացնի իր անվտանգության քաղաքականությունը, իսկ եթե կլինեն առարկություններ, դրանց հակափաստարկներն արդեն Հայաստանի ձեռքում են»,-ասաց նա։

Политика 19:28 17/11/2018 Армения
Политолог: Необходимо взвесить все «за» и «против» и понять, что собой представляет ОДКБ для Армении
Последовавшие после встреч в рамках Саммита ОДКБ в Астане заявления свидетельствуют о том, что обсуждения по вопросу кандидатов на пост Генсека ОДКБ были довольно бурными. После Саммита начала президент Казахстана Нурсултан Назарбаев выступил с заявлением, затем президент Беларуси Александр Лукашенко «раскрыл душу и секреты» перед послом Азербайджана в этой стране. Удивленный всем этим и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян сказал,  что потребует у них объяснений.
Вместо объяснений, сегодня, начальник управления информации и цифровой дипломатии – пресс-секретаря МИД Беларуси Анатолий Глаз попытался «осадить» и.о. премьера РА.
С целью понять, что же происходит, какой должна быть реакция армянской стороны, корреспондент Panorama.am побеседовал с политическим аналитиком Рубеном Меграбяном.
По его словам, заявления и реакции Беларуси и Казахстана говорят о том, что «постсоветские диктатуры» в штыки воспринимают произошедшее в Армении.
«Они нарушают все джентельменские соглашения, нормы, мораль и вообще всё. Речь шла о недопустимости подобных заявлений, необходимости разъяснений, а представитель МИД Беларуси назвал всё это правилами уличной демократии. В данном случае, да, мы имеем дело с диктатурами, которые считают всё происходившее в Армении угрозой для их режима, и делают всё возможное, как им кажется, для того, чтобы указать Армении на её место», – отметил аналитик.
По словам политического аналитика, хорошие отношения Беларуси и Казахстана с Азербайджаном обусловлены однотипным режимом, действующим в этих государствах.
«Азербайджан, как и эти страны, является авторитарным государством. Естественно, они будут заинтересованы в том, чтобы угождать за счет Армении», – отметил он.
На вопрос корреспондента Panorama.am о том, какой должна быть реакция Армении в сложившейся ситуации, аналитик отметил, что заявления и.о. главы МИД РА Зограба Мнацаканяна и Никола Пашиняна полностью представили позицию Армении и отправили мяч на их поле.
«Нужно взвесить все “за” и “против” и понять, что собой представляет ОДКБ для Армении. Это смирительная рубашка или, не знаю, к примеру – намордник, но не стратегический альянс. Государства-члены ОДКБ не являются союзниками друг другу и полностью не связаны такими обязательствами, которые, к примеру, предполагает 5 статья Соглашения НАТО. В том числе, Варшавский договор имел аналог данной статьи, это была 4 статья. У ОДКБ подобного нет, однако вместе с тем в данной организации имеется множество ограничений о том, что не могут делать государства-члены ОДКБ. Это организация, обслуживающая нео-империалистические интересы России». – отметил политический аналитик.
По словам Р. Меграбяна, независимо от того обстоятельства станет ли Генсеком данной организации представитель Армении или нет, ОДКБ не изменить своей сущности, и не станет более хорошей.
«Однако этот вопрос является принципиальным. Путем консенсуса Армении предоставлено право председательства в ОДКБ до 2020 года, и это право должно уважаться со стороны наших партнеров, если, конечно, они являются партнерами, а не обманщиками. Здесь будет ответ на тот вопрос, на самом ли деле джентельменское соглашение уважается или нет? И последний вопрос, на самом ли деле авторитет организации для партнеров важен? Об этом уже заявили Зограб Мнацаканян и Карен Назарян. Если выяснится, что у них разные стремления, это приведет к иным выводам, к примеру, что мы вообще делаем в этом “зоопарке”?» – отметил аналитик.
На вопрос корреспондента, если в любом случае представитель Армении не будет избран на должность Генсека ОДКБ, каким должен быть шаг официального Еревана, аналитик ответил, что Армения должна чувствовать себя свободной от тех обязательств, которые ограничивают её возможности при контактах с внешним миром, исходящих из их интересов.
«Не думаю, что Армения должна сделать демарш, выйти из данной организации. Однако Армения должна предпринять шаги, которые исходят исключительно из интересов армянской стороны, диверсифицировать политику своей безопасности, а, если возникнут возражения, контраргументы на них уже в руках Армении», – отметил он.