Ով ինչ շագանակ է ցանկանում դուրս բերել «ՀԱՊԿ կրակից»
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը, որն առաջին հայացքից կարող էր թվալ ընթացիկ բնույթի վարչական խնդիր, ի ցույց դրեց ու քննարկման թեմա դարձրեց կազմակերպության ներսում առկա խորքային հակասությունները, այն, որ ներկա վիճակով, ներկա տեսլականով այն ի զորու չէ ապահովել կազմակերպության առաջնային խնդիրը, այն է՝ անդամ երկրների հավաքական անվտանգությունը։
Պարզ դարձավ, որ ՀԱՊԿ ինստիտուցիոնալ կարողությունները բավարար չեն դիմակայելու նույնիսկ նման թեթև մարտահրավերներին։ Պատշաճ իրավական կարգավորումների բացակայության և անդամ երկրների միջև առկա մակերեսային հարաբերությունների պատճառով նոր գլխավոր քարտուղարի հարցը վերածվել է կռվախնձորի Հայաստանի և Բելառուսի միջև։ Ընդ որում եթե պարզ է Ղազախստանի դիրքորոշումը, ՀԱՊԿ առանցքային երկրի, Ռուսաստանի վերջնական դիրքորոշումը գոնե լայն հասարակության համար անհասկանալի է մնում։
Տպավորություն կա, որ Մոսկվան երկակի խաղ է վարում և փորձում է հայ-բելառուսական հակասության միջոցով իրեն ձեռնտու ելք ապահովել, այլ կերպ ասած ուրիշի ձեռքերով կրակից շագանակ հանել։ Հստակ չէ, սակայն ում ձեռքերով և որն է այդ շագանակը։ Սակայն հստակ է, որ կրակը թեժանում է և կան նաև երրորդ կողմի ձեռքեր, ի դեմս Ադրբեջանի, ով նույնպես ցանկանում է մասնաբաժին ունենալ այս ամենում։
Իսկ կրակն առանձնահատուկ թեժացավ, երբ նոյեմբերի 17-ին Բելառուսի ԱԳՆ-ն, ի պատասխան Հայաստանի վարչապետի այն հայտարարությանը, որ պարզաբանումներ է պահանջելու Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահներից ՀԱՊԿ փակ նիստի արդյունքները հրապարակելու համար, հայտարարեց, որ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարը «իրեն դրել է միջազգային դատավորի տեղ՝ պատժելու և ներելու լիազորություններով»։ Շարունակությունն ավելի անտակտ էր, երբ նշվում է, որ «Հավանաբար պարոն Փաշինյանը դեռևս չի հասկացել, որ այսպես կոչված փողոցային ժողովրդավարության կանոնները կիրառելի չեն մեծ քաղաքականության մեջ։ Ափսոս։ Հուսանք, որ ժամանակի հետ դա կանցնի»։
Դաշնակից երկրների մեջ հնարավոր են տարաձայնություններ և շահերի անհամապատասխանություն, ինչը պետք է լուծել դաշնակցային ոգով, երկխոսության ու փոխադարձ հարգանքի միջոցով։ Բելառուսի այս պատասխանը ցույց տվեց ոչ միայն այն, որ Հայաստանի և Բելառուսի դաշնակցությունը թղթի վրա է, ինչն արդեն իսկ պարզ էր, (Ադրբեջանին Լապշինի արտահանձնում, Պոլոնեզ հրիթառային համակարգերի վաճառք), այլ նաև, որ այս երկրները կամ ղեկավարությունը գտնվում են արժեքային տարբեր համակարգերում։
Ակնարկելով Նիկոլ Փաշինյանի անցած քաղաքական ուղին՝ բելառուսական կողմը համոզմունք է հայտնում, որ ժողովրդավարական արժեքները, այն էլ փողոցային տեսակի, դեր չունեն միջազգային հարաբերություններում։ Նախ նշել է պետք, որ ժողովրդավարությունը սկսվում է հենց փողոցներում՝ դիկտատորների պալատներից դուրս, որտեղ և ձևավորվում է ժողովրդի կամքն ու ընդհանրական շահերը։ Երևույթ, որը խորթ է Բելառուսի նախագահին և միաժամանակ սպառնալիք նրա իշխանության համար։
Իսկ ի՞նչ կանոններով է նախընտրում խաղալ «Բատկան» մեծ քաղաքականության մեջ։ Ի՞նչ նորմերի մեջ է տեղավորվում տարրական դիվանագիտական էթիկետի խախտմամբ փակ նիստերի արդյունքները երրորդ պետության հետ հրապարակային քննարկումը։ Ցանկություն չկա անդրադառնալու Լուկաշենկոյի ձախողումներին թե արտաքին քաղաքականության մեջ, որը Եվրոպայի կենտրոնում գտնվող երկրին բերել է մեկուսացման, թե ներքին քաղաքականության մեջ, որտեղ մարդու իրավունքների համընդհանուր ոտնահարումն ու ազատությունների ճնշումը բերել է նրան «Եվրոպայում վերջին դիտկատորի» կոչումը։
Փաստն այն է, որ Բելառուսը երկար ժամանակ է, ինչ իր դաշնակից Հայաստանի շահը անտեսում կամ ոչ պատճաշ կերպով է հաշվի առնում։ Հայաստանի նախկին իշխանությունները ևս տարբեր առիթներով դժգոհել են այս հանգամանքից։ Իսկ ահա գործող կառավարության ղեկավարը, որը պետության ղեկին է եկել ուղիղ կամ բելառուսական ընկալմամբ «փողոցային» ժողովրդավարության արդյունքում, ավելի վստահ ու բարձաձայն է հայտնում տարիներով կուտակված այդ դժգոհությունը։
Այսօր Մինսկում է Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը։ Սպասվում է առևտրատնտեսական և ներդրումային ոլորտում կողմերի համագործակցության վերաբերյալ պայմանավորվածությունների քննարկում։
Հավանական է, որ կխոսեն նաև ՀԱՊԿ-ի ու Հայաստանի, ԼՂ հակամարտության մասին՝ թերևս Հայաստանի համար ոչ բարենպաստ լույսի ներքո, ինչու չէ նաև «ժողովրդավարության չարիքների» մասին։
Այս սցենարի դեպքում հնարավոր է, որ շագանակներն այրվեն թեժ կրակի մեջ, և օգուտով դուրս գան այլ դերակատարաներ։ Ուստի թե՛ հայկական, թե՛ ռուսական կողմը պետք է քայլեր ձեռնարկեն կրակ պահելու գործառույթը վերցնել «միջազգային դատախազներին չսիրող» և «քաղաքականության սեփական կանոններն» ունեցող դերակատարների ձեռքից, այն է՝ չթողնեն ՀԱՊԿ ապագան որոշվի ադրբեջանաբելառուսական համագործակցության դինամիկայով։

Кто и какие каштаны пытается таскать из «огня ОДКБ»
