Գյումրի, ես քեզ գիտեմ ու սիրում եմ. ՀՀ նախագահի բաց նամակը՝ Գյումրիին
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը բաց նամակ է հղել Գյումրիին: Ինչպես տեղեկացնում են Նախագահի աշխատակազմից, նախագահի բաց նամակը տպագրվել է ՀԲԸՄ ամսագրի դեկտեմբեր ամսվա համարում:
«Սիրելի՛ Գյումրի,
Երբ դու կարդաս այս խոսքերը, հազարավոր մարդիկ՝ հեռվում և մոտիկ, հարազատ ու անծանոթ, հարգանքի տուրք մատուցելիս կլինեն քեզ պատահած մեծ աղետի՝ 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին: Ես կլինեմ նրանց շարքում՝ վերհիշելով այն սարսափելի օրը, երբ ժամանակը կանգ առավ ճիշտ 11:41-ին՝ ընդմիշտ փոխելով քո ճակատագիրը:
Այսօր կատարվածից անցել է 30 տարի, և անհնար է նայել հետ՝ առանց հայացքը դեպի ապագա ուղղելու: Այլ կերպ լինել չի կարող: Դու քո երկրին ու աշխարհին առաջարկելու շատ բան ունես: Ապագա սերունդների հետ հին աշխարհի շատ պատմություններ ունես կիսելու: Չափազանց շատ հպարտություն և լավատեսություն, որը կառաջնորդի դեպի նորացված, վերականգնված ու հզորացած ապագա: Ես այս ամենից տեղյակ եմ ոչ թե մյուսների պատմությունների, այլ սեփական փորձառության միջոցով, որն ունեցել եմ քեզ հետ իմ կյանքի ընթացքում:
1960 թվականին ես երեխա էի, երբ հայրս, ով երիտասարդ ու տաղանդավոր ճարտարապետ էր, ինձ ներկայացրեց քեզ: Մենք բացահայտեցինք Արփաչայը և անմիջապես քո սահմանից այն կողմ գտնվող հայոց հնագույն մայրաքաղաքի՝ Անիի ավերակները: Իմ հայրը հիանում էր քեզ բնորոշ ճարտարապետությամբ՝ սև և կարմրավուն տուֆից կառուցված կամարակապ շինություններից մինչև բակեր, եկեղեցիներ, խորհրդային շրջանից լավ ու վատ շինություններ:
Նա ուզում էր, որ ես ճանաչեմ քեզ, Գյումրի՛, քանի որ նրա նախնիները կապված էին քեզ հետ: Նրանք սերում են Էրզրումի շրջանից, Ձիթող գյուղից: Նրանք այն նույն մարդիկ են, ովքեր վերաբնակեցրին քո հողերը 19-րդ դարում՝ փախչելով պատմական հայկական հողերի վրա օսմանյան ղեկավարների հետապնդումներից:
Նա ինձ տարավ քո ազգագրական թանգարան՝ Ձիթողցոնց տուն (ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարան), որտեղ ներկայացվում են այն մարդկանց կյանքն ու ապրած ժամանակները, որոնցից սերում են քո բնակիչներից շատերը: Նրանք խոսում են մեր ընտանիքի նախնիների լեզվով, որն արմատներ ունի դասական արևմտահայերենում: Սա, իհարկե, վերաբերում է այն մեծ թվով գրողներին ու պոետներին, որոնց ծնել ես դու, ինչպես՝ Ավետիք Իսահակյանը և Հովհաննես Շիրազը: Դու նաև տունն ես մեծ քանդակագործ Սերգեյ Մերկուրովի և փիլիսոփա ու կոմպոզիտոր Գեորգի Գյուրջիևի: Անգամ քո ավանդական հագուստն ու ժողովրդական պարերը տանում են Էրզրումից եկող քո ճանապարհով ՝ դառնալով անցյալն ու ապագան կապող յուրօրինակ մի կամուրջ:
Իմ հայրը նաև ինձ բացատրեց, որ դու վարպետների քաղաք ես, նա քեզ հենց այդպես էր անվանում: Մինչ օրս դու հպարտանում ես լավագույն արհեստավոր վարպետներով, ովքեր աշխատում են մետաղների, փայտի ու քարի հետ: Այս «ուստաները» (հպարտ վարպետները) դեռ կրում են իրենց լավագույն օրերի հանդերձանքը և շարունակում են այն ավանդական տեխնիկան ու միջոցները՝ բացառիկ որակ հաղորդելով քո ապրանքներին, որոնց նմանն անհնար է գտնել թե՛ Հայաստանի ներսում, թե՛ Հայաստանից դուրս:
