Իրավունք 12:21 28/11/2018 Հայաստան
Շիրակի մարզի Արևիկ գյուղի դպրոցի երկրորդ դասարանի աշակերտուհիներ Ս.  Թ-ի և Մ. Ն-ի հետ տեղի ունեցած արտակարգ դեպքով ոստիկանությունն է զբաղվում։ Նշենք, որ երեկ, աշակերտուհիները փակված մնալով դասասենյակում, վախենալով, որ այնտեղից չեն կարող դուրս գալ, ցած են նետվել դասասենյակի պատուհանից և վնասվածքներ ստացել։
«Ահազանգ ունենք, այս պահին հետաքննություն է գնում»,- Panorama.am-ը աս մասին տեղեկացավ ոստիկանությունից։
Դեպքի մանրամասները պարզելու համար զրուցեցինք դպրոցի տնօրեն Հակոբ Թորոյանի հետ, ով այսպես ներկայացրեց տեղի ունեցածը.
«Երկրորդ դասարանի երկու աշակերտները դասվարի հետ հինգերորդ ժամից` 13:10-ից հետո մնացել են, որ դասասենյակի ծաղիկները խնամեն, ջրեն: Դասվարը մի 15-20 րոպե մնացել է նրանց հետ, հետո տնից զանգել են, ասել են, որ երեխան վատ է զգում, շուտ տուն արի։ Նա դասասենյակի բանալին մոռացել է սեղանի վրա, իջել է փոխտնօրենից թույլտվություն է վերցրել ու գնացել։
Երեխաները մինչև ժամուկես մնացել են դասասենյակում և այդ ընթացքում բանալիով ներսից փակել են դուռը, այնուհետև ժամը երեքի կողմերը ուզեցել են դուռը բացել ու չեն կարողացել, լուսամուտից գոռացել են, մարդ չի լսել իրենց, քանի որ դասասենյակի դիրքը այնպես է, որ հեռու է ուսուցչանոցից։ Վախենալով, որ իրենց չեն լսի, որ կարող է հանկարծ այդտեղ մնան, մոտ չորս մետր բարձրությամբ լուսամուտից թռել են։ Ես զրուցել եմ նրանց հետ, այդպես են ասել։ Դպրոցի մոտ բնակվող հարևանը, տեսնելով երեխաներին, անմիջապես զանգել է պահակին, պահակն էլ ինձ զանգեց  ու եկա դպրոց, ծնողներն էլ եկան ու երեխաներին արագ հասցրեցինք հիվանդանոց, այնտեղ ստուգեցին, Ս-ին բան չէր պատահել, ցավեր ուներ, առաջին օգնություն ցուցաբերեցին, դուրս գրեցին, իսկ Մ-ն աջ բազուկի կոտրվածք ուներ, վիրահատեցին, հիմա նա հիվանդանոցում է»։
Տնօրենն իր խոսքում նշեց, որ դեպքի ժամանակ ինքը դպրոցում չի եղել. «Ընտրական հանձնաժողովի անդամ եմ, այդ ժամանակ ընտրատարածքում էի, զանգել կանչել էին»։
Մեր հարցին, թե արդյոք իրավունք ունի աշխատանքային ժամին նման հարցերով զբաղվելու՝ Թորոյանը պատասխանեց. «Երբեմն աշխատանքային ժամերին նիստեր են լինում, այդ օրը բյուլետեններ պետք է ստանայինք, աշխատանքի բաժանում էր կատարվում, դրա համար այնտեղ էի»։
Մեկ այլ հարցին, թե երեխաները դասերից հետո հերթապահ են մնու՞մ՝ դասասենյակները մաքրելու համար, նա պատասխանեց. «Ոչ, հավաքարարներն են մաքրում»։

Право 16:45 28/11/2018 Армения
Сотрудники Полиции Армении занимаются выяснением чрезвычайного инцидента, произошедшего с ученицами второго класса села Аревик Ширакской области Армении С.Т. и М.Н. Отметим, что, накануне, оставшись за закрытыми дверями класса, испугавшись, что не смогут выбраться из кабинета, они выпрыгнули из окна и получили травмы.
«Поступил сигнал, сейчас идет расследование инцидента», – сообщили корреспонденту Panorama.am из Полиции.
С целью выяснения подробностей инцидента корреспондент Panorama.am побеседовал с директором данной школы Акопом Торосяном, который рассказал следующее:
«Ученицы второго класса после 13:10 вместе с учителем остались в классе, чтобы полить цветы. Учитель около 15-20 минут находился с ними, после чего ей позвонили и сказали, что ребенок чувствует себя плохо и необходимо быстро прийти домой. Она забыла ключи от класса на столе, спустилась спросить разрешения у заместителя директора школы и ушла домой.
Дети примерно полтора часа находились в классе и в течение этого времени они закрыли дверь класса изнутри, затем примерно в три часа попытались открыть дверь, однако не сумели, начали кричать из окна, но их никто не услышал, поскольку класс находится далеко от учительской комнаты. Испугавшись того, что их не услышат, что, вдруг они останутся в классе за закрытыми дверями, они решили спрыгнуть примерно с четырехметровой высоты.
Я уже побеседовал с ними, они мне всё это рассказали. Один из жителей дома, находящегося по соседству с школой, увидев детей, сразу же позвонил охраннику школы, а охранник позвонил мне и я пришел туда, затем пришли родители учениц и быстро доставили детей в больницу, там уже был проведен медосмотр, с С. Т. ничего не произошло, у неё были некоторые боли, была оказана первая помощь. А вот у М.Н. – перелом руки, её прооперировали, сейчас она находится в больнице».
Директор отметил также, что во время инцидента он не находился в школе. «Я являюсь членом Избирательной комиссии, во время инцидента находился на избирательном участке, откуда и приехал в школу», – отметил он.
На вопрос, имеет ли он право на то, чтобы заниматься подобными вопросами в рабочее время, директор ответил: «Иногда в рабочее время проводятся заседания, в этот день мы должны были получить бюллетени, осуществлялось разделение работ, посему я и находился там».
На другой вопрос, остаются ли школьники на дежурство после уроков, для уборки класса, директор ответил: «Нет, это делают уборщицы».
Отметим, что на момент телефонного разговора с директором школы сотрудники Полиции находились в школе.