Вопрос о назначении нового генсека Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ), который, на первый взгляд мог показаться текущим административным вопросом, продемонстрировал и сделал предметом для обсуждений существующие внутри Организации глубокие противоречия, тот факт, что в нынешнем состоянии, с нынешним видением она не в состоянии обеспечить приоритетную задачу Организации – коллективную безопасность государств-членов.
Стало ясно, что институциональных возможностей ОДКБ недостаточно, чтобы противостоять даже таким легким вызовам. Вопрос о назначении нового генсека ОДКБ из-за отсутствия надлежащих правовых регулировок и существующих поверхностных отношений между государствами-членами стал яблоком раздора между Арменией и Беларусью. При этом если позиция Казахстана ясна, то окончательная позиция России – ключевой страны ОДКБ – продолжает оставаться непонятной, по крайней мере, для широкой общественности.
Создается впечатление, что Москва ведет двойную игру и пытается добиться выгодного для себя исхода посредством армяно-белорусской конфронтации, говоря другими словами, таскать каштаны из огня чужими руками. Не ясно, однако, чьими руками и что за каштаны. Но ясно, что огонь разгорается и есть также руки третьей стороны – в лице Азербайджана, который также желает иметь свою долю  во всем этом.
Огонь особенно разгорелся, когда 17 ноября МИД Беларуси – в ответ на слова   исполняющего обязанности  премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что он потребует разъяснений от президентов Беларуси и Казахстана за обнародование результатов закрытого заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ, – заявил, что «видимо, исполняющий обязанности премьер-министра Армении возомнил себя международным прокурором, уполномоченным карать или миловать». Продолжение заявления более бестактное: «Наверное, господин Пашинян пока не понял, что правила так называемой уличной демократии не приемлемы в большой политике. Жаль. Надеемся, что со временем это пройдет».
Между союзническими странами возможны разногласия и конфликт интересов, что нужно решать в союзническом духе, посредством диалога и взаимного уважения. Этот ответ Беларуси продемонстрировал не только то, что союзничество Армении и Беларуси – лишь на бумаге, что уже было ясно (экстрадиция блогера Лапшина из Беларуси в Азербайджан, сделка по продаже Минском РСЗО «Полонез» Баку), но и то, что эти страны либо их руководства находятся в различных системах ценностей.
Намекая на пройденный Николом Пашиняном политический путь, белорусская сторона выражает убежденность в том, что ценности демократии, тем более уличной демократии, не имеют места в международных отношениях. Прежде всего, следует отметить, что демократия начинается именно на улицах – за пределами дворцов диктаторов, там и формируются воля народа и общие интересы. Явление, чуждое президенту Беларуси, и в то же время угроза для его власти.
А какими правилами предпочитает играть «Батька» в большой политике? В какие нормы умещает публичное обсуждение, в нарушение элементарных норм дипломатии, результатов закрытого заседания с представителем третьей страны? Нет никакого желания затрагивать провалы Лукашенко как во внешней политике, которые привели находящуюся в центре Европы страну к изоляции, так и во  внутренней политике, где всеобщие нарушения прав человека и подавление свобод принесли ему звание «Последнего диктатора Европы».
Факт остается фактом, что Беларусь уже долгое время как игнорирует интересы союзнической ей Армении или учитывает ненадлежащим образом. Прежние власти Армении по разным поводам высказывали недовольство этим обстоятельством. А вот глава правительства Армении, который оказался у руля государства  в результате прямой или в белорусском восприятии «уличной» демократии, более уверенно и вслух высказывает накопленное годами это недовольство.
Сегодня президент Азербайджана Алиев находится в Минске. Ожидается обсуждение договоренностей о сотрудничестве между сторонами  в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Понятно, что будут затронуты и вопросы об ОДКБ и Армении, карабахском конфликте, пожалуй, в неблагополучном для Армении свете, также, почему нет, о  «зле демократии».
В случае данного сценария возможно, что каштаны сгорят в жарком огне, а в выигрыше окажутся иные акторы. Посему как армянская, так и российская стороны должны предпринять шаги, чтобы взять функцию поддержания огня из рук акторов, «нелюбящих международных прокуроров» и имеющих «собственные правила политики», т. е. не допустить, чтобы будущее ОДКБ определялось динамикой азербайджано-белорусского сотрудничества.