Քաղաքական 16:38 27/11/2018 Հայաստան
ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի Սիրիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Նորա Արիսյանի գլխավորած պատվիրակությանը, որը մեր երկիր է այցելել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:
ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, Արա Բաբլոյանը, ողջունելով հյուրերին անդրադարձել է երկու ժողովուրդների պատմական անցյալին ու ավանդույթներին, տարբեր ձևաչափերով արդյունավետ համագործակցությանը:
Խոսելով տարածաշրջանային խնդիրներից` խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Սիրիայի ու նրա քաղաքացիների անվտանգությունը և հույս հայտնել, որ շուտով խաղաղություն ու կայունություն կհաստատվի:
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև հարաբերությունների առավել խորացմանն ու զարգացմանը` Ազգային ժողովի նախագահն անհրաժեշտ է համարել խորհրդարանականների ակտիվ շփումներն ու փոխայցերը:
Հյուրերը, բարձր գնահատելով երկկողմ արդյունավետ փոխգործակցությունը, շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանին դժվար պահերին իրենց կողքին լինելու ու սիրիացի ժողովրդին սատարելու համար:
Պատվիրակության անդամները Սիրիա-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման գործում բարձր են գնահատել հայ համայնքի դերը, որը Սիրիայի հասարակության անբաժան մասն է և մեծ ներդրում ունի երկրի զարգացման գործում:

Politics 18:33 27/11/2018 Armenia
On November 27, the RA NA President Ara Babloyan received the delegation led by the Head of Syria-Armenia Parliamentary Friendship Group of the People's Assembly of the Arab Republic of Syria Nora Arissian, who visited our country to take part in the works of the 52nd Plenary Session of the Parliamentary Assembly of Black Sea Economic Cooperation (PABSEC).
Welcoming the guests, Ara Babloyan touched upon the two peoples' historical past and traditions and the effective cooperation in different formats, NA press office reported.
Talking about the regional problems, the speaker of the parliament noted that Armenia attached importance to the security of Syria and its citizens and has expressed hope that soon peace and stability will be established.
With regard to further deepening and development of relations between the two countries, the speaker of the National Assembly emphasized the necessity of the MPs' active contacts and mutual visits.
Highly assessing the bilateral effective cooperation, the guests expressed their gratitude to Armenia for supporting them and the Syrian people in hard moments.
The members of the delegation have highly appreciated the role of the Armenian community in the development of Syria-Armenia relations, which is the inseparable part of Syria's society and has great contribution in the development of the country.