Քաղաքական 15:49 26/11/2018 Հայաստան
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ, նոյեմբերի 27-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահը հանդիպումներ կունենա ԳԴՀ բարձրագույն ղեկավարության՝ կանցլեր Անգելա Մերկելի, նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի, Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեի հետ: Հանդիպումների քննարկումների առանցքում կլինեն երկու երկրների փոխգործակցության օրակարգին և հեռանկարներին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը կհանդիպի Հայաստանում գործունեություն ծավալող և Հայաստանի հետ համագործակցությամբ հետաքրքրված գերմանացի գործարարների հետ: Քննարկումներ կծավալվեն հայաստանյան ներդրումային և գործարար միջավայրի, հայ-գերմանական տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահը կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովի կողմից կազմակերպված քննարկմանը, ինչպես նաև կայցելի Գերմանիայի Կարմիր խաչի կազմակերպություն, որը հատկապես վերջին 30 տարիներին բավականին արդյունավետ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում:
Պաշտոնական այցի շրջանակում նախագահը կայցելի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամաս, որտեղ նախատեսված է նրա հանդիպումը երկրամասի կառավարության ղեկավար Ռայներ Հազելոֆի հետ:
Հայաստանի նախագահի պաշտոնական այցի օրակարգը ներառում է նաև այցելություններ ԳԴՀ մի շարք գիտակրթական և գիտատեխնիկական հաստատություններ: Արմեն Սարգսյանը դասախոսություններով հանդես կգա «Բերթելսման» հիմնադրամում, Օտտո ֆոն Գուերիկեի համալսարանում:
Հանրապետության նախագահը հանրահայտ Կոնցերտհաուս Բեռլինում (Konzerthaus Berlin) ներկա կգտնվի հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակին նվիրված՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգին՝ անվանի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի մասնակցությամբ:

Политика 17:36 26/11/2018 В мире
По приглашению президента Федеративной Республики Германия Франка-Вальтера Штайнмайера президент Армении Армен Саркисян с супругой Нуне Саркисян 27 ноября с официальным визитом отбудет в Германию. Подробности представляет пресс-служба главы армянского государства.
В рамках визита президент РА Армен Саркисян проведет встречи с высшим руководством ФРГ – канцлером Ангелой Меркель, президентом Франком-Вальтером Штайнмайером, председателем Бундестага Вольфгангом Шойбле. В основе обсуждений в ходе встреч будут повестка взаимодействия двух стран и многочисленные вопросы, касающиеся  перспектив.
В ходе визита Армен Саркисян встретится также с немецкими предпринимателями, осуществляющими деятельность в Армении и интересующимися сотрудничеством с нашей страной. Будет развернуто обсуждение относительно инвестиционной среды и бизнес-климата Армении, а также возможностей развития двустороннего экономического сотрудничества.
Президент Армении примет участие в обсуждении, организованном Мюнхенской конференцией по безопасности, а также посетит Немецкий красный крест, который за последние 30 лет довольно эффективно работает в Армении.
В рамках официального визита Армен Саркисян посетит землю Саксония-Анхальт, где запланирована его встреча с руководителем земли Райнером Хазелофом.
Повестка официального визита президента включает также посещения ряда научно-образовательных и научно-технических учреждений ФРГ. Армен Саркисян выступит с лекциями в университете «Бертелсман» и в университет Отто фон Бисмарка.
Президент будет также присутствовать на концерте Национального филармонического оркестра Армении, посвященном 115-летию со дня рождения композитора Арама Хачатуряна, который состоится в известном Konzerthaus Berlin с участием именитого скрипача Сергея Хачатряна.