Տնտեսություն 17:11 30/11/2018 Հայաստան
Հեղինակավոր ամերիկյան S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է B+/B երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշ` «կայուն» հեռանկարով: Ամերիաբանկն առաջին հայկական ընկերությունն է, որ արժանացել է S&P վարկանիշի: Առայժմ S&P Global Ratings-ը չի շնորհել սուվերեն վարկանիշ Հայաստանի Հանրապետությանը:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ից հայտնում են, որ ըստ S&P Global Ratings-ի` Հայաստանի սուվերեն վարկարժանությունն արտացոլում է բանկի վարկանիշի սահմանափակումները, այսինքն` Ամերիաբանկի սեփական վարկարժանության (stand-alone credit profile (SACP)) bb- գնահատականը մեկ քայլով ավելի բարձր է, քան երկարաժամկետ B+ վարկանիշը:
Ամերիաբանկի վարկարժանությունն արտացոլում է Ամերիաբանկի` Հայաստանի խոշորագույն բանկի դիրքը և S&P Global Ratings-ի սպասումներն առ այն, որ բանկը կպահպանի առաջատարի դիրքը, իսկ կապիտալացման մակարդակը մոտակա 24 ամսում կավելանա շնորհիվ կայուն եկամտի:
Վարկանիշի` մոտակա 12 ամսվա կայուն հեռանկարն արտացոլում է S&P Global Ratings-ի կանխատեսումներն առ այն, որ բանկի գործունեությունը և ֆինանսական ցուցանիշները նշված ժամանակահատվածում կայուն կլինեն շնորհիվ շուկայական ամուր դիրքի և Հայաստանի մակրոտնտեսական միջավայրի բարելավման:
Ըստ S&P Global Ratings-ի` Հայաստանի բանկային հատվածը կայուն կլինի, առանց շուկայի նկատելի խեղաթյուրումների: Ճյուղային ռիսկի միտումը ևս գնահատվում է կայուն:
S&P Global Ratings-ը վարկային ռիսկը համարում է Հայաստանի բանկային հատվածի վրա բացասաբար ազդող գործոն` հաշվի առնելով արտարժութային վարկերի, հատկապես ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրված չհեջավորված վարկերի ավելի բարձր կշիռը, քան համեմատելի երկրներում, և այն, որ Հայաստանի դատաիրավական համակարգը դեռ լիովին չի կայացել: S&P Global Ratings-ը Հայաստանի բանկային հատվածի տնտեսական ռիսկի միտումը գնահատում է կայուն:
Գործակալությունը նաև նշում է, որ նախորդ 6 տարվա ընթացքում Ամերիաբանկն ունեցել է շահութաբերության լավ ցուցանիշներ, մասնավորապես` ակտիվների միջին եկամտաբերությունը կազմել է 1.4%, իսկ ծախսերի հարաբերությունը եկամտին 2017թ. վերջի դրությամբ կազմել է 40%, որը բավականին լավ ցուցանիշ է տեղական և արտասահմանյան բանկերի համեմատ:
S&P Global Ratings-ի կարծիքով Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջատար դիրքը պահպանելու լավ հնարավորություններ ունի` հաշվի առնելով բարենպաստ մակրոտնտեսական միջավայրը ու դրա բարելավումը, ինչպես նաև պրոֆեսիոնալ ղեկավարների թիմն ու մեծ կարողություն ունեցող վերահսկող բաժնետիրոջը, ով մեծ փորձ ունի բանկային և ֆինանսական ոլորտում:

Economy 17:20 30/11/2018 Armenia
The reputable US-based S&P Global Ratings assigned Ameriabank 'B+/B' long and short-term issuer credit ratings with stable outlook. Ameriabank is the first Armenian company rated by S&P Global Ratings. So far, S&P Global Ratings has not assigned a sovereign rating to the Republic of Armenia, the bank said in a press release.
According to S&P Global Ratings, the Armenian sovereign's creditworthiness reflects a constraint on the ratings on Ameriabank. Meaning that Ameriabank’s stand-alone credit profile (SACP) rated 'bb-' is one notch higher than its final 'B+' long-term rating.
Ameriabank's creditworthiness reflects the bank's position as the largest bank in Armenia, and S&P Global Ratings’ expectation that it will maintain its leading position in the market and its capitalization will strengthen over the next 24 months, supported by stable profits.
The stable outlook over rating horizon of the next 12 months reflects S&P Global Ratings’ prediction that the bank's business and financial profiles will remain stable, supported by its solid market position and improving economic prospects in Armenia.
S&P Global Ratings expects the banking system in Armenia to be stable, with no apparent market distortions. The trend for industry risk is also considered to be stable.
In the rating, the agency sees credit risk as a weakness for the Armenian banking sector, taking into consideration much higher than peers’ average level of loans in foreign currency, in particular to unhedged retail borrowers and companies, and still-developing judicial and legal systems. S&P Global Ratings consider the economic risk trend for the banking sector in Armenia as stable.
S&P Global Ratings also mentions that Ameriabank has reported good profitability over the past six years, with an average return on assets of 1.4%. The bank's cost-to-income ratio was 40% at year-end 2017, comparing well with that of local and international peers.
In S&P Global Ratings’ view Ameriabank is well positioned to retain its leading market positions in Armenia, in light of the favorable and improving macroeconomic environment, and supported by its professional management team and a wealthy controlling shareholder with significant experience in banking and the financial sector.