Հասարակություն 16:32 29/11/2018 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն այսօր այցելել է Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոն: ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից հայտնում են, որ պաշտպանը ծանոթացել է 20-ամյա կենտրոնի պայմաններին, որոնք միտված են տարբեր ֆիզիկական ու մտավոր խնդիրներ ունեցող անձանց վերականգնմանն ու զարգացմանը:
Ա. Բեգլարյանը բարձր է գնահատել կենտրոնի դերակատարությունը արցախցիների առողջության վերականգնման գործում՝ կարևորելով, որ այն անվճար հիմունքներով սպասարկում է բոլոր տարիքի անձանց, ինչպես նաև նշանակալի աշխատանք է կատարում հասարակության մեջ հաշմանդամների ինտեգրման ուղղությամբ:
Պաշտպանը ծանոթացել է նաև կենտրոնին կից գործող՝ Մանկական ցերեկային առողջության կենտրոնի և պետական ու բարեգործական համատեղ միջոցներով երկու տարի առաջ հիմնված աուտիզմի ցերեկային խնամքի ու բուժման կենտրոնի պայմաններին՝ ընդգծելով ընտրված ձևաչափի ու մեթոդաբանության դրական ազդեցությունը հաշմանդամ երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցում: Ա. Բեգլարյանը և կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Վարդան Թադևոսյանը մտքեր են փոխանակել հետագա համագործակցության շուրջ՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով խորացնել երկու կառույցների միջև առկա փոխգործակցությունը հաշմանդամների իրավունքների պատշաճ պաշտպանության նպատակով:

Artsakh Republic Human Rights Defender Artak Beglaryan visited Caroline Cox Rehabilitation Center today, the human rights defender's office informed. The Ombudsman learnt the conditions of the 20-year center, which is aimed at the rehabilitation and development of people with different physical and mental disabiities.
Mr. Beglaryan highly assessed the role of the center in restoring the Artsakh people's health, noting that it provides free-of-charge services to people of all ages, as well as makes a significant contribution to the integration of the disabled in the society.
The Defender also got acquainted with the Center for Day Care and Treatment of Autism founded two years ago by the Children's Day Care Center and state and charitable means, underlining the positive impact of the selected format and methodology on the protection of children with disabilities. Mr. Beglaryan and the founding director of the center Vardan Tadevosyan exchanged views on further cooperation and expressed readiness to deepen the existing cooperation between the two institutions for the proper protection of the rights of the disabled.