Տնտեսություն 16:22 28/11/2018 Հայաստան
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, համամասնական ցուցակը գլխավորող Գագիկ Ծառուկյանն ու Տավուշում ռեյտինգային կարգով կուսակցության կողմից առաջադրված թեկնածուները հանդիպեցին սահմանամերձ մարզի Իջևան քաղաքի բնակչությանը։ Ծառուկյանն ասաց, նախապես խոսք իր համար չեն գրել, անգիր չի արել, ժամեր շարունակ կարող  է կետ առ կետ ներկայացնել իրենց ծրագիրը, քանի որ ամեն ինչ գիտի իր կյանքի փորձից, ծնվել է սովորական աշխատող ընտանիքում, հարստացել ոչ թե միանգամից, այլ՝ կամաց-կամաց։
«Ամբողջ Աբովյանը, Կոտայքի մարզը գիտի, թե առաջին միլիոնը ոնց է վաստակել Ծառուկյանը։ Դրա համար ես ուզում եմ ասել, բոլորն էլ գիտեն։ Բոլորն էլ ուզում են աշխատեն, լավ ապրեն, չեն ուզում նպաստ ստանան, օգնություն ստանան, ուզում են աշխատել, իրենց ընտանիքը պահել, հոգսերը հոգալ, իրենց երջանիկ զգալ»,-ասաց կուսակցության առաջնորդը ու չմանրամասնեց առաջին միլիոնի պատմությունը։
Ծառուկյանի խոսքով, ինքը չի խոստանալու երկնքից աստղեր իջացնել, չի հայտարարելու, որ կախարդական փայտիկ ունեն։
«Իմ հնարավորությունների սահմաններում արել եմ, անելու եմ՝ ինչ կարող եմ։ Թե ինչքան ձայն կտաք կամ չեք տա, դա ձեր որոշելու իրավունքն է։ Դուք եք այս երկրում ապրելու, ձեր և իմ երեխաները, մենք այստեղից չենք գնալու։ Ուզում եմ, որ իմ երեխաներն ապրեն բարեկեցիկ երկրում, դրա համար պետք է պայմաններ ու հնարավարություններ ստաղծել։ Այսօր մենք դա կարող ենք միասնական անել»,-նշեց թեկնածուն ու հիշեցրեց, Հայաստանից վատ վիճակում գտնվող երկրներ են եղել, ապա զարգացել։
Նա որպես առաջին խնդիր նշեց ընտանիքների՝ վարկերի տակ գտնվելը. «Ունենք 650 հազար ընտանիք ու մեկ մլն ու կես վարկառու, ամեն ընտանիքից 2-3 մարդ վարկի տակ է։ Խնդիրը պետք է կարգավորվի։ Դրա համար բանկերի, պետության աջակցությունն է պետք։ Դրա հետևանքով գրավ դրած գույքն էլ է արժեզրկվում»։
Հաջորդ խնդիը, որ նշեց Ծառուկյանը, այն է, որ խելացի երեխան վարձի վճարով դուրս չմնա բուհից։
«Պետք է հնարավորություն տալ, որ ուսանողը հետագայում վճարի ուսման վարձը՝ աշխատելու ընթացքում։ Բոլորը լուծվող խնդիրներ են։ Պետք թույլ տալ, որ զարգանա փոքր ու միջին բիզնեսը։ Պետք է թեթևացնել հարկերը։ Ճգնաժամի ժամանակ հարկերը չեն ավելացնում, դրա հետևանքով մարդիկ դառնում են գործազուրկ, հիմնարկները սնանկանում են, մարդիկ նպաստ են ստանում կամ արտագաղթի ճամփան բռնում»,-խնդիրներն ու իր պատկերացրած լուծումները թվարկեց Ծառուկյանը։

Экономика 17:38 28/11/2018 Армения
Председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян: В условиях экономического кризиса налоги не увеличиваются
Председатель партии «Процветающая Армения», возглавляющий пропорциональный список Гагик Царукян и кандидаты от данной политсилы, баллотирующиеся по рейтинговой системе в Тавушской области РА, в рамках агиткампании к предстоящим 9 декабря с.г. внеочередным выборам в Национальное Собрание РА, провели встречу с жителями города Иджеван.
Гагик Царукян отметил, что текст выступления не был заранее подготовлен и написан, он его наизусть не учил, и часами может пункт за пунктом представлять программу партии, поскольку знает всё на основании своего жизненного опыта. Он отметил также, что родился в семье рабочих, обогатился не сразу, а постепенно.
«Весь город Абовян, Котайкская область Армении знают, как Гагик Царукян заработал свой первый миллион. Посему хочу сказать, что об этом знают все. Все хотят работать, хорошо жить, не хотят получать пособие, помощь, хотят работать и содержать свои семьи и чувствовать себя счастливыми», – отметил Гагик Царукян.
По словам Г. Царукяна, он не собирается обещать, что достанет звезду с неба, и заявлять, что у них есть волшебная палочка.
«В рамках своих возможностей я делал, делаю и буду делать всё, что могу. И ваше право в том, чтобы голосовать или не голосовать за меня. Вам жить в этой стране, вашим и моим детям, мы не собираемся отсюда уезжать. Хочу, чтобы мои дети жили в благоустроенной стране, а для этого нужно создать условия и возможности. Сегодня мы можем сделать это вместе», – отметил он.
Гагик Царукян напомнил также, что были страны, которые находились в более плохом экономическом состоянии, однако затем начали развиваться.
В качестве первоочередной проблемы, требующей решения, Г. Царукян отметил: «В Армении 650 тысяч семей и полтора миллиона заемщиков, 2-3 человек из одной семьи имеют кредитные долги. Данная проблема должна быть урегулирована. Для этого необходима поддержка банков и государства. Вследствие этого заложенное имущество также обесценивается».
Гагик Царукян отметил также: «Необходимо предоставить возможность, чтобы студенты выплачивали плату за обучение в дальнейшем, уже во время работы. Всё это решаемые проблемы. Необходимо позволить, чтобы развивался малый и средний бизнес. Нужно облегчить налоги. В условиях экономического кризиса налоги не увеличиваются, поскольку вследствие этого люди становятся безработными, предприятия обанкрачиваются, люди получают пособия или выбирают работу за границей».