Քաղաքական 12:05 28/11/2018 Հայաստան
«Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանն իր ուրույն տեղն ունի։ Այսօր մենք ունենք այնպիսի նվաճումներ, առանց որոնց հնարավոր չէ առաջ շարժվել»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը։
Հարցին՝ ի՞նչ ձեռքբերումներ կառանձնացնի այս ոլորտում՝ Ալավերդյանը պատասխանեց՝ նախ իշխանությունների վերաբերմունքը մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության նկատմամբ։
«Նախկինում վերաբերմունքն իրապես ուրիշ էր, իշխանությունները կարծես չէին հասկանում, թե սա ինչ հաստատություն է՝ ամենամեծ ՀԿ-ն, թե ամենափոքր և ամենաթույլ պետական մարմինը։ Այժմ կա վերաբերմունքի փոփոխություն, սակայն դա չի նշանակում, որ աշխատանքն ավելի հեշտացել է. հակառակը։ Երկրորդ դրական փոփոխությունը հասարակության մեջ մարդու իրավունքների ընկալումն է, և այն, թե ինչ հարցերով կարելի է դիմել ՄԻՊ-ին։ ՄԻՊ-ն այլևս որպես սուրբ չի դիտարկվում, և բոլոր հարցերով նրան չեն դիմում»,- ասաց Լարիսա Ալավերդյանը։
Ինչ վերաբերում է ոլորտի բացթողումներին,ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանը դրանց թվում նշեց մարզերում ՄԻՊ ներկայացուցչությունների բացակայությունը։
Լրագրողները Լարիսա Ալավերդյանից նաև հետաքրքրվեցին՝ ինչպե՞ս կգնահատի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների պաշտպանության մակարդակը՝ հաշվի առնելով վերջին դատական գործընթացները։
«Ես միշտ հանդես եմ գալիս որպես մարդու իրավունքների պաշտպան։ Եվ անգամ այն դեպքերում, երբ նա այս իրավիճակում է հայտնվել։ Ես կոշտ քննադատության եմ ենթարկվել, սակայն էլի նշել եմ այն իրավունքների խախտումների մասին, որոնք տեղի են ունեցել երկրորդ նախագահի հանդեպ։ Ես գտնում եմ, որ դա էլ է մեր նվաճումը, երբ մենք երևույթը կարողանում ենք դիտարկել տարբեր տեսանկյուններից։ Ցանկացած իրավիճակում մարդու իրավունքները պետք է պաշտպանված լինեն։ Եվ նրա դատապաշտպաններն են նշում, և ես կարող եմ նշել, որ դատական գործընթացը գնում է  բնականոն ձևով և իրավունքին չհակասող ճանապարհով»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով Մարտի 1-ի բացահայտման գործընթացին` Լարիսա Ալավերդյանը նշեց, որ ցանկացած իրավիճակում երկրի կանոնակարգված գոյությունը կախված է միայն ու միայն իշխանություններից, և ընդդիմության գործողությունները պետք է դիտարկվեն միայն դրանից հետո։
«Այն ժամանակ էլ ասել եմ, որ ամբողջ տեղի ունեցածի համար պատասխանատվություն է կրում հենց նախագահը։ Բայց պատասխանատվությունը պետք չէ շփոթել մեղավորության և մեղքի հետ»,- շեշտեց մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանը։
Իսկ ինչպես է գնահատում քարոզարշավի ընթացքը, խախտումներ նկատե՞լ է, հետաքրքրվեցին լրագրողները։
Վերջինս նախ նշեց, որ քարոզարշավը սկսվել է նախատեսվածից շուտ, սակայն զարմանալի է, որ ԿԸՀ-ն, ի տարբերություն նախորդ տարիների, դա օրենքի խախտում չի որակել։
«Ես կանխատեսել եմ, որ պետք է լինի կոպիտ, սև PR-ով և հակադրվելով աշխատանք, տեսանք առաջին օրից։ Ես բոլորին հորդորում եմ անցնել դրական դաշտ։ Կոպիտ քարոզարշավ արվում է գրեթե բոլոր ուժերի կողմից, և սա երկրի զարգացման և ապագայի  համար ամենևին արդյունավետ չէ»,- ամփոփեց Ալավերդյանը։

Право 12:49 28/11/2018 Армения
«В Армении у Защитника прав человека (омбудсмен) свое особое место. У нас сегодня имеются такие достижения, без которых невозможно было бы двигаться вперед», – сказала сегодня в беседе с журналистами председатель общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
В ответ на вопрос, какие достижения она выделит в сфере, Алавердян сказала: во-первых, отношение властей к институту защитника прав человека.
«В прошлом отношение было действительно иным: власти, кажется, не понимали, что собой представляет это учреждение. В настоящее время наблюдается изменение отношения, но это не означает, что работа стала проще, наоборот. Второе позитивное изменение – восприятие прав человека в обществе и того, по каким вопросам можно обращаться к омбудсмену. Защитник прав человека более не считается святым, к нему не обращаются по всем вопросам», – сказала Лариса Алавердян.
Что касается упущений в сфере, первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян среди них отметила отсутствие представительств офиса Защитника прав человека в областях.
Журналисты также спросили Ларису Алавердян, как она оценивает уровень защиты прав второго президента РА Роберта Кочаряна, учитывая судебное разбирательство.
«Я всегда выступаю в качестве защитника прав человека. И даже в случаях, когда человек оказался в такой ситуации. Меня подвергли жесткой критике, но я все равно озвучивала нарушения в области прав человека, которые имели место в отношении второго президента. Я считаю, что это также является нашим достижением, когда мы можем рассматривать явление с разных точек зрения. Права человека должны быть защищены в любой ситуации. Это отмечают и его адвокаты, отмечаю и я – судебный процесс идет нормальным путем, непротиворечащим праву», – сказала она.
Коснувшись вопроса раскрытия «дела 1 марта», Лариса Алавердян сказала: в любой ситуации упорядоченное существование страны зависит только и только от властей, а действия оппозиции следует рассматривать только после этого.
«Я и в то время говорила: всю ответственность за произошедшее несет сам президент. Но ответственность не следует путать с виновностью и виной», – подчеркнула она.
Оценила Лариса Алавердян и ход стартовавшей 26 ноября агиткампании к предстоящим 9 декабря с.г. внеочередным выборам в Национальное Собрание РА.
«Во-первых, агиткампания началась раньше срока. ЦИК, в отличие от предыдущих лет, посчитал, что нарушения закона нет. Это было новостью для меня», – сказала Л.Алавердян.
«Я предполагала, что будет вестись грубая агитация, черный PR. Это было заметно с первого дня агиткампании. Я призываю политические силы вернуться в позитивное русло. Грубая агиткампания проводится практически всеми силами , и это вовсе не является эффективным с точки зрения развития и будущего страны», – резюмировала Алавердян.