Հասարակություն 11:11 07/12/2018 Հայաստան
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունն այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, Գյումրիի քաղաքապետարանի նիստերի դահլիճում կառավարության արտագնա արտահերթ նիստ է անցկացնում: Այն նվիրված է 1988թ. երկրաշարժի 30-րդ տարելիցին:
Կառավարության անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին երկրաշարժի զոհերի հիշատակը:
Նշենք, որ նիստից առաջ տեղի ունեցավ Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 30-րդ տարելիցին նվիրված «Սպիտակի երկրաշարժ» թեմայով նամականիշի մարման արարողությունը:
Նամականիշը մարել են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնակատար Ֆելիքս Ցոլակյանը, Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը և Հայփոստ» ՓԲԸ խորհրդի նախագահ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:
Նամականիշի վրա կոլաժի տեսքով պատկերված են 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի ավերիչ երկրաշարժի տեսարաններ, ավերված շենքեր, փրկարարական աշխատանքներ և Գյումրու Անկախության հրապարակի ժամացույցը, որը ցույց է տալիս երկրաշարժի ժամը:
230 դրամ անվանական արժեքով նամականիշը տպագրված է Ֆրանսիայի Cartor տպագրատանը` 30 հազար տպաքանակով: Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «Հայփոստ» ՓԲԸ գլխավոր դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը:

Общество 11:28 07/12/2018 Армения
Представители правительства Армении во главе с исполняющим обязанности премьер-министра РА Николом Пашиняном сегодня, 7 декабря, в зале заседаний мэрии Гюмри проводят внеочередное выездное заседание правительств.
Отметим, что заседание посвящено 30-летней годовщине Спитакского землетрясения в 1998 году.
Представители правительства минутой молчания почтили память жертв землетрясения.
Отметим, что перед заседанием состоялась Церемония гашения почтовой марки, посвященная 30-летней годовщине Спитакского землетрясения.
Почтовую марку погасили и.о. министра транспорта, связи и информационных технологий РА Акоп Аршакян, и.о. главы МЧС РА Феликс Цолакян, мэр Гюмри Самвел Баласанян и председатель совета ЗАО «Айпост» Хуан Пабло Гечиджян.
На почтовой марке в виде коллажа изображены сцены разрушительного землетрясения 7 декабря 1988 года, разрушенные здания, спасательные работы и часы на площади Независимости в Гюмри, которые показывает время землетрясения – 11:41 по местному времени.
Почтовая марка номинальной стоимостью 230 драмов была напечатана в типографии Cartor во Франции тиражом в 30 тысяч экземпляров. Автор марки, главный дизайнер «Айпост» Ваагн Мкртчян.