Քաղաքական 12:22 30/11/2018 Աշխարհում
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Պավել Կլիմկինը կարծում է, որ Կիևին անհրաժեշտ չեն Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները։ Նա նաև հավելել է, որ կողմ է Ռուսաստանի հետ կենսաչափական վիզային ռեժիմի գործարկմանը։ Այս մասին հայտնում է kommersant-ը։
«Ես անձամբ ու էմոցիոնալ առումով կարծում եմ, որ մեզ պետք չեն Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները»,-ասել է Կլիմկինը «Право на власть» թոք-շոուի ժամանակ։
Ուկրաինայի ԱԳ նախարարը կանխատեսում է, որ մոտ ժամանակներս կդադարեցվի երկու երկրների միջև կնքված մոտ 40 համաձայնագրերի գործունեությունը։
«Մենք վերջին շրջանում «սպանեցինք» 48 երկկողմ համաձայնագրեր։ Հաջորդ չափաբաժինը կլինի շատ շուտով, մոտ 40 պայմանագիր»,-ասել է Պավել Կլիմկինը։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ-Ուկրաինա հարաբերությունները սրվեցին նոյեմբերի 25-ին Կերչի նեղուցում տեղի ունեցած բախումից հետո, որի արդյունքում ՌԴ-ն առգրավել է Ուկրաինայի 3 ռազմանավերն ու նավաստիներին, որոնք, ըստ ռուսական կողմի, հատել էին իր ջրային տարածքը։

Politics 12:56 30/11/2018 World
Ukrainian Foreign Minister Pavlo Klimkin thinks that Kiev does not need diplomatic relations with Russia. He also added that he supports the launch of a biometric visa regime with Russia, Kommersant reported.
"I personally and emotionally believe that we do not need diplomatic relations with Russia," Klimkin said during a talk show.
Ukrainian Foreign Minister predicts that nearly 40 agreements between the two countries will be suspended in the near future.
"We have recently "killed"48 bilateral agreements. The next dose of about 40 contracts is to follow very soon," Klimkin said.
Russia-Ukraine relations have flared up after the Russian ships opened fire on November 25 towards two Ukrainian gunboats and a tug at the Kerch Strait off the coast of Crimea, which was annexed by Russia in 2014. 24 Ukrainians were detained and at least 3 were wounded in the incident.
Ukraine described it as an "act of aggression". Russia said the ships had illegally entered its waters.