Տնտեսություն 15:30 19/11/2018 Հայաստան
Հիմա պաշտոնյաններն այն վիճակում են, որ ինչքան շատ «քերեն», այնքան լավ. Տնտեսագետը՝ տրանֆերտների հարկման մասին
Այսօր տարբեր հարթակներում բուռն քննարկվում է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանի այն հայտարարությունը, թե Հայաստանը փորձում է ներդնել տրանսֆերտների հարկման մեխանիզմ: «Այսինքն՝ եթե քաղաքացին դրսից եկամուտ է ստանում, պարտավոր է այն հայտարարագրել ու դրա 23 տոկոսը որպես եկամտային հարկ վճարել պետությանը»,- «Ռադիոլուր»-ի հետ զրույցում ասել է ՊԵԿ նախագահը:
Այսպիսով, ՊԵԿ-ի շրջանառության մեջ դրած գաղափարի համաձայն՝  2020 թվականից  եկամտային հարկի պոտենցիալ վճարող են դառնալու 18-65 տարեկան ՀՀ բոլոր քաղաքացիները: Դրա առաջին քայլը պետք է լինի քաղաքացու կողմից սեփական եկամուտները պարտադիր հայտարարագրելը, ըստ որի կորոշվի՝ նա ունի՞ հարկման ենթակա եկամուտ, թե՞ ոչ:
Քաղաքացիներն իրենց մտահոգություն են հայտնում դրա շուրջ: Մասնավորապես, ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի օգտատերերը տարօրինակ են համարում, որ նախընտրական շրջանում նման առաջարկ է շրջանառվում: Օգտատերերից մեկը  գրել է՝ ասում են, որ ներգաղթն են խրախուսելու, «ովքեր 23%-ը շրջանցելու ձևերը չիմացան՝ հարազատներին կկանչեն իրենց մոտ»:
«Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի և զարգացած մի շարք երկրներում նման տարրեր կիրառվում են, բայց Հայաստանի նման երկրում, որի աշխատաուժի մեկ քառորդը դրսում հազիվ գոյատևում է և երկու կոպեկ փոխանցում իրենց ընտանիքներին, ճիշտ չէ նման բաների մասին խոսել»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Ատոմ Մարգարյանը:
Տնտեսագետի խոսքով՝ նման քայլի գնալուց առաջ նախ պետք է հարկադրույքների ներդաշնակեցում արվի: Այսինքն՝ եթե Հայաստանում եկամտահարկը կազմում է 23 տոկոս, Ռուսաստանում կրկնակի ցածր է և  պետք է իջեցնել այնքան, որքան ՌԴ-ում է, քանի որ տրանսֆերտների մեծ մասը գալիս է այնտեղից:
«Հիմա պաշտոնյաններն այն վիճակում են, որ ինչքան շատ «քերեն», այնքան լավ: Բյուջեն լցնելու խնդիր կա»,- ասաց Ատոմ Մարգարյանը:
Տնտեսագետը կարծում է, որ եթե նման մեխանիզմ ներդրվի, ապա  բնական է, որ մարդիկ գումար չեն փոխանցի,  առձեռն կամ այլ անձանց միջոցով գումարը կհասցնեն ընտանիքներին, արդյունքում, փոխանցման ինստիտուտը կվերանա: «Սա նաև կբերի նրան, մարդիկ իրենց ընտանիքներին կտանեն իրենց հետ, իսկ թե բանակն ինչպես կհամալրվի, ով կկանգնի սահմանին, երևի էդ մարդկանց դա չի հետաքրքրում»,- նշեց Ատոմ Մարգարյանը:
Նա հիշեցրեց, որ պարբերաբար այդպիսի բախտախնդիր առաջարկներ եղել են, սակայն «բնի մեջ» դրանք մարել են. «Հիմա անհասկանալի է, թե ինչու են նախընտրական այս փուլում նորից առաջ քաշել: Կարծում եմ՝ հանրային կարծիքը ստուգելու գաղափար է, որից ՊԵԿ-ը կհրաժարվի»:
Նշենք, որ դրա վերաբերյալ իր տեսակետն է հայտնել նաև ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով՝ այդ նախաձեռնությունը ուղղակիորեն հարվածելու է ամենաանապահով խավի գրպանին:  «Դա նշանակում է, որ օրինակ, գյուղացին, որը վաճառում է իր ապրանքը, պետք է այդ վաճառքից գոյացած եկամուտը հայտարարագրի։ Կամ՝ արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիները, որոնք իրենց ընտանիքը պահելու համար ուղարկում են որոշակի գումար, կինը, երեխան, պետք է հայտարարագրեն իրենց եկամուտը։
Հայտարարագրելուց հետո, ըստ նախագծի, եկամտի 23 տոկոսը պետք է ուղղվի պետական բյուջե։ Սա նշանակում է, որ եթե, օրինակ, 100 դոլար գումար են ձեզ ուղարկել, ապա այդ 100 դոլարի 23 տոկոսը պետք է գնա պետական բյուջե։ Ես համարում եմ, որ սա անթույլատրելի է։ Այն եղանակով, որով ներկայացվել է այդ նախագիծը, ուղղակի թույլ չի կարելի տալ, որ կյանքի կոչվի և իրականություն դառնա», - ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել է  Արփինե Հովհաննիսյանը։

Экономист: Сейчас должностные лица в таком состоянии, что  чем больше «сдерут», тем лучше
Сегодня на различных платформах бурно обсуждается заявление председателя Комитета государственных доходов (КГД) Давида Ананяна о том, что Армения пытается внедрить механизм налогообложения трансфертов.
