Քաղաքական 15:15 23/11/2018 Հայաստան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է «Հին Երևան» նախագծի տարածքի շինհրապարակ։ Նա նաև այցելեց Արամի 23 հասցեում գտնվող հուշարձան-կառույցի տարածք, որտեղ գործուներություն է իրականացնում «Հայ փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը։ Շենքը վթարային է դարձել՝ կառուցապատող ընկերություններից մեկի պատճառով։ Վարչապետի պաշտոնակատարին ծանոթարեցին, թե շենքի ամրացման համար ինչ տարբերականեր են առաջարկվում:
Նշենք, որ ավելի վաղ Քաղաքաշինության կոմիտեն հայտարարել էր, որ  հուշարձան-կառույցը փրկելու համար 3 վերականգնման նախագիծ է արվել։
Փաշինյանին ուղեկցում էին Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի և գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը։
Այնուհետև Մաշտոցի պուրակում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Փաշինյանը հայտարարեց, որ քաղաքական որոշում են կայացրել՝ ոչ մի պաշտմամշակութային հուշարձան չապամոնտաժել։
Պատասխանելով պաշտոնական լիազորությունները և վարչական ռեսուրսը չարաշահելու վերաբերյալ հնչած մեղադրանքների մասին հարցերին՝ նա նշեց «Այսինքն՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը սենյակից պետք է դուրս չգա՞:  ՀՀ որևէ քաղաքացի սահամանափակվա՞ծ է որևէ օր, որևէ երթ անելու համար։ ՀՀ ընտրական օրենսգիրքը և քարոզչության համար սահմանված ժամկետները հետևյալի համար են. քարոզչության համար նախատեսված ժամկետից դուրս մարդիկ սահմանափակված չեն որևէ ձևով, որևէ քարոզչություն անելու, որովհետև քաղաքական ուժերը պետք է անընդհատ քարոզչություն անեն»:
Հարցին, թե տրամադրությունների անկում և մտահոգ քաղաքացիներ տեսնու՞մ է, թե՞ ոչ, նա պատասխանեց. «Ամենամտահոգ քաղաքացին հիմա կանգնած է ձեր դիմաց»:
Ի դեպ՝ Հանրապետական կուսակցության կարգախոսն է՝ «Եթե մտահոգ ես, ընտրիր Հանրապետականին»
Ինչ վերաբերում է նոյեմբերի 26-ից արձակուրդ գնալու հարցին՝ պատասխանեց.  «Ընտրական օրենսգիրքն այդպիսի պահանջ չի ներկայացնում, ո՛չ։ Իմ նախընտրական քարոզչությունը սկսել է 2007 թվականին և չեմ ավարտվելու այնքան ժամանակ, քանի դեռ ես քաղաքական գործունեությամբ եմ զբաղվում»։

Политика 17:56 23/11/2018 Армения
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян сегодня побывал на стройплощадке проекта «Старый Ереван». Пашинян в частности посетил территорию расположенного по адресу Арами,23 здания-памятника, где свою деятельность осуществляет хор «Маленькие певцы Армении».
Здание находится в аварийном состоянии – из-за одной из компаний-застройщиков. И.о. премьера Армении ознакомили с предлагаемыми вариантами по укреплению здания.
Отметим, что ранее Комитет градостроительства заявил, что для спасения памятника разработано 3 проекта восстановления.
Пашиняна сопровождали мэр Еревана Айк Марутян и главный архитектор армянской столицы Артур Месчян.
Затем на сквере Маштоца на брифинге Пашинян заявил о принятом политическом решении: ни один историко-культурный памятник демонтирован не будет.
Отвечая на вопросы относительно прозвучавших обвинений в злоупотреблении должностными полномочиями и административным ресурсом, он отметил: «Что, по-вашему, должен делать и.о. премьер-министра? Должен не выходить из кабинета? Кто-либо из граждан Армении ограничен в проведении какого-либо шествия в какой-либо день? Избирательный кодекс РА и предусмотренные для проведения агитации сроки для следующего: люди вне срока проведения агиткампании не ограничены каким-либо способом в осуществлении агитации, потому что политические силы должны проводить агитацию постоянно».
На вопрос, видит ли спад настроений и обеспокоенных граждан, он ответил: «Самый обеспокоенный гражданин сейчас стоит перед вами».
Кстати, лозунг Республиканской партии Армении на предстоящих 9 декабря внеочередных выборах в НС РА – «Если обеспокоен – голосуй за Республиканцев».
На вопрос, уйдет ли он в период агиткампании в отпуск, Пашинян ответил: «Избирательный кодекс не выдвигает подобного требования. Нет. А свою предвыборную агитацию я начал с 2007 года и не завершу ее до тех пор, пока занимаюсь политической деятельностью».