Այդ ժամանակ ինչպե՞ս կարող էի իմանալ, որ 28 տարի անց իմ հոր Գյումրին նման աղետի առաջ կկանգնի: Դա խորը ցնցում էր, որը իմ հայրը չապրեց, քանի որ հեռացավ կյանքից ընդամենը չորս տարի անց այն էքսկուրսիայից, որն իմ սիրտը բացեց քո առջև:
Անմիջապես երկրաշարժից հետո համալսարանի իմ շատ գործընկերներ, մասնավորապես ուսանողները, շտապեցին օգնել քեզ: Մենք վստահ չէինք, որ կառավարությունը կարող է բավարար քայլեր ձեռնարկել՝ հաշվի առնելով աղետի մասշտաբները: Բառեր չկան նկարագրելու, թե ինչ տեսանք: Սակայն բոլոր ավերածություններից ու արցունքներից անդին՝ Գյումրիի գեղեցկությունը, որը ես տեսել էի հորս աչքերում, ինչ-որ կերպ շարունակեց մնալ իմ մտքում:
Ութ տարի անց ես վերադարձա քեզ մոտ՝ այս անգամ արդեն որպես քո վարչապետ: Քո վնասվածքի մնացորդները դեռ պահպանվում էին քո շուրջ: Ուստի սպասում էի, որ դու ինձ դառնությամբ կդիմավորես, քանի որ մեր կառավարությունը պատերազմի դժվարությունների ու անկախության վաղ շրջանի ցավերի պատճառով քեզ այն ուշադրությունը չէր դարձնում, որին արժանի էիր: Սակայն, ի զարմանս ինձ, դու ինձ դիմավորեցիր ջերմությամբ և երախտագիտությամբ:
Վերապրածներից շատերն ինձ հրավիրեցին իրենց տնակներ այնպիսի մեծահոգությամբ և հյուրընկալությամբ, որը ես երբեք չեմ կարողանա մոռանալ: Նրանց կողմից արված հյուրասիրությունը, նրանց երգերն ու արտասանած բանաստեղծությունները, ի հեճուկս սուղ ու խեղճ պայմանների, վառ վկայությունն էին գյումրեցու հայտնի մեծահոգության, որը ես երբեք մոռանալ չեմ կարող:
Այսօր ես Հայաստանի նախագահն եմ, սակայն քո մասին, Գյումրի՛, ես շարունակում եմ մտածել նախ և առաջ որպես հայ, որպես մարդ, ով լավ գիտի, թե ինչ է Գյումրին, ով է գյումրեցին: Այո, ինձ բախտ է վիճակվել այցելել աշխարհի շատ հին ու նոր քաղաքներ, որոնք բոլորն էլ ունեն իրենց հմայքն ու գրավչությունը: Սակայն քո բացառիկ բնավորությունն ու ոգու մաքրությունն են, որ էլի ու էլի կանչում են ինձ քեզ մոտ:
Սա է պատճառը, որ ես քեզ այցելող ցանկացած օտարերկրացու, ինչպես նաև մեր Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին ասում եմ՝ ինչպե՞ս կարող են չսիրահարվել քեզ այնպես, ինչպես ես սիրահարվեցի:
Ես ուզում եմ, որ նրանք վայելեն քո համերն ու բույրերը, քեզ հատկանշական ավանդույթներն ու համեղ խոհանոցը, ինչպես նաև ճանաչեն քո ժողովրդի խելքն ու իմաստնությունը: Ես կառաջարկեմ առավոտյան այցելել քո եկեղեցիներից մեկը՝ ինչպես հաճախ ես եմ անում, գնալ շուկա: Ես հաճախ կանգ եմ առնում սրճարանում՝ մի բաժակ սուրճի շուրջ ծանոթ-բարեկամների հետ «խոսք ու խորաթա» անելու, կշռելու աշխարհի չարն ու բարին: Թե հաջողվում է՝ միանում եմ նրանց Արփաչայի ափերին՝ մի վայր, որն իր մեջ շարունակում է պահել երիտասարդ տղայի ու նրա հոր հիշողությունները՝ կապված իրենց նախնիների անցյալի հետ:
Ես նաև փորձում եմ այցելել քո հին աշխարհի արհեստավորներին՝ դարբիններին, փայտագործներին ու կավագործներին: Լինում եմ հին պանդոկներում, որտեղ տարածվում են Գյումրիի լեզուն ու խոսքը, որտեղ խոսվում են յուրօրինակ բարբառով, որն արտացոլում է քո ավանդույթներն ու քաղաքի հպարտությունը:
