Պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու հարցն այդպես էլ չքննարկվեց
Ազգային ժողովի քառօրյայի վերջին օրը ևս քվորում չկար։ Գրանցվել էր ընդամենը 6 պատգամավոր։ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հիշեցրեց, որ համաձայն կանոնակարգի չորս ժամ պետք է սպասել ՝քվորում ապահովելու համար։
Նշենք, որ քառօրյայի օրակարգում էր պատգամավոր Արամ Հարությունյանին ազատությունից զրկելուն և քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու հարցը, որն այդպես էլ չքննարկվեց։
Այնուհետև խորհրդարանի դահլիճում ներկա վեց պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին զոհերի հիշատակը։
«1988 թվականին՝ 30 տարի առաջ ավերիչ երկրաշարժը մեր բազում հայրենակիցների կյանքեր խլեց։ Մենք դժվար օրեր ապրեցինք, իրականում բավականին ծանր էր իրավիճակը, և եթե չլիներ ամբողջ աշխարհի օգնությունը, ժամ առաջ այստեղ եկած փրկարարներն ու բժիշկները, ապա կորուստն ավելի մեծ կլիներ։ Չնայած ունեցած 25 հազարից ավելի զոհ, բայց այսպես հետադարձ հայաց նետելով կարող եմ ձեզ ասել, որ իրականում համախմբվեց ամբողջ ազգը և կարողացան մեզ օգնել հաղթահարել դժվարությունները։ Անձամբ ես հիվանդանոցից 21-րդ օրն եմ տուն գնացել, քանի որ ուղղակի անհնարին էր դուրս գալ այնտեղից։ Այսօր կգնանք աղետի գոտի և կմասնակցենք միջոցառումների։ Կյանքը շարունակվում է և շատ բնական է, որ մի կողմից մենք պետք է նշենք երկրաշարժի զոհերի հիշատակի օրը, մյուս կողմից կմասնակցենք նոր գործարանի բացմանը, որը տալիս է հնարավորություն նոր աշխատատեղեր, նոր հույսեր ու զարգացում։ Հիշելով անցյալը՝ պետք է նայենք դեպի ապագան, սա միակ շարժիչ ուժը բնության մեջ»,- հավելեց խորհրդարանի ղեկավարը։
- ԱԺ-ում երրորդ օրն է քվորում չկա
- ԱԺ նիստն այդպես էլ չկայացավ
- ԱԺ-ում կրկին քվորում չկա
- Դատախազությունը բացատրել է՝ ինչու հենց նոյեմբերի 30-ին հնարավոր դարձավ պատգամավորի քրեական հետապնդումը
- ԱԺ նիստն այսօր չկայացավ
- ԱԺ-ում քվորում չկա
- Եթե ԱԺ-ում Արամ Հարությունյանի հարցով քվորում չլինի, հաջորդ ԱԺ-ն այդ հարցին կանդրադառնա. Նիկոլ Փաշինյան (լրացված)

Politics 12:04 07/12/2018 Armenia
The Armenian National Assembly failed to start the regular session on the fourth consecutive day due to a lack of quorum after only 6 MPs were registered to participate in the session. To ensure the quorum, 53 out of 105 MPs should be registered. Speaker Ara Babloyan reminded that according to the regulations, they should wait for four hours to ensure quorum.
Among other issues, the agenda of the four-day session includes the petition filed by the prosecutor general to strip the MP Aram Harutyunyan of immunity for further criminal proceedings.
The MPs held a minute of silence in memory of the 1988 earthquake victims.
"In 1988, 30 years ago, the devastating earthquake killed many of our compatriots. We had hard times, and the situation was really severe and if it were not the whole world's help, the rescuers and doctors who arrived here immediately, we would have suffered bigger losses. Even though more than 25,000 people were killed, in a hindsight I can tell you that the whole nation was united which helped us overcome the hardships. Personally, I was able to leave the hospital only on the 21st day after the earthquake because it was simply impossible to get out of there. Today we will go to the disaster zone and take part in the events. Life goes on and it seems natural that on the one hand, we should commemorate of the victims of the earthquake, on the other hand we will participate in the opening ceremony of a new plant, which gives us new jobs, new hopes and development. Remembering the past, we should look into the future, this is the only driving force in the nature," the Speaker said.