«То есть если гражданин получает доход из-за границы, то он обязан его декларировать, и 23% в качестве подоходного налога заплатить государству», – заявил председатель КГД Армении Давид Ананян в беседе с «Радиолур».
Таким образом, согласно представленной КГД идее,  с 2020 года потенциальными плательщиками подоходного налога станут все граждане РА в возрасте 18-65 лет. Первым шагом этого должно стать обязательное декларирование гражданами собственных доходов, в соответствии с чем будет решаться, обладает ли он доходом, подлежащим обложению налогом.
Граждане выражают свою обеспокоенность в этой связи. В частности пользователи армянского сегмента социальной сети Facebook считают странным, что в предвыборный период  вводится в обращение подобная идея. Один из пользователей написал: говорят, что будут поощрять иммиграцию, «кому не удастся найти способ обойти эти 23%, позовут родных к себе».
«Подобные элементы применяются во Франции, США и ряде развитых стран, но в стране, подобной Армении, одна четверть рабочей силы которой еле сводит концы с концами за рубежом и присылает пару копеек своим семьям, неправильно говорить о подобных вещах», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am экономист Атом Маргарян.
По мнению экономиста, прежде, чем идти на подобный шаг, нужно, в первую очередь, провести гармонизацию налоговых ставок. То есть, если подоходный налог Армении составляет 23 процента, а в России он в два раза ниже, то нужно установить такую же ставку, поскольку большинство денежных переводов поступает оттуда.
«Сейчас должностные лица в таком состоянии, что  чем больше "сдерут", тем лучше. Стоит задача пополнить бюджет», – сказал Атом Маргарян.
Экономист полагает, что если такой механизм будет внедрен, то, естественно, люди не будут переводить деньги, средства будут передаваться семьям из рук в руки или с помощью других, в результате чего исчезнет институт перевода.
«Это также приведет к тому, что люди будут забирать семьи с собой. А как будут пополняться ряды армии, кто будет охранять границу, наверное, данные вопросы этих людей не волнуют», – сказал Атом Маргарян.
Он напомнил, что время от времени представлялись подобные авантюристские предложения, однако они на корню сводились на нет.
«Теперь непонятно, почему они вновь выдвинули это на передний план в предвыборный период. Я думаю, что это идея нацелена на проверку общественного мнения, КГД от нее откажется», – сказал он.
Ранее мнение касательно данной инициативы представила вице-спикер парламента Армении Арпине Ованнисян, указав, что она напрямую ударит по карману представителей самого необеспеченного слоя населения.
«Это означает, что, к примеру, житель села, продающий свой товар, должен задекларировать образовавшийся от этой продажи доход. Или, к примеру, жена, дети отправившихся на заработки граждан, которые посылают определенную сумму денег семье, должны декларировать свой доход.
После декларирования, согласно проекту, 23% дохода должны направляться в госбюджет. Это означает, что если, например, вам отправили 100 долларов, то 23% от 100 долларов должны быть направлены в госбюджет. Я считаю, что это недопустимо. Просто нельзя позволить, чтобы проект был претворен в жизнь и стал реальностью в той форме, в которой представлен», – заявила в прямом эфире Facebook Арпине Ованнисян.