Կարո՞ղ ես գուշակել, թե ինչու է ինձ համար ցավի ու ամոթի աղբյուր այն, որ տարեկան 30 հազարից էլ քիչ զբոսաշրջիկ է այցելում քեզ: Այդ թիվը պետք է տասն անգամ ավելի լինի: Ես հավատում եմ, որ դա բոլորի պարտականությունն է այստեղ՝ Հայաստանում և Սփյուռքում՝ անել հնարավոր ամեն բան՝ վերադարձնելու քեզ քո բազմամյա շքեղությունը:
Իհարկե, կգտնվեն մարդիկ, ովքեր կհարցնեն, թե ինչպես ես դու տեղավորելու 300 հազար զբոսաշրջիկների առանց նախ և առաջ գումար ծախսելու ավելի շատ ռեստորաններ, սրճարաններ ու հյուրանոցներ բացելու վրա: Սրան ես կպատասխանեմ՝ որպես սկիզբ առաջարկելով մեկօրյա այցերը: Միայն սա կխրախուսի ներդրողներին կառուցել, վերանորոգել և վերականգնել քո պատմական թաղամասը: Ինչպես տեսնում ես, հին աշխարհի քո էությունը քո առավելությունն է Երևանի ու մյուս քաղաքների նկատմամբ:
Ի վերջո, մեր օրերի Երևանը արդիականացման արդյունքում կորցրել է իր պատմության և ժառանգության մեծ մասը: Երևանի հին հատվածն ամբողջությամբ վերացել է, ուստի մենք մեր հայացքը դարձնում ենք դեպի քեզ, Գյումրի՛, բավարարելու մեր ժառանգությունը հասկանալու ու գնահատելու ձգտումը: Քո շատ կառույցներ հին են, սակայն դրանք պատմամշակութային կառույցներ են, դրանցից յուրաքանչյուրը շատ արժեքավոր է, ունի իր յուրահատուկ ատրիբուտները: Ես, օրինակ, մտադիր եմ մասնակցություն ունենալ որևէ կառույցի վերականգնման գործում: Եվ ես խրախուսում եմ միջոցներ ու հնարավորություն ունեցող անձանց միանալ ինձ:
Այս օրերին Երևանից ցանկացածը կարող է հյուսիս-հարավ մայրուղիով հասնել քեզ 45 րոպեից էլ քիչ ժամանակում ընթացքում: Ուստի ես հարցնում եմ ինքս ինձ՝ ինչո՞ւ մենք չենք կարող մեր երեխաներին ու ընտանիքին մեկ օրով կամ հանգստյան օրերին էքսկուրսիայի տանել Գյումրի՝ այն դեպքում, երբ Հայաստանից ավելի քան 1 մլն զբոսաշրջիկ տարեկան այցելում է Վրաստանի Հանրապետություն: Հաշվի առեք, որ 500 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ հանգիստը Վրաստանում, բազմապատկած 1 միլիոն մարդկանցով, Վրաստանի զբոսաշրջության մեջ ապահովում է 500 մլն ԱՄՆ դոլար: Նման մեծ ռեսուրսները կարող են ռեկորդային ժամանակում վերականգնել քո վեհությունը:
Հավատացած եմ, որ մեր հայրենակիցները ոչ միայն մեծ բավականություն կստանան՝ բացահայտելով քո մշակութային գրավչությունները, այլև ներքին բավարարություն կզգան՝ նպաստելով քո վերածննդին, ավելի վառ դարձնելով քո գույները, վերականգնելով քո էներգիան և փոխելով քո տրամադրությունը:
Քո մեջքին այսօր ծանր բեռ կա, քո ճակատին 30 տարվա կնճիռ կա: Սակայն որքան էլ պարադոքսալ թվա, ավերումը միշտ էլ նորի սկիզբն է: Ամեն անգամ, երբ վերադառնում եմ քեզ մոտ, ես նոր բան եմ տեսնում քո երիտասարդների դեմքին, քո նորից շարված փողոցներում, քո նոր խանութներում ու սրճարաններում, վերականգնված ուղենշային կառույցներում, հին թատրոններում, թանգարաններում ու սրճարաններում:
Դեպի վերականգնում տանող քո ուղևորությունն ամեն անցնող տարով ավելի է կարճանում: Եվ ես մտադիր եմ հեռավորության վրա լինել քեզ հետ»,- գրել է ՀՀ նախագահը:

Society 14:16 07/12/2018 Armenia
President of Armenia Armen Sarkissian has addressed an open letter to the second largest city of Gyumri on the 30th anniversary of the devastating 1988 Armenian earthquake.
The letter has been published in the December issue of the AGBU News Magazine, the presidential office reports.
