Հունվարի 1-ից ծերության, հաշմանդամության, մեկ կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստները կավելանան
Կառավարությունն այսօրվա նիստում քննարկեց նվազագույն կենսաթոշակ սահմանելու մասին նախագծերիի փաթեթը, որի նպատակը կենսաթոշակառուների, ծերության, հաշմանդամության և կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստ ստացողների շրջանում ծայրահեղ աղքատությունը հաղթահարելն է։
«Պետական նպաստների մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսվում է սահմանված ծերության, հաշմանդամության, մեկ կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստների չափերը սահմանել 25500 դրամ։ Ներկայումս ծերության նպաստի չափը կազմում է 16000 դրամ, 1-ին խմբի հաշմանդամի և հաշմանդամ երեխայի համար՝ 21500 դրամ, երկրորդ խմբի հաշմանդամի համար՝ 19000 դրամ, երրորդ խմբի հաշմանդամի համար՝ 16000 դրամ, կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստի չափը՝ 16000 դրամ։
Այսպիսով, նախագիծն ընդունվելու դեպքում «Պետական նպաստներ մասին» ՀՀ օրենքով 25500 դրամից պակաս կենսաթոշակ ստացող կենսաթոշակառու, իսկ «Պետական նպաստներ մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված ծերության, հաշմանդամության, մեկ կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստները 2019 թվականի հունվարի 1-ից կվճարվեն 25500 դրամի չափով:
ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ սա չափազանց կարևոր նախաձեռնություն է: «Սոցիալական առումով խոցելի խմբերը, ծերության նպաստ ստացողները, որոնք մինչ այժմ ստանում էին 16 և 19 հազար դրամ նպաստներ, հունվարի 1-ից ստանալու են 25 հազար 500 դրամ: Սա այն անհրաժեշտ գումարն է, որն անհրաժեշտ է մարդուն չսովելու համար: Հայաստանը սոցիալական պետություն է և բոլորս պարտավորություն ունենք սոցիալապես խոցելի խմբերի առաջ և պետք է լավագույն ջանքերը գործադրենք, որպեսզի այդ պարտավորությունը որքան հնարավոր է արժանապատիվ կերպով կատարենք»,- նշեց Արարատ Միրզոյանը:

Экономика 13:02 29/11/2018 Армения
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания обсудило пакет проектов об установлении минимальной пенсии, цель которого состоит в преодолении крайней бедности среди пенсионеров, получающих пособия по старости, инвалидности и при потере кормильца.
Законом РА «О государственных пособиях» предполагается размеры пособий по старости, инвалидности и при потере одного кормильца установить в размере 25500 драмов В настоящее время размер пособия по старости составляет 16000 драмов, при потере кормильца – 16000 драмов.
Таким образом, при принятии пакета проектов,  с 1 января 2019 года в Армении не будет пенсии ниже 25 500 драмов, а вышеперечисленные пособия составят 25500 драмов.
И.о. первого вице-премьера Армении Арарат Мирзоян отметил, что это чрезвычайно важная инициатива. «Социально уязвимые группы, получающие пособия по старости с 1 января получат 25 500 драмов. Это та сумма, которая необходима человеку, чтобы не голодать. Армения – социальное государство, и у нас у всех есть обязательство перед социально уязвимыми группами, мы должны прилагать серьезнейшие усилия, что выполнять это обязательство как можно достойнее», – отметил Мирзоян.