Քաղաքական 14:45 04/12/2018 Հայաստան
«Մենք առաջարկում ենք Հայաստանի զարգացման հետաքրքիր ծրագիր, և ժողովուրդն ունի ընտրություն կատարելու լավ հնարավորություն»,- Շամշադինում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսօր ասաց Օրինաց երկիր կուսակցության առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանը։
«Հեղափոխությունը հրաշալի հնարավորություն տվեց ձերբազատվելու 20 տարվա կուտակված պրոբլեմներից և շատ լավ հնարավորություն՝ երկիրն առաջընթացի և զարգացման ճանապարհով տանելու»,- ասաց նա։
Արթուր Բաղդասարյանը հիշեցրեց, որ իր ղեկավարած կուսակցությունը ժամանակին հսկայածավալ աշխատանք է կատարել, հեղինակել է շուրջ 250 օրենքներ։
«Այսօր մենք պայքարում ենք ավանդների վերադարձի գործընթացը շարունակելու համար, որովհետև թեկուզ 212 հազար մարդ ստացել է իր ավանդները, բայց բազմաթիվ մարդիկ դեռ սպասում են։ Բացի այդ՝ մենք հիմք դրեցինք անվճար ծննդօգնությանը, ծնվող երեխային պետության կողմից գումարի հատկացմանը։ Հիմա մենք հանդես ենք գալիս, որպեսզի Հայաստանում ստեղծվի մայրական կապիտալի հիմնադրամ, որ յուրաքանչյուր մայր պետությունից գումար ստանա և կարողանա կերակրել, մեծացնել իր բալիկին, հոգալ նրա խնդիրները»,-ասաց ՕԵԿ նախագահը։
Արթուր Բաղդասարյանը նաև նշեց, որ իրենք նախընտրական ծրագրով առաջարկում են հատուկ ուշադրություն դարձնել սահմանամերձ բնակավայրերին, դրանք վերցնել պետական հոգածության տակ, որը պետք է դրսևորվի պետության կողմից սուբսիդիաների հատկացմամբ։
«Ավելին, մենք առաջարկում ենք հողի վրա մարդու աշխատանքը համարել աշխատանքային ստաժ և վճարել, որովհետև եթե պետությունը չի կարողանում ապահովել աշխատանքով, հողագործությամբ զբաղվող մարդու աշխատանքը պետք է դիտարկել աշխատանքային ստաժ և վճարել նրան՝ ապահովելով արժանապատիվ ծերություն։ Համատարած գործազրկության մեջ է նաև երիտասարդությունը»,- ասաց նա։
ՕԵԿ նախագահը շեշտեց, որ իրենք կողմ են հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանը, սահմանների վերազինմանը, ինչպես նաև պարտադիր զինվորական ծառայությունը մեկ տարի սահմանելուն, բանակը 100 տոկոսով վարձատրվող դարձնելուն։

Politics 16:33 04/12/2018 Armenia
"We propose an interesting development program for Armenia, and the people have a good opportunity to make a choice," Orinats Yerkir Party leader Artur Baghdasaryan said today at a meeting with voters in Shamshadin.
"The revolution gave a wonderful opportunity to get rid of the problems accumulated during the recent 20 years and a very good opportunity to lead the country through progress and development," he said.
Arthur Baghdasaryan reminded that his party has done a great deal of work throughout these years.
"Today we are struggling to continue the return of deposits because at least 212 thousand people have received their deposits, but many people are still waiting. Additionally, we laid the foundation for free-of-charge childbirth, the money allocation by the state to a new-born child. Now we propose to create a maternal capital fund in Armenia so that mothers can receive money from the country to feed and raise her child, to care for their problems,”  the leader of Orinats Yerkir Party said.
Artur Baghdasaryan also mentioned that they propose to pay special attention to the frontier settlements, to take them under the state care, through providing them with subsidies from the state.
The leader of the Orinats Yerkir Party stressed that they are for the development of Armenian-Russian relations, re-equipment of borders, as well as setting the compulsory military service to one year, making the army 100% paid service.