The full text of the president’s letter is presented below:
“Dear Gyumri,
When you read these words, thousands of people, near and far, familiar and unfamiliar, will be paying tribute to the memory of the victims of that great tragedy that befell you, the earthquake of December 7, 1988. I will be among them, looking back intently on that horrific day when time stood still at exactly 11:41 am, changing your destiny forever.
But here we are thirty years later and one cannot look back without also looking forward. There can be no other way for you. You have too much to offer your country and the world. Too much old-world history to share with future generations. Too much pride and optimism with which to forge ahead into the future—renewed, restored and reinvigorated. I know this, not through the stories of others, but through my own experiences with you over the course of my life.
I was just a child when, in 1960, my father, a young but talented architect, introduced me to you. We explored the Akhurian River and the ruins of the ancient Armenian capital city of Ani just across your border. My father marveled over your distinctive architecture, from the black and red tufa stone arched buildings to yards, churches, and decorative details from both the good and bad Soviet times.
He wished me to know you, Gyumri, because his ancestors are connected to you. They originated in the province of Erzerum, from the town of Dsitogh. These are the same people that resettled on your lands in the 19th century, fleeing persecutions of Ottoman rulers on historical Armenian soil. He took me to your ethnographic museum Dzitoghtsyan House (Museum of Urban Life and National Architecture) which chronicles the life and times of a people from whom many of your inhabitants descend.
They speak the language of our family’s forebears—rooted in classic Western Armenian. This surely accounts for the disproportionate number of writers and poets that you have produced, like Avetik Isahakyan and Hovannes Shiraz. You are also home to the great sculptor Sergey Merkurov and Georgi Gurdjieff, the philosopher and composer. Even your traditional dress and folk dances can be traced to your position along the road from Erzerum, as a link connecting past to present.
My father also explained to me that you are a city of masters, an Ustaneri Kaghak he called you. To this day, you boast the finest of master craftsmen working metal, wood and stone. These ustas(proud masters) still use the traditional techniques and methods that add an authentic quality to your wares that cannot be found anywhere else—in or outside of Armenia.
How could I know then that, 28 years later, the Gyumri of my father would be overcome by disaster. It was a shock to the core that my father was spared, having passed away only four years after that first father-son bonding excursion that opened my heart to you.
