Քաղաքական 16:38 27/11/2018 Հայաստան
ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի Սիրիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Նորա Արիսյանի գլխավորած պատվիրակությանը, որը մեր երկիր է այցելել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:
ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, Արա Բաբլոյանը, ողջունելով հյուրերին անդրադարձել է երկու ժողովուրդների պատմական անցյալին ու ավանդույթներին, տարբեր ձևաչափերով արդյունավետ համագործակցությանը:
Խոսելով տարածաշրջանային խնդիրներից` խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Սիրիայի ու նրա քաղաքացիների անվտանգությունը և հույս հայտնել, որ շուտով խաղաղություն ու կայունություն կհաստատվի:
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև հարաբերությունների առավել խորացմանն ու զարգացմանը` Ազգային ժողովի նախագահն անհրաժեշտ է համարել խորհրդարանականների ակտիվ շփումներն ու փոխայցերը:
Հյուրերը, բարձր գնահատելով երկկողմ արդյունավետ փոխգործակցությունը, շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանին դժվար պահերին իրենց կողքին լինելու ու սիրիացի ժողովրդին սատարելու համար:
Պատվիրակության անդամները Սիրիա-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման գործում բարձր են գնահատել հայ համայնքի դերը, որը Սիրիայի հասարակության անբաժան մասն է և մեծ ներդրում ունի երկրի զարգացման գործում:

Общество 17:42 27/11/2018 Армения
Сегодня, 27 ноября, председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян принял   делегацию во главе с руководителем группы дружбы Сирия – Армения Народного собрания САР Норой Арисян, посетившую РА для участия в 52-м пленарном заседании ПАЧЭС.    Подробности сообщает пресс-служба парламента РА.
Согласно информации, приветствуя   гостей А.Баблоян, обратился к историческому прошлому и традициям двух народов, эффективному сотрудничеству в различных форматах.
Коснувшись региональных проблем, спикер парламента отметил, что Армения осознает важность безопасности Сирии и ее граждан, надеется на скорейшее воцарение   мира и стабильности.
Обратившись к еще большему углублению и развитию отношений между двумя странами, Председатель НС отметил необходимость активных контактов и взаимных визитов парламентариев.
Гости, высоко оценив плодотворное двустороннее взаимодействие, поблагодарили Армению за поддержку сирийского народа в трудные моменты.
Члены делегации в развитии отношений Сирия – Армения  оценили роль армянской общины, являющейся неделимой частью сирийского общества и внесшей большой вклад в развитие страны.