Իրավունք 13:32 23/11/2018 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ ստորաբաժանումների և քննչական դեպարտամենտի իրականացրած լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և համալիր քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է կեղծ թղթադրամների պատրաստմամբ և իրացմամբ զբաղվող հանցավոր խումբ, հայտնաբերվել են ավելի քան 850 հազար ԱՄՆ դոլար կեղծ թղթադրամներ, որից 25 հազարը՝ իրացման  պահին, իսկ մնացած մասը՝ պատրաստման փուլում, ինչպես նաև դրանց տպման համար նախատեսված  սարքավորումները:
ԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են. «ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցները, իրացնելով կեղծ փողերի շրջանառության վերաբերյալ ստացված տվյալները՝ օպերատիվ-վերահսկողության ներքո կազմակերպել են 25 հազար ԱՄՆ դոլար կեղծ թղթադրամի գնումը, որից անմիջապես հետո ընդհանուր թվով 13 բնակարաններում և ավտոմեքենաներում իրականացվել են միաժամանակյա խուզարկություններ, որոնց արդյունքում էլ հայտնաբերվել են պատրաստման փուլում գտնվող շուրջ 835 հազար ԱՄՆ դոլար կեղծ թղթադրամները, դրանց տպման համար նախատեսված համակարգչային սարքավորումներ և այլ պարագաներ:
Կեղծ թղթադրամների տպման վայրում հայտնաբերվել է նաև շուրջ 1.5 կգ քաշով «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց, որի մի մասը կշռված և փաթեթավորված է եղել՝ հնարավոր է, որ  նախատեսվել են  իրացման համար:
Քրեական գործով բացահայտվել են խմբի 7 անդամներ, կատարվել են ձերբակալություններ: Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ շրջանառության մեջ դրված կեղծ փողերի այլ նմուշներ հայտնաբերելու ուղղությամբ»։

Право 14:27 23/11/2018 Армения
В результате совместных масштабных оперативно-розыскных мероприятий и комплексных следственных действий,  проведенных сотрудниками оперативных подразделений и следственного департамента Службы национальной безопасности (СНБ) Армении, выявлена преступная группа, занимающаяся изготовлением и сбытом фальшивых денежных купюр. Подробности представлеят пресс-центр СНБ Армении.
Согласно информации, обнаружены фальшивые купюры на сумму более 850 тысяч долларов США, из них 25 тысяч – в момент сбыта, а остальная часть – на этапе изготовления. Также обнаружено оборудование, предназначенное для печати банкнот.
«Сотрудники СНБ РА в ходе обработки полученных данных об обороте фальшивых денег, в рамках оперативного надзора организовали закупку поддельных банкнот на сумму в 25 тыс. долларов.
Непосредственно после этого в 13 квартирах и автомобилях были проведены одновременные обыски, в результате чего были обнаружены находящиеся на этапе изготовления фальшивые купюры в размере почти 835 тысяч долларов, а также компьютерное оборудование и другие приспособления, предназначенные для их печати», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что на месте печати фальшивых купюр обнаружена также марихуана весом в 1,5 кг, часть которой была взвешена и расфасована, и, возможно, была предназначена для сбыта.
«В рамках уголовного дела выявлены 7 членов группы, произведены задержания. Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры по  выявлению других образцов фальшивых денег, введенных в обращение», – указывает пресс-центр СНБ РА.