Right after the earthquake, I, along with many of my colleagues, rushed to help you. We were not sure the government could do enough because of the scale of the disaster. There are no words to describe what we saw. But beyond all the destruction and tears, the beauty of Gyumri that I once saw in the eyes of my father somehow remained in my own mind’s eye.
Eight years later in 1996, I returned to you, this time as your Prime Minister. Still, the remnants of your trauma were all around you. So I expected you to greet me with bitterness because our government, with its own setbacks due to war and the early pains of independence, had clearly fallen short of the attention you deserved. Yet, much to my surprise, you welcomed me with warmth and gratitude. Many of the survivors invited me to their porta cabins with a graciousness and hospitality I can never forget. Their offers of cake and drink, the songs they sang and poems they recited—against such stark and meager conditions¬—spoke volumes about that famous Gyumretsigenerosity that will be your ultimate redemption.
Today, I am the President of Armenia, but Gyumri, I continue to think about you—first and foremost as an Armenian, as a person who knows well what Gyumri is, who the Gyumretsi is. Yes, I have had the privilege of visiting many of the world’s old and new cities, all of which have their charms and attractions. But it is your unique character and purity of spirit that calls me back to you time and again.
This is why I challenge any foreigner who visits you—as well as our compatriots from Armenia, Artsakh and the Diaspora—to try and not fall in love with you.
I would like them to experience your tastes and smells, your distinctive customs and delicious cuisine, and the wit and wisdom of your people. I would suggest that they attend one of your churches in the morning, as I often do, followed by a visit to the market. I often stop for a cup of coffee in the café, discussing the good and the bad in the world with friends. When possible, I join them on the shores of the Akhurian River, a place that holds cherished memories of a young son and his father connecting with their ancestral past.
I also try to visit your old world craftsmen: blacksmiths, woodworkers, and potters. Then, of course, I am off to the old inns, where the language and conversation of Gyumri flourish, speaking the unique dialect and expressing your traditions and pride in the city.
Can you wonder why it is a source of pain and shame to me that less than 30,000 tourists visit you each year? That number should be tenfold! I believe it is everyone’s duty here in Armenia and in the Diaspora, to do all we can to return you to your longstanding glory.
Of course, some would ask how you could accommodate as many as 300,000 tourists without first spending the money to create more restaurants, cafés and hotels. To that, I respond by suggesting day trips as a start. This alone will encourage investors to build, renovate and definitely restore your historic district. You see, it is your old-world authenticity that puts you at an advantage over Yerevan and other cities.
After all, the Yerevan of today has lost a large part of its history and heritage due to modernization. With the old city in Yerevan all but vanished, we must look to you, Gyumri, to fulfill our yearning to understand and appreciate our heritage. Many of your buildings are old, but they are historical-cultural buildings, each one very valuable, possessing its own specific attributes. I, for one, intend to take part in any building’s reconstruction. I encourage others with the means and opportunity to join me.
These days, anyone from Yerevan can take a drive on the North-South highway, reaching you in as little as 45 minutes. So I ask myself, why on earth can we not take our children and family on a day or weekend excursion to Gyumri, when more than one million tourists from Armenia visited the Republic of Georgia last year alone? Consider too that a $500 USD vacation in Georgia multiplied by one million people generates $500 million in tourism revenues. Such ample resources could restore you, Gyumri, to greatness in record time.
I believe that our fellow Armenians will not only experience great satisfaction exploring all your cultural attractions but also enjoy the inner gratification of having contributed to your rebirth, brightening your color, restoring your energy and changing your mood.
Yet today, you still carry a heavy burden—with 30 years’ worth of wrinkles on your forehead to prove it. But paradoxical as it may seem, destruction always makes room for something new. Each time I return to you, I see something new in the faces of your young people, on your repaved streets, your new shops and cafés, restored landmark buildings, old theaters, and museums.
Your journey of recovery gets shorter with every passing year. And I intend to go the distance with you.