Արսեն Ղազարյանը համարում է, որ ՀՀ-ում մենաշնորհը վերացել է
«Այսօր ռազմավարական հեռանկարում պետք է դնել մրցունակ և ճկուն տնտեսություն ունենալու խնդիրը»,- Հայաստանի տնտեսության զարգացման արդի հիմնախնդիրները և ռազմավարական ուղղությունները խորագրով այսօր տեղի ունեցած խորհրդաժողովի ժամանակ լրագրողներին ասաց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը։
Հարցին՝ քաղաքական նոր իրավիճակում նկատո՞ւմ է, որ մենաշնորհը վերացել է, նա դրական պատասխան տվեց։
«Միանշանակ նկատում եմ, և դա ցանկացած միջին կամ խոշոր գործարար է նկատում՝ արդեն 7-8 ամիս։ Սա հեղափոխության ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկն է, որը կարողանում ենք վայելել»,- ասաց Արսեն Ղազարյանը՝ որպես մյուս ձեռքբերումներ նշելով մրցակցային դաշտի հավասարությունը, ռիսկերի կտրուկ նվազեցումը։
Անդրադառնալով ներդրումների թեմային՝ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահը նկատեց, որ ներդրումները մի փուլ սպիրալաձև կնվազեն, իսկ հետո ակտիվ կբարձրանան։
«Սա նվազել չէ, սպասումային ռեժիմ։ Ընտրություններից, քաղաքական կայունության ձեռքբերումից հետո մենք կունենանք դրա հակառակ պատկերը։ Ակնհայտ է, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո մեզ բոլորիս սպասվում է տնտեսական հեղափոխություն»,- համոզմունք հայտնեց Արսեն Ղազարյանը։
- Հոկտեմբերին տնտեսության ակտիվության ցուցանիշն աճել է 3%-ով
- Ինքներս պետք է հետաքրքրություն առաջացնենք մեր տնտեսության նկատմամբ. Սերգեյ Բագրատյան
- 2019-ին տնտեսական աճին նպաստող հիմնական գործոնը լայնածավալ կառուցվածքային բարեփոխումներն են. ԿԲ նախագահ
- 2019-ի համար կանխատեսվող 4,9 տոկոս տնտեսական աճը շարունակում է մնալ ակտուալ. Ջանջուղազյան
- Սեպտեմբերին տնտեսության աճը գրեթե զրոյական է, բայց ճիշտ չէ ասել՝ տնտեսության վիճակը վատ է. Մեսրոպ Առաքելյան

Экономика 12:24 23/11/2018 Армения
«На сегодняшний день в стратегической перспективе необходимо поставить задачу по получению конкурентоспособной и гибкой экономики», – заявил председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении (СППА) Арсен Казарян на сегодняшней конференции на тему «Актуальные проблемы и стратегические направления развития экономики Армении».
На вопрос, наблюдается ли в новой политической ситуации факт устранения монополий, он дал положительный ответ.
«Однозначно наблюдается, и это замечает любой представитель среднего или крупного бизнеса, это происходит вот уже на протяжении 7-8 месяцев. Это является самым большим достижением революции, которым мы можем наслаждаться», – отметил А. Казарян.
В качестве другого достижения он назвал равное конкурентное поле и резкое снижение рисков.
Обратившись к теме инвестиций, председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении отметил, что на определенном этапе будет зафиксировано снижение инвестиций по спирали, затем же – активное повышение.
«Это не снижение, а режим выжидания. После выборов, достижения политической стабильности мы получим обратную картину. Очевидно, что после бархатной революции нас всех ожидает также экономическая революция», – пояснил А. Казарян.