Հայաստանը 9 կետով բարելավել է դիրքը միջազգային էներգետիկական վարկանիշում
Հայաստանը բարելավել է դիրքը միջազգային էներգետիկական վարկանիշում՝«էներգետիկական տրիլեմայի ինդեքս»-ում՝ զբաղեցնելով 43-րդ տեղը 125 երկրների շարքում՝ նախորդ տարվա 52-ի փոխարեն: «էներգետիկական տրիլեմայի ինդեքս»-ը կազմվել է Համաշխարհային Էներգետիկ խորհրդի կողմից:
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության փոխանցմամբ՝ զեկույցում նշված է, որ Հայաստանն ամրապնդում է էլեկտրաէներգիայի բնագավառում կապերը հարևան երկրների՝ Իրանի և Վրաստանի հետ. Իրանի հետ ընթացքի մեջ է 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը, նման ծրագիր է մշակվում նաև Վրաստանի հետ:
Ըստ զեկույցի՝ նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանում զարգացել է արևային էներգետիկայի ոլորտը: Գործարկվել է 4 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ 4 ֆոտովոլտային կայան:
Առաջիկա տարիներին Հայաստանը կշարունակի զարգացնել վերականգնվող էներգետիկայի ներուժը, մասնավորապես՝ արևային էներգիայի:
«Հայաստանը նաև մասնակցում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ընդհանուր էլեկտրաէներգիայի շուկայի ստեղծմանը»,- նշված է զեկույցում:
«էներգետիկական տրիլեմայի ինդեքս»-ում երկրների էներգետիկական ցուցանիշները գնահատվում են երեք չափորոշիչներով՝ էներգետիկ անվտանգություն, էներգետիկական կապիտալ և բնապահպանական կայունություն՝ հիմնված գլոբալ և ազգային տվյալների վրա:
Նախարարությունից նշում են, որ «էներգետիկական տրիլեմայի ինդեքս»-ը կազմվում է ամեն տարի Համաշխարհային Էներգետիկ խորհրդի կողմից՝ Oliver Wyman խորհրդատվական կազմակերպության գործընկերությամբ:

Armenia improved its position in the global energy ranking
Armenia improved its position in the World Energy Council’s Energy Trilemma Index global energy ranking, running the 43th among 125 countries instead of the 52th of the previous year.
According to the Ministry of Energy and Natural Resources, the report states that Armenia strengthens the energy relations with neighboring countries, Iran and Georgia. Construction of a 400 kV transmission line is underway with Iran, and similar projects are being developed with Georgia.
According to the report, during the last year the solar energy sector has developed in Armenia. Four photovoltaic power plants with a total capacity of 4 MW were launched.
In the coming years Armenia will continue to develop the potential of renewable energy, in particular, solar energy.
"Armenia also participates in the creation of a common energy market for the member states of the Eurasian Economic Union," the report said.
The World Energy Council’s Energy Trilemma Index tool, produced in partnership with Oliver Wyman, ranks countries on their ability to provide sustainable energy through 3 dimensions: Energy security, Energy equity (accessibility and affordability), Environmental sustainability. The ranking measures overall performance in achieving a sustainable mix of policies and the balance score highlights how well a country manages the trade-offs of the Trilemma.