Հասարակություն 19:51 09/12/2018 Հայաստան
Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը, ում ղեկավարած կազմակերպությունը դիտորդական առաքելություն է իրականացնում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, դրա ընթացքը գնահատում է «լավ իմաստով ձանձրալի»։
«Մեդիա կենտրոն»-ում Իշխանյանը նշեց, նախորդ ընտրությունները արտակարգ դրություն էին հիշեցնում, մեքենայով շրջում էր տեղամասից տեղամաս։
«Այս ընթացքում լուրջ միջադեպեր չեն եղել, հուսով եմ՝ չեն էլ լինի»,-ասաց նա։
Կոմիտեի նախագահն անդրադառնալով ընտրություններին ցածր մասնակցությունը, մի քանի հարցեր հնչեցրեց, եթե հայտարարում էին՝ ցուցակներն ուռճացված են, դրանք այդպես էլ մնացե՞լ են, ո՞րն է պատճառը, տեխնիկակա՞ն, թե այլ։ Նա չբացառեց, որ պատճառներից մեկն էլ ընտրողների՝ տեղամասեր տեղափոխել չկազմակերպելն է, պատճառներից մեկն էլ կարող է լինել այն, որ շատերը մտածում են՝ վիճակը նետված է, ինչ կարիք կա գնալ քվեարկության, կամ էլ հեղափոխությանն անտարբեր մարդիկ կարծում են, որ իշխանությունը նորից ընտրվելու է։

Право 20:21 09/12/2018 Армения
Правозащитник, председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян, организация под руководством которого осуществляет наблюдательскую миссию на внеочередных выборах в Национальное Собрание Армении, назвал их ход «скучным в хорошем смысле этого слова».
Аветик Ишханян напомнил, что прошлые выборы напоминали режим чрезвычайного положения, он на машине обходил избирательные участки.
«Сегодня серьезных инцидентов не было, надеюсь, что и не будет», – сказал он.
Что касается низкой явки избирателей, председатель Хельсинкского комитета Армении назвал несколько возможных причин этого: отсутствие организации перевозки избирателей на участки, многие избиратели посчитали, что исход выборов предрешен, необходимости в участии в голосовании не увидели, безразличные к революции избиратели посчитали, что власти одержат победу.